Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy i lwowscy naukowcy pracują nad opracowaniem leku na raka piersi i żołądka

Białostoccy i lwowscy naukowcy pracują nad opracowaniem leku na raka piersi i żołądka

autor: Renata Reda

18.05.2024, 07:13, akt. 09:11

Naukowcy z Białegostoku i Lwowa wspólnie szukają sposobów na opracowanie leku na raka piersi i żołądka. Udało im się już stworzyć pewne mechanizmy, które mają w tym pomóc. Efekty opublikowali już w fachowych pismach medycznych.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Naukowcy z Białegostoku i Lwowa właśnie podsumowali efekty swojej dwuletniej współpracy nad opracowaniem leku na raka piersi i żołądka.

Projekt mający pomóc w znalezieniu leku realizują ośrodki, które słyną z wynajdywania substancji przeciwnowotworowych. To Zakład Syntezy i Technologii Środków Leczniczych, Zakład Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Lwowska Katedra kierowana przez profesora Romana Lesyka.

Jak tłumaczy profesor Anna Bielawska, kierownik Zakładu Biotechnologii UMB - podział pracy polega na tym, że zespół profesora Lesyka syntetyzuje związki, a naukowcy w Białymstoku badają je pod kątem aktywności biologicznej.


Do stworzenia leku jest jeszcze daleka droga. To kwestia wielu lat zanim jakieś konsorcjum medyczne skorzysta z badań białostockich i lwowskich naukowców - zaznacza profesor Roman Lesyk z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego.


Projekt się kończy, ale naukowcy zapowiadają kontynuację współpracy.

Projekt „Przeciwciała monoklonalne w skojarzeniu z analogami tiazolidynonu jako nowoczesna strategia przeciwnowotworowa” o wartości prawie 1,8 mln zł finansuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku lekarze i pielęgniarki biorą udział w konferencji poświęconej walce z nowotworem piersi

13.04.2024, 11:55

Uczą się m.in. tego, jak rozmawiać z pacjentem onkologicznym. Pielęgniarki i lekarze biorą udział w Białymstoku w konferencji poświęconej walce z nowotworem piersi.


Lekarze z Białegostoku i Szczecina opracowali nowatorską metodę badań miąższu płuc

8.11.2023, 15:23

Zamiast inwazyjnego i wymagającego pełnego znieczulenia zabiegu znaleźli sposób na prostsze i mniej ryzykowne badanie. Lekarze z Białegostoku i Szczecina jako pierwsi w Polsce zaadaptowali niedawne osiągniecia lekarzy z Japonii do opracowania nowatorskiej metody badań miąższu płuc.


Białostockie Centrum Onkologii organizuje konferencje pod hasłem „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej” [zdjęcia]

7.10.2023, 07:21

To spotkanie jest skierowane do kobiet, które miały raka piersi, są w trakcie walki z tą chorobą, ale też do ich rodzin i przyjaciół. Po raz trzeci już Białostockie Centrum Onkologii organizuje Ogólnopolską Konferencję pod hasłem „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok