Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Łotysz skazany za wielomilionowe przestępstwa skarbowe

Białystok: Łotysz skazany za wielomilionowe przestępstwa skarbowe

2.12.2016, 19:02, akt. 19:24

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

6 lat więzienia, 160 tysięcy złotych grzywny, 10-letni zakaz prowadzenia biznesu oraz przepadek 19 milionów złotych - taki wyrok zapadł w piątek (2.12) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku w procesie Łotysza oskarżonego o działalność w grupie popełniającej przestępstwa skarbowe.

Skazany obywatel Łotwy był prezesem i udziałowcem spółki działającej w Białymstoku. Prokuratura ustaliła, że zorganizowana grupa przestępcza działała w Polsce, na Łotwie i w Czechach, symulując w 2014 roku obrót biokomponentów do paliw. Według wyliczeń śledczych, uszczuplenie należnego państwu z tego tytułu podatku VAT przekroczyło 95 mln zł.

Według prokuratury spółka tworzyła m.in. nierzetelną dokumentację księgową

Według prokuratury, przez grupę składane były deklaracje podatkowe zawierające nieprawdę, tworzono nierzetelną dokumentację księgową, a pieniędzmi z kont bankowych tak dysponowano, by ukryć przestępczy charakter działań. Sąd uznał, że działalność spółki była fikcyjna i stanowiła znaczne zagrożenie dla gospodarczych interesów rynku paliwowego w naszym kraju.

"Kwoty, którymi obracała grupa, miliony euro, miliony złotych, świadczą o bardzo dużym stopniu zorganizowania, przemyśleniu, zaplanowaniu całej bezprawnej akcji. Można powiedzieć, w sposób perfekcyjny, bo prowadzący do uzyskania aż tak znacznych korzyści finansowych" - mówił, uzasadniając wyrok sędzia Sławomir Cilulko.

Oprócz kary więzienia i grzywny sąd orzekł przepadek piątej części kwoty, którą stracił Skarb Państwa wskutek uszczuplenia należnego podatku VAT. Zgodnie z przepisami, pozostała kwota rozkłada się na pozostałych 4 członków grupy - ustalonych, ale nie zatrzymanych. (PAP, oprac. mag)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok