Radio Białystok | Wiadomości | Kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet, ile mają punktów karnych

Kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet, ile mają punktów karnych

autor: Wojciech Szubzda

23.04.2017, 09:22, akt. 09:35

W tym przypadku nie trzeba już prosić o pomoc policjantów. Od poniedziałku (24.04) kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet, ile mają punktów karnych za wykroczenia drogowe.

Fotolia.com
Fotolia.com

Bezpłatna usługa

Usługa będzie bezpłatna na portalu obywatel.gov.pl. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino, aby skorzystać z usługi, potrzebny jest Profil Zaufany.

Profil Zaufany można założyć np. przez bankowość internetową. Teraz z takiej opcji mogą skorzystać klienci kilku banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank. W najbliższych tygodniach do grona zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.

Serwis obywatel.gov.pl

Serwis obywatel.gov.pl uruchomiono w marcu 2015 roku. Jego celem jest dostarczanie obywatelom najwyższej jakości informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych.

W 2016 roku serwis obywatel.gov.pl odwiedziło ponad 4,7 mln unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online.

Uruchomienie usługi "Sprawdź swoje punkty karne" to pierwszy etap Programu CEPiK. CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy.

Będą uruchomione kolejne e-usługi

Kolejne e-usługi w ramach tego programu będą uruchomione w 2018 r. Będą to: "Mój pojazd" (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach), "Uprawnienia kierowcy" (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii), "udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych).

Ponadto planowane jest uruchomienie programu umożliwiającego sprawdzenie on-line, ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin (program "Sprawdź punkty, szkołę jazdy i instruktora”). Będzie również uruchomiona opcja powiadamiania – mailem lub przez SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp. (program "Przypominaj o terminach”).

Program CEPiK 2.0 podzielono na sześć etapów, które są realizowane od marca 2017 r. do lipca 2018 r. Jak poinformował rzecznik ministerstwa Karol Manys, w sumie CEPiK 2.0 to ponad 20 modułów realizowanych przez zespół projektowy liczący około 120 osób oraz 1,2 tys. zadań zaplanowanych w harmonogramie ramowym.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Egzamin na prawo jazdy w WORD w Łomży można zdawać kilka razy dziennie

13.04.2017, 07:11

Nawet kilka razy dziennie można zdawać egzamin na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży.


Kierowcy zmieniają opony z zimowych na letnie

28.03.2017, 11:37

Nadeszło wiosenne ocieplenie. Dla kierowców to sygnał, że czas zmienić opony w aucie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok