Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

autor: Adam Klimiuk

17.05.2017, 07:08, akt. 08:05

Efektowne eksperymenty, badania kryminalistyczne, pokazy robotów, wykłady, koncerty, wycieczki czy spektakle. Ponad 400 imprez przygotowali pracownicy uczelni i studenci w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 

Konferencja prasowa XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, fot. Adam Klimiuk
Konferencja prasowa XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, fot. Adam Klimiuk


0:00
0:00
Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak asertywnie kogoś lub coś krytykować? Dlaczego chemia jest przydatna detektywom? Co to jest cyberprzemoc? Będzie się można tego dowiedzieć podczas 15. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego inauguracja rozpocznie się w środę (17.05) o 10:00 w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Celem spotkań jest popularyzacja nauki

Przez 9 dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce, a nawet na filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w Wilnie, odbędzie się ok. czterystu różnych imprez - warsztatów, wykładów i pokazów dla wszystkich: od dzieci po seniorów. Celem spotkań jest popularyzacja nauki. Opisy imprez są na stronie internetowej festiwalu i warto tam zajrzeć, bo na przykład na niektóre ćwiczenia w laboratoriach jest ograniczona liczba miejsc. 

Tegoroczny festiwal organizuje 11 uczelni w regionie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk, wojewody podlaskiego i marszałka województwa. Koordynatorem festiwalu jest jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

"Raduj się nauką"

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Raduj się nauką". Słowa te nawiązują do 150. rocznicy urodzin polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie i jednego z odkrytych przez nią pierwiastków - radu - zauważył koordynator festiwalu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski podczas środowej (10.05) konferencji prasowej w Białymstoku.

Przypomniał on słowa Skłodowskie-Curie, która uważała, że nauka jest czym bardzo pięknym. - Wydaje się, że do dnia dzisiejszego te słowa są prorocze - dodał. O polskiej badaczce opowiada film dokumentalny, którego pokaz odbędzie się podczas inauguracji festiwalu; będzie też można zobaczyć stare laboratorium - pod względem klimatu podobne do tego, w którym faktycznie pracowała Skłodowska-Curie. Zaplanowano też turniej wiedzy chemicznej o Marii Skłodowskiej-Curie.

Festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy"

Prorektor UMB ds. nauki prof. Marcin Moniuszko powiedział, że festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy" przy użyciu własnych rąk i oczu, okazją do spotkania się "oko w oko" z tajemnicami przyrody, ludzkiego ciała, funkcjonowania komórek, ale też poznawania ekonomii, sztuki. - Chcemy, aby okazało się, że nauka to jest również niesłychana, fantastyczna przygoda. Może uda się nam zarazić tym entuzjazmem kolejne grona młodych ludzi, ale nie tylko młodych - mówił Moniuszko.

Jak podkreślił, układając program festiwalu organizatorzy starali się, aby terminy najbardziej atrakcyjnych imprez nie nakładały się na siebie, i by mógł z nich skorzystać każdy zainteresowany.

Festiwalowe imprezy odbędą się również w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie

Festiwalowe imprezy odbędą się również 24 maja w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Przygotowano tam m.in. zajęcia z informatyki "bez komputerów", wykład o tym, jak metabolizm wpływa na kondycję fizyczną człowieka i praktyczne zajęcia praktyczne, podczas których będzie można dokonać analizy składu ciała.

21 maja w ramach festiwalu w centrum Białegostoku odbędzie się tzw. Dzień Akademicki: ok. 60 prezentacji przygotowanych dla mieszkańców miasta.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa od 17 do 26 maja. 

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


I Suwalski Festiwal Naukowy

19.12.2016, 09:06

W PWSZ i w Parku Naukowo-Technologicznym odbywają się lekcje pokazowe, eksperymenty i spotkania z naukowcami.


Polskie Radio Białystok na XIV Festiwalu Nauki i Sztuki [zdjęcia]

22.05.2016, 18:05

Roboty, łaziki, mikroskopy, gry, pokazy i Polskie Radio Białystok opowiadające o tym na żywo. Warto było przyjść na Dzień Akademicki.


O "Burym" na XIV Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki 19.05.2016

19.05.2016, 13:38

Wykład "Było – nie minęło: konflikt pamięci w tzw. sprawie furmanów" wygłosił prof. E. Dmitrów. Można było spotkać się z autorką książki "Między pamięcią a historią" Anną Moroz i obejrzeć film Agnieszki Arnold "Bohater".


XIV Festiwal Nauki i Sztuki - doświadczenia, spektakle, warsztaty i wielki festyn

17.05.2016, 05:00

Od doświadczeń i wykładów, przez spektakle, koncerty, po efektowne pokazy - tak w skrócie wyglądać będzie tegoroczny Festiwal

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok