Radio Białystok | Wiadomości | Biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski nowym ordynariuszem prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej

Biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski nowym ordynariuszem prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej

autor: Anna Choruży

16.05.2017, 19:06, akt. 19:15

Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski wybrany na ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Zastąpi zmarłego w kwietniu tego roku arcybiskupa Jeremiasza.

Foto: K. J. Siemieniuk
Foto: K. J. Siemieniuk

Decyzję o wyborze biskupa Jerzego na nowego ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej podjęto we wtorek (16.05) w Warszawie, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Soboru Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Posiedzeniu przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawy.

Sobór podniósł biskupa Jerzego do rangi arcybiskupa. Biskup Jerzy urodził się 4 sierpnia 1974 r. w Białymstoku. W 1989 r. wstąpił do Męskiego Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu i rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Następnie studiował teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Uniwersytecie Narodowym w Atenach.

W 1995 roku otrzymał święcenia diakońskie, zaś trzy lata później złożył wieczyste śluby mnisze. W tym samym roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wyświęcił go na kapłana. W 2006 roku decyzją Soboru PAKP wybrano go na biskupa siemiatyckiego. Od 2010 roku pełni także urząd Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego.

Jest profesorem nauk teologicznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie pełni funkcję prorektora uczelni.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok