Radio Białystok | Wiadomości | 3,4 mln zł z UE na pracownię angiografii w szpitalu w Grajewie

3,4 mln zł z UE na pracownię angiografii w szpitalu w Grajewie

16.01.2018, 16:26, akt. 16:35

3,4 mln zł z Unii Europejskiej dostanie szpital ogólny w Grajewie na pracownię angiografii cyfrowej w oddziale internistyczno-kardiologicznym - zdecydował we wtorek (16.01) zarząd województwa podlaskiego.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego RPO województwa na lata 2014-2020 z puli na inwestycje w infrastrukturę w ochronie zdrowia.

Do inwestycji będą dostosowane pomieszczenia

Jak poinformował urząd marszałkowski, pieniądze w grajewskim szpitalu będą przeznaczone na zakup "systemu angiografii cyfrowej i niezbędnego wyposażenia" oraz zakup aparatu USG Dopplera do poradni chirurgii ogólnej. Do tej inwestycji będą też dostosowane pomieszczenia.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 4 mln zł. - Szpital dołoży do niej brakujące środki z własnego budżetu - powiedział dyrektor szpitala ogólnego w Grajewie Grzegorz Dembski.

Dyrektor dodał, że grajewski szpital będzie prawdopodobnie pierwszym szpitalem powiatowym w regionie, który będzie miał taką pracownię i sam ją prowadził, a nie korzystał z oferty np. podmiotu prywatnego.

Dembski podkreślił, że inwestycja - zanim zdobyła dofinansowanie - zgodnie z wymogami i procedurami była pozytywnie oceniona w tzw. systemie IOWISZ, czyli Instrumencie Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, który pomaga w ocenie celowości planowanych inwestycji w opiece zdrowotnej. Mówił, że były też rozmowy z NFZ ws. finansowania badań.

Pacjenci nie będą musieli być wożeni na badania do innych ośrodków

Dzięki nowej pracowni, pacjenci np. po zawale serca, nie będą musieli być wożeni na badania do innych ośrodków. Grzegorz Dembski podkreśla, że poprawi to bezpieczeństwo leczenia chorych. Szpital chce dalej rozwijać kardiologię. Rocznie na tym oddziale leczy m.in. ok. stu pacjentów z zawałami.

Szpital czeka teraz na podpisanie umowy ws. dotacji. Grzegorz Dembski powiedział, że liczy na to, iż z nowej pracowni pacjenci będą mogli korzystać od 2019 r.

Dotacje przyznano pięciu szpitalom

Urząd marszałkowski poinformował, że dotychczas z RPO na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia w województwie dotacje przyznano - razem z Grajewem - pięciu szpitalom. Mają one zrealizować z nich inwestycje w konkretnych dziedzinach jak: leczenie chorób układu krążenia, raka, chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego oraz chorób psychicznych.

Dotacje przyznano wcześniej szpitalom wojewódzkim w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oaz szpitalowi w Hajnówce. Łącznie przyznano im 26,8 mln zł dotacji z RPO.

31 stycznia ruszy kolejny konkurs, w którym będzie można zdobyć dotacje na inwestycje w takich dziedzinach jak np.: ginekologia, położnictwo, neonatologia czy pediatria. Przeznaczono na ten cel 20 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


NFZ przeleje na konta szpitali pieniądze za tzw. nadwykonania

21.12.2017, 15:30

Do 29 grudnia NFZ ma przelać na konta szpitali pieniądze za tzw. nadwykonania z poprzednich lat - za świadczenia onkologiczne, porody czy intensywną terapię - poinformował w czwartek (21.12) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Po raz pierwszy NFZ dostał dotację z budżetu państwa - 1 mld zł.


Czy białostocki Szpital Miejski im. PCK zostanie rozbudowany?

18.12.2017, 17:00

To inwestycja planowana od dawna, która teraz ma szansę się rozpocząć. Białostocki Szpital Miejski im. PCK zostanie rozbudowany.


Trzy podlaskie szpitale powiatowe dostały pieniądze na nowy sprzęt medyczny

13.12.2017, 16:36

Dzięki tym pieniądzom szpitale z regionu dostaną nowy sprzęt medyczny. Placówki powiatowe z Augustowa, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego otrzymały ponad 5 milionów złotych dofinansowania z budżetu państwa. W środę (13.12) władze powiatowe i wojewoda podlaski podpisali umowy w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok