Radio Białystok | Wiadomości | Filharmonia Kameralna będzie dostawać z budżetu państwa co najmniej 405 tys. zł rocznie

Filharmonia Kameralna będzie dostawać z budżetu państwa co najmniej 405 tys. zł rocznie

autor: Adam Dąbrowski

9.02.2018, 14:17, akt. 17:39

Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w piątek (9.02) podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Nie mniej niż 405 tys. zł. rocznie na działanie filharmonii

Nie mniej niż 405 tys. zł. rocznie dołoży Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działanie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Porozumienie w tej sprawie wicepremier Piotr Gliński podpisał w łomżyńskim ratuszu z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim. 
Porozumienie zakłada również, że miasto nie zmniejszy swojej dotychczasowej dotacji i przekazywać będzie filharmonii nadal ponad 1 mln 300 tys. zł. Przekazywanie dotacji instytucjom kulturalnym prowadzonym przez samorządy to także polityka zrównoważonego rozwoju i dostępu - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Wsparcie resortu kultury dla polskich instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym to jest nasz obowiązek. I chcemy, aby dostęp do wysokiej kultury był dostępny w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób

- dodaje Piotr Gliński. 

Coroczne dotacje otrzymuje też m.in. Teatr Wierszalin z Supraśla

Łomżyńska filharmonia to czwarta w województwie podlaskim samorządowa placówka kultury dofinansowywana z budżetu państwa. Coroczne dotacje podmiotowe otrzymują już: Opera i Filharmonia Podlaska, Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach i Teatr Wierszalin z Supraśla. Ministerstwo na razie nie przewiduje też wydłużenia tej listy - mówi wicepremier Piotr Gliński.

Centralny budżet nie jest z gumy, bo to jest także obciążenie finansowe nie tylko w postaci tego budżetu. Wiem, że będę musiał wydawać więcej - także dla filharmonii łomżyńskiej - środków publicznych na działania celowe i inwestycyjne i będę to robił z przyjemnością 

- mówił Piotr Gliński.

Kultura w Podlaskiem jest jednak finansowana także w inny sposób. Jest to m.in. budowa wspólnie z samorządem miasta Muzeum Sybiru w Białymstoku, czy tez przyznanie dotacji celowych Łomży na dokończenie remontu budynku filharmonii czy przekształcenie hali targowej w Halę Kultury.

ZOBACZ TEŻ:


Projekt GoSmart nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

1.02.2018, 08:30

Projekt GoSmart - którego liderem jest Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej nominowany do prestiżowego wyróżnienia - Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018.


Podlaskie samorządy starają się o pieniądze na odnawialne źródła energii

31.01.2018, 08:08

Ten projekt to szansa na dofinansowanie instalacji do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Może z niego skorzystać ponad dwa i pół tysiąca gospodarstw domowych w naszym województwie.


Radni PO chcą dofinansowania niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych

23.01.2018, 13:10

To ma być pomoc rodzicom, ale też przedsiębiorcom. Radni Platformy Obywatelskiej chcą dofinansować z budżetu Białegostoku pobyt dzieci w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych.


4,9 mln zł od samorządu województwa na drogi powiatowe

22.01.2018, 13:08

4,9 mln zł przeznaczy w 2018 r. samorząd województwa podlaskiego na inwestycje na drogach powiatowych w regionie. O pieniądze może się starać 14 powiatów - poinformowano w poniedziałek (22.01) na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok