Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku i Suwałkach rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

W Białymstoku i Suwałkach rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

autor: Edyta Wołosik, Iza Kosakowska

1.03.2018, 08:41, akt. 15:03

W czwartek (01.03) w Białymstoku i Suwałkach rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych.

jc_studio, Fotolia.com
jc_studio, Fotolia.com

W Białymstoku przygotowano około 8,5 tysiąca miejsc

Przygotowano około 8,5 tysiąca miejsc w 60 przedszkolach publicznych i 1210 miejsc w 49 oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Dodatkowo także 670 - w 8 przedszkolach niepublicznych, gdzie zasady odpłatności są takie same, jak w placówkach publicznych.  

Rekrutacja do przedszkoli dotyczy dzieci w wieku od 3 do 6 lat, czyli dzieci z roczników: 2012-2015. Można też zgłaszać te urodzone w 2016 roku, ale te dostaną się dopiero wtedy, gdy zostaną wolne miejsca. Podobnie sytuacja wygląda z dziećmi spoza Białegostoku.

Wstępna lista ma być 27 marca. O przyjęciu decydować będą kryteria ustawowe i samorządowe. To m.in. obowiązek przyjęcia 6-latków, pracujący rodzice, ale też to, gdy do danej placówki chodzi już rodzeństwo kandydata.  

Nabór potrwa do 9 marca

Rekrutacja wspomagana jest elektronicznie poprzez www.nabor.um.bialystok.pl. Dotyczy to zarówno przedszkoli, jak i pierwszych klas szkół podstawowych. W podstawówkach nabór również rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 9 marca. Pierwszeństwo mają dzieci z danego obwodu placówki.

W tym samym terminie nabór nie tylko do klas pierwszych, ale też do czwartych i siódmych będzie w podstawówkach powstałych w ubiegłym roku z przekształcenia gimnazjów.


W Suwałkach na dzieci czeka ponad 2,5 tysiąca miejsc

W Suwałkach rozpoczął się nabór do przedszkoli. Na dzieci czeka ponad 2,5 tysiąca miejsc. Co najważniejsze, od stycznia, rodzice suwalskich dzieci uczęszczających do miejskich placówek są zwolnieni z opłat. Z takiej możliwości skorzystało już ponad 1700 rodzin.

Rodzice do 5 marca mogą składać deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Z kolei od 6 marca rozpocznie się nabór dla pozostałych dzieci i potrwa 2 tygodnie. W oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpoczął się także cykl dni otwartych.

Z umieszczeniem dzieci w przedszkolach nie powinno być problemów. Jak wyjaśnia Kamil Sznel z miejskiego ratusza, rodzice mają do wyboru 9 przedszkoli publicznych (w tym jedno specjalne) oraz 10 przedszkoli niepublicznych, a także oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Aby skorzystać ze zwolnienia z opłat, rodzice dzieci muszą spełnić dwa warunki, mieszkać w Suwałkach i tu odprowadzać podatki. Bez zmian pozostaje opłata za posiłki, teraz to 7 złotych dziennie.

Nabór wniosków potrwa do 19 marca

Nabór wniosków potrwa do 19 marca. We wniosku należy wskazać placówkę pierwszego oraz kolejnego wyboru. W pierwszej kolejności do przedszkoli zostaną przyjęte dzieci wychowywane przez samotne matki lub ojców, albo te, których rodzice są niepełnosprawni oraz dzieci z rodzin wielodzietnych.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Urzędnicy ogłosili zasady rekrutacji do przedszkoli i podstawówek

21.02.2018, 14:15

Ponad 10 tysięcy miejsc w przedszkolach i około 3 tysięcy w klasach pierwszych szkół podstawowych. Taka jest oferta Białegostoku na nowy rok szkolny. W środę (21.02) urzędnicy poinformowali o zasadach rekrutacji, która rozpocznie się 1 marca.


W trosce o najmłodszych – specjaliści uczyli jak zadbać o bezpieczeństwo przedszkolaków

9.02.2018, 09:58

Co zrobić jeśli ktoś podejrzany wszedł na teren przedszkola czy rozpylił w środku nieznaną substancję? 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok