Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu na Wschód 114 kg haszyszu

Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu na Wschód 114 kg haszyszu

16.04.2018, 08:31, akt. 08:37

Próbę przemytu na Wschód ok. 114 kg haszyszu, o czarnorynkowej wartości blisko 5,7 mln zł, udaremniła Straż Graniczna na przejściu z Białorusią w Kuźnicy. Narkotyki były ukryte w skrytkach osobowego auta, którego kierowcą był obywatel Rosji.

źródło: PO Straży Granicznej
źródło: PO Straży Granicznej

O ujawnionym przemycie poinformowała w poniedziałek (16.04) rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Podejrzenia funkcjonariuszy SG z przejścia w Kuźnicy wzbudziło zachowanie kierowcy, który peugeotem wyjeżdżał na Białoruś przez drogowe przejście w Kuźnicy. Uznali, że w aucie może być ukryty nielegalny towar i poprosili o pomoc służby celno-skarbowe, dysponujące urządzeniami skanującymi samochody.

Obraz z kamery potwierdził, że w pojeździe jest podwójna podłoga, więc zdecydowano o szczegółowej kontroli. W skrytkach znaleziono 131 zamkniętych hermetycznie paczek różnej wielkości, w których był susz roślinny. Badanie testerem narkotycznym wykazało, że to haszysz.

"Łącznie zabezpieczono ok. 114 kg haszyszu, o szacunkowej wartości blisko 5,7 mln zł" - dodała mjr Zdanowicz.

45-letni kierowca został zatrzymany; za próbę przemytu takiej ilości narkotyków grozi mu kara co najmniej 3 lat więzienia i grzywna, również przepadek samochodu użytego do popełnienia przestępstwa.

Trzy miesiące temu w Białymstoku zapadł wyrok w bardzo podobnej sprawie 

Na 6 lat więzienia i 10 tys. zł grzywny sąd skazał 42-letniego Rosjanina (oskarżony dobrowolnie poddał się karze), zatrzymanego w Kuźnicy podczas próby wywozu na Wschód 117 kg haszyszu, którego czarnorynkową wartość oszacowano wówczas na ok. 5,5 mln zł.

W połowie 2017 roku wyjeżdżał on z Polski przez Kuźnicę citroenem, którym również wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG. W wykryciu przemytu haszyszu pomógł im pies wyszkolony do poszukiwania narkotyków, który wskazał miejsca potencjalnego ukrycia przemytu. Z ustaleń śledztwa wynikało, że Rosjanin jechał z Holandii do Sankt Petersburga w Rosji.

Latem 2016 roku, również przed sądem w Białymstoku, zapadł wyrok 6 lat więzienia i 15 tys. zł grzywny wobec 31-letniego Rosjanina - kuriera przewożącego, tym razem z Hiszpanii do Estonii, 84,5 kg haszyszu. Jego zatrzymano nie na przejściu, ale w czasie kontroli drogowej w Suchowoli.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


9 nowych osób w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej

12.03.2018, 14:32

Chcą służyć Polsce i takie też złożyli w poniedziałek (12.03) przyrzeczenie. To 9 nowych osób przyjętych do pracy w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.


Placówka Straży Granicznej w Augustowie ma trzy nowe samochody

8.01.2018, 14:55

Trzy nowe samochody trafiły do placówki Straży Granicznej w Augustowie. Warte około pół miliona auta wkrótce będą patrolować nadgraniczne drogi powiatu augustowskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok