Radio Białystok | Wiadomości | W białostockim szpitalu uniwersyteckim działa nowoczesna stacja dializ

W białostockim szpitalu uniwersyteckim działa nowoczesna stacja dializ

25.04.2018, 13:13, akt. 13:33

Nowoczesna stacja dializ, którą uruchomiono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę specjalistyczną i skrócić drogę do transplantacji. Stacja ma 18 stanowisk z aparatami do hemodializ.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku dwukrotnie powiększył liczbę stanowisk z tzw. "sztuczną nerką", fot. Renata Reda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku dwukrotnie powiększył liczbę stanowisk z tzw. "sztuczną nerką", fot. Renata Reda

W białostockim szpitalu uniwersyteckim działa nowoczesna stacja dializ - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jedyny szpital w regionie, który zajmuje się przeszczepem nerek

Jak poinformował w środę (25.04) na konferencji prasowej kierownik II Kliniki Nefrologii w USK dr hab. Tomasz Hryszko, szpital jest jedynym ośrodkiem w województwie, który zajmuje się przeszczepem nerek. Dodał, że działa tu też regionalny ośrodek kwalifikujący pacjentów do przeszczepów. W klinice - jak mówił - leczeni są też pacjenci dializowani i po przeszczepieniu nerek, którzy chorują na inne schorzenia i wymagają innych zabiegów operacyjnych.

Stacja dializ to brakujący "puzzel" w całej układance, zapewniającej pełne spektrum diagnostyczno-terapeutyczne dla pacjentów leczonych w USK bądź też w szpitalnym oddziale ratunkowym

 - powiedział Tomasz Hryszko. Dodał, że stacja zapewni pacjentom komfort i bezpieczeństwo, ale też ułatwi pracę specjalistom z innych oddziałów.

Tomasz Hryszko mówił, że lekarzom zależy, aby okres dializoterapii "stanowił tylko krótki przystanek na drodze do transplantacji". - By ci pacjenci mogli jak najszybciej być zgłoszeni, jak najszybciej przygotowani i być już na liście oczekujących i czekać na przeszczep - powiedział.

18 stanowisk z nowoczesną aparaturą

Dotychczas w szpitalu działały tylko dwa stanowiska dializacyjne, co - jak mówił Tomasz Hryszko - było niewystarczające w stosunku do potrzeb tak dużego szpitala. W nowoczesnej stacji jest 18 stanowisk z nowoczesną aparaturą. Dializy odbywają się od kilku dni, mogą z nich korzystać pacjenci z całego regionu, a także spoza niego. Jak mówił Tomasz Hryszko, umożliwia to dializowanie tygodniowo około 150 pacjentów, którzy wymagają przewlekłej hemodializoterapii lub są hospitalizowani w uniwersyteckim szpitalu.

Stacją kieruje dr Irena Głowińska.

Nasz pacjent, który trafia tutaj do przewlekłej opieki, jest otoczony kompleksową opieką specjalistyczną od wytworzenia dostępu naczyniowego, poprzez właściwe jego monitorowanie, leczenie powikłań i szybkie przygotowanie pacjenta, do przeszczepu nerki

- mówi Irena Głowińska.

Druga stacja dializ - na 12 stanowisk - znajduje się w drugim obiekcie USK przy ul. Żurawiej w Białymstoku, gdzie wcześniej działał szpital zakaźny. Teraz są tu oddziały szpitala uniwersyteckiego.

Powstanie stacji dializ sfinansowano ze szpitalnego projektu modernizacji i przebudowy, na który placówka pozyskała ponad 500 mln zł z budżetu państwa.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W zambrowskim szpitalu rozpoczęła się rozbudowa izby przyjęć i budowa lądowiska dla śmigłowców

23.04.2018, 17:47

Rozbudowę izby przyjęć i budowę lądowiska dla śmigłowców rozpoczął zambrowski Szpital Powiatowy. Całość będzie kosztowała około 6 mln zł, z czego połowa to koszty wyposażenia.


Z końcem roku przestaną działać prywatne karetki pogotowia ratunkowego - sprawę komentują związkowcy

19.04.2018, 15:21

Upaństwowienie ratownictwa medycznego może być korzystne dla pacjentów – mówią przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Białymstoku.


Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży będzie miał nową siedzibę

18.04.2018, 19:28

WOPiTU w Łomży dostał ponad 400 tys. zł dotacji na rozpoczęcie prac przy modernizacji nowej siedziby.


Są szanse na powstanie psychiatrycznego oddziału dziecięcego w Białymstoku

17.04.2018, 16:02

Po siedmiu latach do województwa podlaskiego ma powrócić stacjonarna psychiatria dziecięca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 13.06.2013, foto Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 08:20, akt. 08:32

Co dalej z mundurowym liceum WSAP?


Bitwa Białostocka z 1920 r. - rekonstrukcja, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 07:23, akt. 07:28

Mija 99 lat od Bitwy o Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok