Radio Białystok | Wiadomości | W Drohiczynie bezpłatne przeprawy promami przez Bug

W Drohiczynie bezpłatne przeprawy promami przez Bug

5.05.2018, 10:50, akt. 11:42

Turyści, rowerzyści, a także osoby zmotoryzowane mogą przeprawić się przez rzekę Bug, korzystając z promów. W Drohiczynie trwa siódmy sezon bezpłatnych transportów wodnych.

Prom na Bugu w gminie Mielnik, fot. Anatol Chomicz, Kurier Poranny
Prom na Bugu w gminie Mielnik, fot. Anatol Chomicz, Kurier Poranny

Na pokładzie drohiczyński promu zmieści się nawet czterdzieści osób, dwa samochody lub jeden bus. "To ekologiczna forma transportu, bo napędzana siłą rąk dwóch osób i nurtem wody" - powiedział burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Prom przewozi przede wszystkim ludzi, ale przeprawić na drugą stronę rzeki można też maszyny rolnicze, motocykle, rowery i samochody. Bo jak powiedział burmistrz Drohiczyna jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też praktyczna forma transportu dla okolicznych mieszkańców.

Z takiej przeprawy na Bugu można było korzystać jeszcze przed drugą wojną światową. W Drohiczynie prom pływał do połowy lat dziewięćdziesiątych. Nowe promy gmina kupiła dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Darmowe przeprawy promem

Podróż promem jest darmowa dzięki współpracy dwóch miejscowości po obu stronach rzeki - podlaskiego Drohiczyna i mazowieckiego Korczewa. Jak poinformowały samorządy obu gmin, roczny koszt wodnych przepraw to wydatek 20 tys. zł.

Jest to jeden z elementów promocyjnych naszej gminy. Widzimy, ze turystów jest coraz więcej podziwiających nadbużańskie widoki. W ubiegłym roku promy przewiozły 12 tys. turystów i 3 tys. samochodów - poinformował burmistrz Drohiczyna.

"Współfinansujemy przeprawę, bo uważamy że to nie są wysokie koszty a jednak promocja regionu i żeby odwiedzali nas zarówno turyści, goście, jak i mieszkańcy" - tłumaczył wójt Korczewa Sławomir Wasilczuk.

Prom kursuje codziennie 

Przepłynąć promem przez Bug w Drohiczynie można codziennie od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 20:00 do końca października. Podobne promy kursują jeszcze w pobliskim Mielniku i Niemirowie. Wszystkie łączą Podlaskie z Mazowszem.

W Drohiczynie na rzece Bug dużą popularnością w sezonie cieszą się też wyprawy kajakowe i organizowany w pierwszy weekend sierpnia zlot kajakarzy "500 kajaków". Jak poinformowała gmina Drohiczyn w przygotowaniu jest projekt Transgranicznego Centrum Kajakowego "Bug łączy".

Rzeka Bug jest rzeką płynącą przez terytorium Polski, Ukrainy i Białorusi. Jest jedną z ostatnich nieregulowanych rzek w Europie. Na terenie Polski płynie przez przez trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nowy most na Bugu ułatwi podróż pociągiem do Warszawy

7.02.2018, 15:34

Trwa budowa mostu kolejowego na Bugu w Małkini. To część inwestycji na międzynarodowej trasie Rail Baltica.


Około 670 kajakarzy popłynęło Bugiem - w tym radiowa drużyna [zdjęcia]

6.08.2017, 07:02

Kolejny rekord pobity. Około 670 osób popłynęło pierwszego dnia Bugiem w spływie "500 kajaków". 29-kilometrowa trasa wiodła z Drohiczyna do miejscowości Granne. To piąta edycja imprezy, która ma promować aktywny wypoczynek i walory turystyczne regionu.


Za mało wody na przeprawy promem przez Bug

15.06.2017, 17:46

Z utrudnieniem, choć niedrogowym, muszą się liczyć kierowcy i rowerzyści przekraczający Bug promem Niemirów - Gnojno. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po PodlasiuKhorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok