Radio Białystok | Wiadomości | "Czujemy się oszukani" – protest rolników w Białymstoku

"Czujemy się oszukani" – protest rolników w Białymstoku

9.05.2018, 06:10, akt. 17:06

Ok. 20-30 rolników protestowało w środę (9.05) przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku domagając się m.in. oddłużenia gospodarstw i wypłaty pełnych odszkodowań za szkody związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Protest rolników w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do Białegostoku protestujący przyjechali m.in. ciągnikami. W związku z ustawionymi znakami zakazu wjazdu pojazdów rolniczych, nie udało im się podjechać pod urząd wojewódzki na ulicy Mickiewicza.

Maszyny z flagami narodowymi ustawili na równoległej ulicy Akademickiej, ale potem przejechali ciągnikami w inną część miasta i ustawili je na placu przed budynkiem, gdzie swoje biura mają parlamentarzyści PiS.

14 postulatów

"Dzisiaj norki, jutro świnie - bez rolnika Polska zginie" - takie hasło było widać na jednym z ciągników. Na liście postulatów przekazanych wojewodzie - i odczytanych dziennikarzom - jest m.in. wypłata w 100 proc. odszkodowań tym rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały przez ASF. Rolnicy postulują też np. odwoływanie powiatowych lekarzy weterynarii, którzy - jak podkreślają na ulotce z postulatami - "nie wypłacili rolnikom odszkodowań za wybite im zwierzęta w wyniku ASF". Domagają się też np. wypłaty odszkodowań za szkody spowodowane przez ulewne deszcze w 2017 r.

Rolnicy chcą też ograniczenia importu z zagranicy produktów spożywczych, by połowa sprzedawanej żywności była produkowana w Polsce, a także kontroli żywności sprowadzanej z zagranicy przez specjalnie do tego powołaną instytucję. Mówią także o oddłużeniu gospodarstw - poprzez umorzenie odsetek oraz rozłożenie spłat głównych na 20 lat.

Najważniejsze jest oddłużenie polskiego rolnictwa. Nie może być tak, że rolnik z przyczyn niezależnych od siebie ma powiedzmy 200 tys. zł kredytu do spłacenia, a jego odsetki już w tej chwili przekraczają 500 tys. - mówiła dziennikarzom Alina Ojdana ze związku organizującego protest.

Mówiła też, że protestujący żądają wypłaty w całości odszkodowań rolnikom, którym wybito trzodę w związku z ASF, "którzy pozostali faktycznie bez środków do życia".

Rolnicy postulują także m.in. uproszczenia procedur w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy dotacjach z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Domagają się obsługi wniosków o dotacje w terminie do pięciu miesięcy. Chcą też mieć np. prawa uboju wyhodowanych przez siebie zwierząt i sprzedaży produktów z tej produkcji.

Postulaty są kierowane głównie do władz centralnych

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że postulaty rolników są kierowane głównie do władz centralnych, bo dotyczą spraw, które są w gestii ministerstwa rolnictwa lub są regulowane ustawami.

Dodał, że w regionie będą sprawdzone te kwestie, które można sprawdzić, np. wypłaty odszkodowań za ulewne deszcze w 2017 r. 

Sprawdzimy, czy w naszym województwie te procedury, które są przewidziane, aby ewentualnie uzyskać jakieś odszkodowanie z tego tytułu, czy są sprawnie realizowane i czy te środki są wypłacane - mówił wojewoda Paszkowski.

Dodał, że nie było wcześniej sygnałów, które wskazywałyby, że są z tym problemy.

źródło: PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości ku czci św. Izydora Oracza - patrona rolników

6.05.2018, 15:49

To podziękowanie za miniony rok i modlitwa o wsparcie w kolejnym. W Białymstoku odbyły się uroczystości ku czci świętego Izydora Oracza - patrona rolników.


Czy przy wschodniej granicy Polski będzie płot chroniący przed ASF? Rząd zdecyduje w połowie maja

6.05.2018, 15:01

W połowie maja rząd zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w niedzielę (06.05) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.


Suwalski przedsiębiorca oszukał rolników na ponad 800 tys. zł – sprawą zajęła się prokuratura

18.04.2018, 16:39

Prokuratura zarzuca przedsiębiorcy z Suwalszczyzny oszukanie rolników na 810 tysięcy złotych. Stanisław S. kupował od nich bydło i trzodę chlewną, ale za nie nie płacił. Żeby utrudnić ściąganie należności, wyzbywał się majątku, sprzedając samochody i nieruchomości po bardzo zaniżonych cenach członkom swojej rodziny. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. 

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok