Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy wsi Rybaki koło Moniek protestują przeciwko przywożeniu odpadów do ich wsi

Mieszkańcy wsi Rybaki koło Moniek protestują przeciwko przywożeniu odpadów do ich wsi

autor: Ryszard Minko

17.05.2018, 12:19, akt. 12:35

Od kilkudziesięciu godzin nieprzerwanie pilnują drogi, by do ich wsi nie wjeżdżały kolejne ciężarówki ze śmieciami. Od wtorku (15.05) mieszkańcy Rybak koło Moniek próbują zablokować działalność firmy, która pod ich domami tworzy magazyn odpadów.

Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują, fot. Ryszard Minko
Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują, fot. Ryszard Minko

W czwartek, mimo wprowadzonych ograniczeń dotyczących ruchu lokalnego i aktywnego protestu mieszkańców, do działki próbował dojechać kolejny TiR. Po interwencji policji okazało się, że był pusty. Protestujący spekulują, że być może właściciele firmy sondowali rekcje mieszkańców.

Ciężarówki przywiozły odpady na prywatną działkę

Protest w Rybakach trwa od wtorku, kiedy to na jedną z prywatnych działek przyjechało kilka ciężarówek wyładowanych odpadami. Śmieci zrzucono wprost na łąkę. Dopiero wtedy wyszło na jaw, że kilka tygodni wcześniej Starostwo Powiatowe w Mońkach wydało zgodę na stworzenie tam magazynu odpadów. Wcześniej nikt nie informował mieszkańców o planowanej inwestycji.

Sytuację komplikuje fakt, że uchwalony w 2013 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką działalność.


Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują


Prywatny teren dzierżawi firma z województwa kujawsko-pomorskiego. Zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska magazyn nie spełnia wymogów pozwolenia i na tej podstawie do Starostwa Powiatowego skierowano wniosek o jego cofnięcie. Takich samych działań domaga się burmistrz Moniek.

Tymczasem Starostwo Powiatowe zdecydowało, że da właścicielowi trzy dni na dostosowanie magazynu do warunków pozwolenia. Dopiero po tym terminie mogą być podjęte próby jego cofnięcia.

| red: wszStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok