Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 90 tys. zł wsparcia na zakup sprzętu do szpitala dziecięcego w Białymstoku

Blisko 90 tys. zł wsparcia na zakup sprzętu do szpitala dziecięcego w Białymstoku

24.05.2018, 13:46, akt. 14:36

Białystok wesprze finansowo zakup nowoczesnego sprzętu medycznego do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w tym mieście. Placówka wzbogaci się m.in. o podnośnik do kąpieli dzieci, sprzęt do diagnostyki refluksu czy pompę laktacyjną.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku , fot. Katarzyna Cichoń

Miasto na ten cel przeznaczyło blisko 90 tys. zł, w czwartek (24.05) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał w tej sprawie umowę z dyrektor UDSK prof. Anną Wasilewską.

Jak mówił Tadeusz Truskolaski, mimo, że szpital dziecięcy nie jest miejską placówką, to miasto go wspiera, bo - jak powiedział - "dotyczy naszych najmłodszych". Chcemy im w miarę możliwości pomagać - dodał. 

UDSK dzięki pieniądzom będzie mogło uzupełnić wyposażenie swoich klinik. Anna Wasilewska mówiła, że ten sprzęt "jest niezmiernie potrzebny" i zapewni lepszy komfort pracy. Dodała, że podpisanie umowy pozwala zorganizować szpitalowi przetargi na jego zakup. Urządzenia mają trafić do UDSK w ciągu miesiąca.

M.in. podnośnik kąpielowy dla pacjentów

Jednym z urządzeń będzie podnośnik kąpielowy dla pacjentów leżących na intensywnej terapii. Anna Wasilewska mówiła, że poprzedni podnośnik się zepsuł, a rodzice musieli dźwigać na rękach dzieci 60-kilogramowe. 

Niestety nie było nas stać na kupienie tego sprzętu w tym roku, ani w kolejnym, bo tak są planowane wydatki w budżecie szpitala, w związku z tym, kąpiel odbywała się "polowych". Podnośnik umożliwia opuszczenie dziecka do wanny, wykąpanie, a następnie przeniesienie do łóżka, a urządzenie obsługuje jedna pielęgniarka

- mówiła Anna Wasilewska. 

Nowy sprzęt do diagnostyki refluksu

Zakupiony zostanie też sprzęt do diagnostyki odpływu żołądkowo-przełykowego, czyli refluksu. Anna Wasilewska mówiła, że to bardzo częsty problem w populacji pediatrycznej, szpital nie miał możliwości diagnozowania tego.

Natomiast nowa pompa laktacyjna ma służyć do pomocy i nauki karmienia piersią dla matek, które mają z tym problemy - powiedziała Anna Wasilewska. 

Nie chodzi o laktator, który kobiety wypożyczają po porodzie, ale o profesjonalny sprzęt, który pozwoli na rozpowszechnienie karmienia piersią i pokazanie tym mamom, że to jest możliwe właściwie w każdym przypadku

- dodała Anna Wasilewska. 

W ramach umowy zakupione zostaną też m.in. mobilne parawany radiologiczne.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, który leczy dzieci. Rocznie to ok. 20 tys. hospitalizacji oraz 140 tys. kolejnych w przyszpitalnych poradniach i pracowniach.

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Kilkadziesiąt nowych łóżek dla dzieci i ich rodziców dostał szpital w Grajewie

14.05.2018, 10:15

Sprzęt przekazała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 


Sala do leczenia oparzeń, nowe łóżka i kącik zabaw – remont oddziału chirurgii dziecięcej w Suwałkach

18.04.2018, 13:58

Nowoczesna sala leczenia oparzeń, nowy sprzęt i kącik zabaw dla dzieci.W suwalskim szpitalu wojewódzkim zakończyła się modernizacja oddziału chirurgi dziecięcej. Remont sal i zakup wyposażenia kosztował 960 tysięcy złotych.


Są szanse na powstanie psychiatrycznego oddziału dziecięcego w Białymstoku

17.04.2018, 16:02

Po siedmiu latach do województwa podlaskiego ma powrócić stacjonarna psychiatria dziecięca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok