Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną dot. sporu władz Białegostoku z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną dot. sporu władz Białegostoku z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu

1.06.2018, 17:25, akt. 17:44

W lipcu Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną w sporze cywilnym Białegostoku z pierwszym wykonawcą stadionu w tym mieście. W marcu strony zawarły pozasądową ugodę, na podstawie, której konsorcjum zapłaciło samorządowi 80 mln zł.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kilkuletni proces cywilny

Chodzi o kilkuletni proces cywilny o odszkodowanie. Spór rozpoczął się w połowie 2011 r., kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy stadionu, czyli polsko-francuskiemu konsorcjum spółek Eiffage. Ostatecznie obiekt został dokończony przez inną firmę i już od czterech lat jest użytkowany, ale trzeba było za niego zapłacić więcej.

Władze miasta przed sądem domagały się od konsorcjum Eiffage blisko 137 mln zł, w tym różnicy w cenie, którą musiały zapłacić kolejnemu wykonawcy za dokończenie budowy. Pozwane konsorcjum wnioskowało nie tylko o oddalenia powództwa, ale też - w pozwie wzajemnym - domagało się od miasta w sumie ponad 30 mln zł. Miały być to przede wszystkim kary umowne z odsetkami oraz różnica między wartością prac wykonanych a tym, co zapłacił mu inwestor, czyli miasto.

We wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku, (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo Białegostoku i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł plus odsetki.

Od tego orzeczenia pozwane konsorcjum złożyło kasacje do Sądu Najwyższego. W oczekiwaniu na ich rozpoznanie, strony próbowały (z propozycją wystąpił wykonawca) dojść do porozumienia poza salą sądową. Z tego powodu dwa razy składały też zgodne wnioski o zawieszenie postępowania kasacyjnego; ostatecznie 5 marca zawarły pozasądową ugodę, podpisując ją w formie aktu notarialnego.

Ustalona kwota ugody to 80 mln zł

Ustalona kwota ugody to 80 mln zł; pieniądze już wpłynęły na konto samorządu. Według prawników reprezentujących w tym sporze Białystok, to najwyższa w Polsce kwota ugody, jaką udało się uzyskać samorządowi.

Formalnie przed SN wciąż jest jednak niezakończone postępowanie kasacyjne, czyli trwa proces. Strony złożyły więc wnioski o podjęcie tego postępowania, by doprowadzić do jego umorzenia i zamknięcia - ciągnącego się przed kolejnymi sądami - sporu prawnego.

Sąd je uwzględnił i podjął zawieszone postępowanie kasacyjne. Jak wynika z informacji uzyskanych w piątek (01.06) w Sądzie Najwyższym, sprawa została skierowana na rozprawę wyznaczoną na koniec lipca.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wykonawca białostockiego stadionu zapłacił miastu 80 mln zł w ramach ugody

26.03.2018, 15:33

80 mln zł zapłacił miastu, w ramach ugody, wykonawca stadionu w Białymstoku - poinformowała kancelaria prawna reprezentująca magistrat w tym sporze. W jej ocenie, to najwyższa w Polsce kwota ugody zawartej przez samorząd.


Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku

21.03.2018, 19:55

Władze Białegostoku zawarły pozasądową ugodę z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum, które miasto pozwało w procesie cywilnym. O szczegółach strony nie chcą na razie mówić, przed SN wciąż zawieszone jest postępowanie kasacyjne w sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok