Radio Białystok | Wiadomości | W dwóch miejskich parkach w Łomży leży prawie 20 martwych ptaków

W dwóch miejskich parkach w Łomży leży prawie 20 martwych ptaków

autor: Paweł Wądołowski

6.06.2018, 14:33, akt. 14:51

Prawie dwadzieścia martwych ptaków leży w dwóch parkach w Łomży. To w większości gawrony, ale są też gołębie.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Ptaki najprawdopodobniej zostały otrute - powiedział Polskiemu Radiu Białystok dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński.


- Na 99 proc. ptaki mogą być podtrute albo zastrzelone z wiatrówki. Do miejsc, gdzie ludzie dokarmiają ptaki, może być dosypywana trucizna. Młode gawrony już w maju wyleciały z gniazd, ale bardzo chętnie korzystają z łatwego pokarmu, który jest w ich okolicy. Z tego co widać, większość martwych ptaków to młode osobniki. Śmiertelność wśród nich jest ogromna - tłumaczy dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.


Dyrektor miejskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za łomżyńskie parki Marek Olbryś uważa jednak, że ptaki padły z przyczyn naturalnych, a jest ich tak dużo, bo brakuje pracowników, żeby odpowiednio często przeglądać wszystkie miejskie parki.


- Ptaki uczą się latać, nie zawsze im się to udaje, schodzą na ziemię i może zaatakowały je koty, psy lub inne drapieżniki czy większe ptaki. Nie mamy aż tylu ludzi, żeby codziennie przeglądać wszystkie krzaki, ale dobrze, że zwracacie nam na to uwagę i natychmiast postaramy się to uprzątnąć - stwierdza Marek Olbryś.


 Martwe ptaki mają być zutylizowane. Marek Olbryś uważa, że nie ma potrzeby informowania o zdarzeniu policjantów, aby zbadać przyczyny śmierci zwierząt.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ile waży bocianie gniazdo? Jako pierwsi zbadali to podlascy badacze

6.05.2018, 08:19

Do tej pory nikt tego nie badał, a informacji naukowych jest niewiele. Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako pierwsi oficjalnie zważyli bocianie gniazda.


Życie jastrzębi można podglądać w internecie

5.04.2018, 12:21

Ciekawostki z życia jastrzębi chcą przybliżyć miłośnikom przyrody naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, którzy zainstalowali kamerę przy gnieździe tych ptaków w Nadleśnictwie Dojlidy. Transmisję z tego gniazda już można oglądać w internecie.


Gawrony i kawki znów przeszkadzają mieszkańcom Suwałk

3.04.2018, 08:02

Powraca temat hałasu i zanieczyszczeń powodowanych przez gawrony i kawki na jednym z suwalskich osiedli. Mieszkańcy narzekają na zabrudzone samochody czy place zabaw.


Nad Biebrzą pojawiły się stada migrujących gęsi

25.03.2018, 10:51

Rozlewiska na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego są jeszcze zamarznięte, ale nad Biebrzą można już obserwować stada migrujących na północ gęsi, które tu odpoczywają i żerują.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok