Radio Białystok | Wiadomości | 3 osoby oskarżone o nielegalne organizowanie gier hazardowych na automatach

3 osoby oskarżone o nielegalne organizowanie gier hazardowych na automatach

30.07.2018, 16:49, akt. 16:54

3 osoby zostały oskarżone o nielegalne organizowanie gier hazardowych na automatach - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Cieszynie (Śląskie). Śledztwo w tej sprawie prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

W stan oskarżenia postawiono trzy osoby

W sumie oskarżone zostały 3 osoby: prezes zarządu spółki Gateway sp. z o.o. w Cieszynie, na którą były zarejestrowane urządzenia oraz osoby zatrudnione w tej spółce: główny księgowy oraz pracownik tej spółki.

Prokuratura zarzuca prezesowi zarządu spółki "urządzanie i prowadzenie gier na automatach do gry o niskich wygranych wbrew przepisom ustawy z 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych, a następnie ustawy z 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych". Jak informuje prokuratura, automaty, na których prowadzone były gry, po wymianie i aktualizacji oprogramowania, nie zostały poddane wymaganym badaniom. "W rzeczywistości automaty te pozwalały na uzyskanie jednorazowej wygranej wyższej od maksymalnej dopuszczalnej wygranej – 15 euro, a następnie 60 złotych oraz na grę za stawkę wyższą niż dopuszczalna – 0,07 euro, a następnie 0,50 złotych" – podaje w komunikacie prokuratura.

Oskarżony nie zapewnił też – zdaniem prokuratury – aby osoby, które nadzorowały gry czy obsługiwały automaty, uzyskały wymagane świadectwa zawodowe. "Oskarżony dopuścił się tego czynu wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej". Prezesowi zarządu spółki Gateway prokurator zarzucił ponadto poświadczenie nieprawdy "co do okoliczności mających znaczenie prawne w wystawionych opiniach przedrejestracyjnych dotyczących automatów do gier".

Oskarżeni wprowadzili w błąd funkcjonariuszy Ministerstwa Finansów

Pozostałym oskarżonym prokurator zarzucił prowadzenie gier na urządzeniach zarejestrowanych na spółkę jako automaty do gier o niskich wygranych. Jak informuje prokuratura, w rzeczywistości automaty te pozwalały na uzyskanie jednorazowej wygranej wyższej od maksymalnej dopuszczalnej wygranej oraz na grę za stawkę wyższą niż dopuszczalna.

"W ten sposób oskarżeni podstępnie wprowadzali w błąd funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów i w konsekwencji wyłudzali poświadczenie nieprawdy w postaci poświadczeń rejestracji automatów do gier o niskich wygranych" - podała w komunikacie Prokuratura.

Prokuratura poinformowała, że do popełnienia tego przestępstwa doszło w okresie od 15 czerwca 2006 roku do 21 grudnia 2009 roku w Cieszynie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Poddębicach i Zawierciu.

Postępowanie prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku

Postępowanie w sprawie nielegalnych gier hazardowych na automatach prowadziła od 2009 roku Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Badany przez nią proceder opierał się na tym, że automaty rejestrowane jako maszyny dające tzw. niskie wygrane, można było nielegalnie przeprogramować, by dawały także wyższe wygrane. W kwietniu 2009 roku na polecenie prokuratora przeprowadzono czynności procesowe w 115 punktach działających na terenie Białegostoku, Gdyni, Katowic, Krakowa, Kielc, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Szczecina, Torunia i Wrocławia. Zabezpieczono wówczas 297 automatów do gier o niskich wygranych.

Już kilka lat temu policja i prokuratura oceniały, że straty Skarbu Państwa mogły sięgać nawet kilku miliardów złotych, ze względu na różnicę w opodatkowaniu automatów o niskich i o wysokich wygranych. Najbardziej rozbudowany wątek śledztwa, dotyczy podmiotów gospodarczych i osób fizycznych organizujących gry hazardowe na automatach oraz jednostek certyfikujących takie urządzenia. W oddzielnym wątku, który został wyłączony, prokuratura sprawdza czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez kilku urzędników resortu finansów.

W minionym tygodniu Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Rejonowego w Białymstoku, akt oskarżenia przeciwko 11 osobom oskarżonym za nielegalne organizowanie gier hazardowych na automatach.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


We wtorek (31.07) w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zostanie przesłuchany były szef ABW gen. Bondaryk

30.07.2018, 13:33

Były szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk zostanie przesłuchany we wtorek w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku w charakterze podejrzanego.


18-latka, która przyznała się do zabójstwa noworodka, trafiła do suwalskiego aresztu

25.07.2018, 15:07

Suwalska prokuratura ponownie przeanalizowała wyniki sekcji zwłok noworodka, do którego zabójstwa przyznała się jego 18-letnia matka. Prokuratura doszła do wniosku, że dziecko urodziło się żywe. Śledczy wystąpili więc o tymczasowe aresztowanie kobiety. Sąd aresztował ją na dwa miesiące. 


Rozpoczął się proces dotyczący tragicznego wypadku na suwalskim stadionie piłkarskim

20.07.2018, 10:36

Trzej oskarżani o przyczynienie się do makabrycznego wypadku na stadionie piłkarskim Wigier chcą dobrowolnie poddać się karze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok