Radio Białystok | Wiadomości | CBA sprawdza ugodę zawartą pomiędzy prezydentem a konsorcjum Eiffage

CBA sprawdza ugodę zawartą pomiędzy prezydentem a konsorcjum Eiffage

autor: Edyta Wołosik

21.09.2018, 16:56, akt. 19:21

Nie milkną echa po informacji, że międzynarodowa kancelaria prawna dostała 6,5 miliona złotych za reprezentowanie Białegostoku w sporze z pierwszym wykonawcą stadionu miejskiego. 

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

CBA sprawdza ugodę zawartą pomiędzy prezydentem a konsorcjum Eiffage - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W 2011 roku urzędnicy z powodu opóźnienia wypowiedzieli umowę polsko-francuskiemu konsorcjum Eiffage.

Spór trwał 7 lat

Później przed sądem domagali się odszkodowania i sąd trzy lata temu przyznał ponad 100 milionów złotych plus odsetki. Wykonawca złożył kasację do Sądu Najwyższego. Prawie dwa lata temu Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania, a wtedy firma wystąpiła do miasta z propozycją ugody. Doszło do niej w marcu bieżącego roku.

Sprawę bada CBA i NIK 

Teraz o dokumenty w tej sprawie poprosiło CBA. Jest też wniosek do NIK-u o kontrolę. Sprawa dotyczy oczywiście pieniędzy. Podpisując ugodę, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zgodził się, by do budżetu miasta wpłynęło 80 milionów złotych, co kończyło spór. Niektórzy radni wskazywali podczas licznych dyskusji, że to może oznaczać stratę 50 milionów złotych, bo to o 20 milionów złotych mniej, niż zasądził białostocki sąd, a do tego dochodzą odsetki, czyli około 30 milionów złotych. Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów radny Tomasz Madras, pod koniec marca napisał interpelację do prezydenta miasta o przedstawienie dokumentu: "Ocena skutków ugody", w którym są argumenty za i przeciw zawarciu ugody. Dostał odpowiedź, że - mimo zawarcia ugody - sprawa nie była jeszcze ostatecznie zakończona przed Sądem Najwyższym i dlatego nie można upublicznić dokumentów.

Tadeusz Truskolaski udostępni dokumenty radnym po konsultacji z prawnikami

Teraz jest już po sprawie, a dokumenty wciąż są niejawne - dodaje Tomasz Madras. Tadeusz Truskolaski zapowiada jednak, że udostępni je radnym po konsultacji z prawnikami, od których chce się dowiedzieć, czy nie będzie stało to w sprzeczności z przekazaniem dokumentów organom kontrolnym, czyli CBA. Jak poinformował Piotr Kaczorek z CBA, funkcjonariusze prowadzą czynności analityczno-informacyjne w sprawie ugody pozasądowej, ale na obecnym etapie nie przesądzają, czy doszło czy też nie do naruszenia prawa.

Jacek Żalek chce kontroli NIK ws. ugody prezydenta miasta z wykonawcą stadionu

Zdaniem kontrkandydata Tadeusz Truskolaskiego w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta miasta - Jacka Żalka tak się stało, dlatego złożył on wniosek do Najwyższej Izby Kontroli.

Na piątkowej (21.09) konferencji prasowej, po której złożył wniosek w białostockiej delegaturze NIK, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku akcentował też koszty obsługi prawnej, którą poniosło miasto przy tym sporze cywilnym. "Wydaliśmy 6,5 mln zł na prawników, żeby oddać konsorcjum 50 mln zł" - mówił Jacek Żalek.

Jacek Żalek pytał, dlaczego miasto nie egzekwowało zobowiązania konsorcjum Eiffage po prawomocnym wyroku II instancji. Obiecywał, że jako prezydent Białegostoku doprowadzi do tego, żeby "te pieniądze wróciły do budżetu miasta i służyły mieszkańcom". Dopytywany o to, jak zamierza to zrobić, mówił o ewentualności podważenia ugody. 

Chciałbym żeby NIK zbadała prawidłowość rezygnacji, tak naprawdę, z tej części zobowiązania, które zostało przesądzone wyrokiem sądu (...) Ugoda pozasądowa jest, moim zdaniem, działaniem na szkodę miasta - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


6,5 mln zł za obsługę prawną w sprawie miasto Białystok - konsorcjum Eiffage

21.09.2018, 05:13

Choć wynegocjowane odszkodowanie za opóźnienie przy budowie stadionu to 80 mln zł, to do budżetu Białegostoku wpłynęła niższa kwota.


Koniec sporu sądowego o budowę stadionu w Białymstoku

1.08.2018, 16:18

Ostatecznie zakończył się sądowy spór miasta Białystok z pierwszym wykonawcą stadionu w tym mieście. W związku z wycofaniem skarg kasacyjnych, Sąd Najwyższy umorzył postępowanie kasacyjne - poinformowało biuro prasowe tego sądu. Wcześniej strony zawarły bowiem ugodę.


Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną dot. sporu władz Białegostoku z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu

1.06.2018, 17:25

W lipcu Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną w sporze cywilnym Białegostoku z pierwszym wykonawcą stadionu w tym mieście. W marcu strony zawarły pozasądową ugodę, na podstawie, której konsorcjum zapłaciło samorządowi 80 mln zł.


Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku

21.03.2018, 19:55

Władze Białegostoku zawarły pozasądową ugodę z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum, które miasto pozwało w procesie cywilnym. O szczegółach strony nie chcą na razie mówić, przed SN wciąż zawieszone jest postępowanie kasacyjne w sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
Podlaskie To Tu
23.06.2021, 16:00, akt. 16:28

Wakacje 2021 z Polskim Radiem Białystok


© pictureguy32 - fotolia.com
POGODA
23.06.2021, 12:14, akt. 19:05

Burze w województwie podlaskim

fot. Renata Reda
REGION
22.06.2021, 22:52, akt. 23.06.2021, 06:59

W Siemiatyczach wspominano dawną właścicielkę miasta

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok