Radio Białystok | Wiadomości | Zaduszki Bluesowe upamiętniające Ryszarda Skibińskiego

Zaduszki Bluesowe upamiętniające Ryszarda Skibińskiego

10.11.2018, 11:41, akt. 11:52

Tradycyjne Zaduszki Bluesowe w Białymstoku upamiętniają znanego polskiego bluesmana Ryszarda "Skibę" Skibińskiego - współzałożyciela "Kasy Chorych".

fot: Monika Kalicka
fot: Monika Kalicka

Koncerty polskiego zespołu bluesowego Formacja Fru, a także południowoafrykańskiego gitarzysty Dana Patlansky'ego złożą się w sobotę (10.11) wieczorem na tradycyjne Zaduszki Bluesowe w Białymstoku, które upamiętniają znanego polskiego bluesmana Ryszarda "Skibę" Skibińskiego.

Zaduszki Bluesowe organizowane są po raz 36., a patronuje im wirtuoz harmonijki ustnej Ryszard "Skiba" Skibiński.

Zaduszki tradycyjnie odbędą się w klubie Fama, gdzie jako pierwszy na scenie wystąpi zespół Formacja Fru. To grupa założona w 1995 roku przez harmonijkarza Tomka Kamińskiego i basistę Piotra Romaniuka. Formacja Fru występowała na wielu ważnych ogólnopolskich imprezach bluesowych. Po 2002 roku zespół występował sporadycznie; ostatnio, dwa lata temu, można było ich posłuchać podczas "Jesieni z Bluesem".

Następnie wystąpi południowoafrykański gitarzysta Dan Patlansky. Jak mówią o nim organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK), artysta "słynie z mistrzowskiego opanowania gitary elektrycznej i akustycznej oraz magicznego głosu". Dodają, że muzyk jest już nazwany legendą bluesa, a jego muzyka porównywana jest do muzyki Jimiego Hendriksa i Led Zeppelin.

Ryszard "Skiba" Skibiński urodził się w 20 stycznia 1951 roku w Toruniu, zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku. Był współzałożycielem Kasy Chorych, występował też z zespołem Krzak. Współpracował m.in. z Ryszardem Riedlem, Janem Skrzekiem oraz Martyną Jakubowicz. Był też pomysłodawcą jednego z najstarszych festiwali bluesowych w kraju "Jesień z Bluesem".

Zaduszki Bluesowe, których pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 1983 roku, to też wstęp do listopadowych imprez poświęconych bluesowi, preludium do festiwalu "Jesień z Bluesem". W tym roku impreza odbędzie się w dniach 22-24 listopada; będzie to 34. edycja ("Jesień z Bluesem" odbywa się od 1978 roku, po kilkuletniej przerwie imprezę reaktywowano w latach 90.).

Także podczas festiwalu będą akcenty przypominające Skibińskiego. Na ścianie Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca "Skibę". Pamięci artysty będzie też poświęcony jeden z koncertów. Zostaną też zagrane wspólne utwory - powiedziała koordynatorka Elżbieta Puczyńska z BOK.

W sumie podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się 10 koncertów artystów z Polski i zagranicy. Puczyńska dodała, że jak zawsze organizatorzy stawiają na różnorodność i będzie można posłuchać nie tylko klasycznego bluesa, ale też m.in. gospel, rhythm and blues, boggie woogie czy własnych muzycznych poszukiwań artystów.

Listopadowe imprezy bluesowe w Białymstoku od początku listopada promuje hejnał miejski, zagrany na ustnej harmonijce. Jego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliża się 34. Jesień z Bluesem w Białymstoku [program]

9.11.2018, 17:20

Listopad to już tradycyjnie miesiąc bluesa w Białymstoku. W sobotę (10.11) w Famie Zaduszki Bluesowe.


36. Zaduszki Bluesowe

10.11.2018, 18:42

Zaduszki Bluesowe odbędą się w sobotę, 10 listopada w klubie Fama w Białymstoku.


Na dziesięciolecie Alei Bluesa w Białymstoku odsłonięto nowe tabliczki

16.09.2018, 20:07

To miejsce ludzi, którzy ten rodzaj muzyki kochali i kochają. Tak mówią o nim jego pomysłodawcy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok