Radio Białystok | Wiadomości | Czterech autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

Czterech autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

21.01.2019, 14:45, akt. 14:49

Krzysztof Czyżewski - za całokształt twórczości; Piotr Janicki - za tomik poezji; a Piotr Nesterowicz i Iwona Menzel - za powieści; zostali nominowani do literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2018 rok.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Nagrodą literacką prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Patron nagrody, zmarły w 1989 r. poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

W tym roku nagrody zostaną wręczone po raz 28., laureatów poznamy 22 marca - poinformował w poniedziałek (21.01) w komunikacie białostocki magistrat.

W tym roku do konkursu zgłoszono 27 tytułów i autorów, kapituła nagrody nominowała trzech autorów. 

To: Piotr Janicki za tomik poezji bez tytułu wydany w 2018 r., Iwona Menzel za powieść "Po wsze czasy", Piotr Nesterowicz za powieść "Jeremiasz" (Nesterowicz był już wcześniej nagrodzony nagrodą Kazaneckiego za reportaż "Cudowna").

Za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki "Żegaryszki", zgłoszono i nominowano Krzysztofa Czyżewskiego, pisarza i animatora działań międzykulturowych, współtwórcę Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Jak powiedział przewodniczący kapituły, dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku, kapituła przy wyborze kieruje się "szeroko pojętą literackością tekstów". 

Jako krytycy, jako literaturoznawcy szukamy po prostu najlepszej literatury. Szukamy tekstów, które są też uniwersalne i które przemawiają do odbiorców

 - podkreślił.

Kochanowski wyjaśnił, że choć Iwona Menzel kojarzy się z literaturą popularną, to jej najnowsza powieść porusza tematykę związaną z czasami mało zbadanymi, tzn. z historią XIX-wiecznego Białegostoku, a ponadto jest też humorystyczna. Natomiast powieść Piotra Nesterowicza zmaga się z podlaskimi mitami i tworzy literaturę całościową. Dodał, że kapituła doceniła właśnie to, iż Nesterowicz stara się region "rozgryźć" po swojemu.

W ocenie Kochanowskiego, Piotr Janicki jest "fenomenem", który zaskakuje każdym swoim tomikiem. Nominowany w tym roku, to bardzo dojrzała i przemyślana poezja, próba zbudowania wizerunku 40-latka.

Natomiast Krzysztof Czyżewski "pisze nie od dziś, od poezji, książek eseistycznych po książki dotyczące etosu życia na pograniczu" - powiedział Kochanowski. 

"Żegaryszki" są wyjątkowe, to duży ładunek naszego regionu, liryczności powiązanej z naszym regionem

 - wyjaśnił przewodniczący kapituły.

Kochanowski przypomniał, że w tym roku mija 30. rocznica śmierci i 80. rocznica urodzin Kazaneckiego. 

W tym jubileuszowym roku mamy dużo literatury właśnie lirycznej. Te wszystkie pozycje są bardzo bliskie ducha Kazaneckiego, czyli nastawiają się na pokazanie metafizycznego aspektu życia, a jednocześnie konkretnego

 - dodał.

W poprzednich latach nagradzeni zostali m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz czy Anna Sołbut.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Kto powalczy o nagrodę literacką im. Kazaneckiego?

6.01.2019, 09:37

"Sukcesem wcześniejszych książek jest połączenie uniwersalizmu z regionem. Mówimy o czymś, co może się podobać na zewnątrz, w całej Polsce, a jednocześnie jest bardzo silnie zakorzenione w regionie" - mówi prof. Marek Kochanowski.


Mira Łuksza i Anna Kamińska z Literacką Nagrodą im. Kazaneckiego [zdjęcia]

23.03.2018, 14:56

Mira Łuksza za całokształt twórczości, a Anna Kamińska za książkę "Białowieża szeptem" otrzymały literackie nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2017 rok. Wyróżnienia zostały wręczone w piątek (23.03) po raz 27.


Spotkanie w białostockiej Famie z nominowanymi do nagrody im. Kazaneckiego [zdjęcia]

6.03.2018, 10:32

Można było zdobyć autograf, zrobić wspólne zdjęcie czy chwilę porozmawiać. We wtorek (6.03) w białostockiej Famie odbyło się spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok