Radio Białystok | Wiadomości | IPN: Wyniki najnowszych badań podważają informacje zawarte w ustaleniach końcowych śledztwa ws. "Burego"

IPN: Wyniki najnowszych badań podważają informacje zawarte w ustaleniach końcowych śledztwa ws. "Burego"

12.03.2019, 07:54, akt. 08:19

Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że wyniki najnowszych badań podważają informacje zawarte w ustaleniach końcowych śledztwa w sprawie kapitana Romualda Rajsa, pseudonim "Bury". Instytut stwierdza, że "w wielu obszarach są one wadliwe".

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska

Chodzi o dochodzenie prowadzone w latach 2002-2005

Chodzi o dochodzenie prowadzone w latach 2002-2005 przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. Dotyczyło wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku.  

W wyniku działań żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonej przez kapitana Romualda Rajsa, "Burego" życie straciło wówczas 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych.

Jak przypomina IPN, zawarta w ustaleniach końcowych śledztwa informacja mówiła, że działania żołnierzy podziemia niepodległościowego były skierowane przeciw określonym społecznościom wiejskim złożonym z osób narodowości białoruskiej i osób wyznania prawosławnego. Działania żołnierzy "Burego" określono wówczas jako "należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości". Tymczasem w świetle wyników najnowszych badań historycznych, twierdzenia te - jak pisze IPN - nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

W komunikacie Instytut przytacza cztery prace naukowe z lat 2016 - 2019 różnych autorów. Na podstawie przeprowadzonych badań twierdzą oni, że należy zdecydowanie odrzucić tezę o religijno-narodowościowych motywach działań żołnierzy "Burego".

Cytowani w komunikacie IPN dr Kazimierz Krajewski i mecenas Grzegorz Wąsowski argumentują, że "nie wiara prawosławna i nie narodowość białoruska były powodem, że osoby te zginęły z rąk partyzantów 3. Wileńskiej Brygady AK. (...) Natomiast śmierć kobiet i dzieci, która bez wątpienia kładzie się cieniem na działalności tak samego "Burego", jak i jego podkomendnych, nie była przez tego dowódcę zamierzona".

Również wyniki badań doktorów Mariusza Bechty i Wojciecha Muszyńskiego nie pozwalają im nazywać działań ludzi kapitana Romualda Rajsa ludobójstwem. Tło tej akcji podziemia narodowego miało - jak piszą naukowcy - "charakter polityczny i wiązało się z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego". W czasach PRL zostało przedstawione jako rzekomy konflikt religijno-etniczny między Polakami a Białorusinami.

Instytut Pamięci Narodowej podkreśla także, że jedynym prawomocnym aktem prawnym dotyczącym kapitana Romualda Rajsa "Burego" i jego zastępcy, podporucznika Kazimierza Chmielowskiego "Rekina", jest postanowienie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego z września 1995 roku, które unieważnia wyroki śmierci wydane na dowódców 3. Wileńskiej Brygady NZW.

IPN przypomina, że zgodnie z prawem, "stwierdzenie nieważności orzeczenia uznaje się za równoznaczne z uniewinnieniem". W świetle obowiązującego prawa Romuald Rajs i Kazimierz Chmielowski są zatem niewinni - kończy swoje oświadczenie Instytut Pamięci Narodowej.

źródło: IAR | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę

23.02.2019, 08:13

Organizatorzy twierdzą, że chodzi o upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego – władze miasta, że chodzi o prowokację.


73 rocznica pacyfikacji białoruskich wsi przez oddział polskiego podziemia pod dowództwem Romualda Rajsa ps. "Bury" 03.02.2019

3.02.2019, 00:10

Była wspólna modlitwa i prezentacja wystawy „Nasza pamięć”. Na Podlasiu oddano hołd ofiarom pacyfikacji pięciu wsi koło Bielska Podlaskiego spalonych przez oddział polskiego podziemia kierowany przez Romualda Rajsa ps. "Bury".


73 rocznica mordu furmanów przez oddział Romualda Rajsa "Burego" 31.01.2019

31.01.2019, 13:22

Było nabożeństwo w cerkwi i złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych. W Bielsku Podlaskim odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę mordu furmanów przez oddział "Burego".





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok