Radio Białystok | Wiadomości | Studenci PWSiP w Łomży mogą korzystać z Centrum Symulacji Medycznych

Studenci PWSiP w Łomży mogą korzystać z Centrum Symulacji Medycznych

autor: Paweł Wądołowski

28.03.2019, 15:49, akt. 17:11

Fantom oddycha, krwawi, a nawet mówi - jest jednym z elementów Centrum Symulacji Medycznych, z którego od czwartku (28.03) mogą korzystać studenci PWSiP w Łomży.

Studenci PWSiP w Łomży mogą korzystać z Centrum Symulacji Medycznych, fot. Paweł Wądołowski
Studenci PWSiP w Łomży mogą korzystać z Centrum Symulacji Medycznych, fot. Paweł Wądołowski

Studenci PWSiP w Łomży mogą korzystać z Centrum Symulacji Medycznych - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nowoczesne kształcenie w Centrum

- To duże wydarzenie w historii naszej uczelni. Wchodzimy w nowy etap  kształcenia na kierunku pielęgniarstwa - powiedział podczas uroczystości otwarcia CSM rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik. Dodał, że "Centrum pozwala w sposób bardzo nowoczesny i profesjonalny kształcić kolejne pokolenia pielęgniarek".

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaznaczył, że "niezwykle istotne jest to, aby w nauczaniu wykorzystywać dostępne nowoczesne technologie". Zdaniem wiceministra dzięki takim rozwiązaniom "studenci mogą przygotowywać się w warunkach, które są bardzo zbliżone do tego, jak wygląda wykonywanie tego zawodu w praktyce". Janusz Cieszyński dodał, że  studenci będą mogli również "przełamać strach i wdrożyć się w to, jak wygląda wykonywanie tego zawodu w rzeczywistości".

Wiceminister powiedział też, że "w tym roku, po raz pierwszy od wielu lat 100 proc. absolwentów pielęgniarstwa zdecydowało się odebrać prawo do wykonywania zawodu". - W poprzednich latach, gdy nie było tych  atrakcyjnych, nowych warunków zatrudnienia, było to nawet 30 proc. absolwentów - zaznaczył Janusz Cieszyński.

Łomżyńskie CSM jest jednym z 35 działających w Polsce. Kosztowało ponad 2,5 mln zł.

Fantomy mają służyć do nauki złożonych procedur pielęgniarskich

Jak poinformowała PWSIiP w Łomży, jest ono technologicznie zaawansowaną oraz informatycznie zaaranżowaną infrastrukturą do nauki dla studentów pielęgniarstwa. Składa się z inteligentnych symulatorów dorosłego mężczyzny, kobiety, dziecka, niemowlęcia, wcześniaka, kobiety  rodzącej czy starego człowieka. Fantomy mają służyć do nauki złożonych  procedur pielęgniarskich, jak również reanimacji.

CSM jest urządzone tak, by odwzorowywać klimat nowoczesnych  szpitalnych sal. "Wyposażono je w specjalistyczną aparaturę:  kardiomonitory, respirator, wózki reanimacyjne, nowoczesne defibrylatory  wielkości niewielkiej damskiej torebki, pompy infuzyjne do podawania  leków, inkubator, łóżka standardowe oraz specjalistyczne: ortopedyczne  oraz do intensywnej terapii" - poinformowała uczelnia.

Jak wyjaśniła koordynatorka projektu CSM - dr nauk o zdrowiu Ewa Fiega - symulacja, ma być realnym, wartościowym doświadczaniem  dydaktycznym. - Ma na celu lepsze przygotowanie studenta do kontaktu z  pacjentem. Studenci będą nabywać wiedzę i doskonalić umiejętności bez  narażania siebie i pacjentów na ryzyko. Ten model edukacyjny wpływa na  zmniejszenie stresu u studenta i w przyszłości u pacjenta - wyjaśniła Ewa Fiega.

Fantomy, z których będą korzystać studenci anatomicznie przypominają  ludzi. - Reagują na podjęte działania terapeutyczne, mogą mówić,  krzyczeć, a nawet być niemiłe, czy wręcz wulgarne - wyjaśniła uczelnia. Trzy z nich to symulatory tzw. "wysokiej wierności" - odwzorowują w  detalach postacie ludzkie oraz symulują objawy poszczególnych jednostek  chorobowych.

Podczas uroczystości otwarcia CSM został przekazany także symboliczny czek na kwotę 1 mln zł dla PWSIiP. Uczelnia znalazła się w gronie 15  szkół wyższych w Polsce, które zostały wyróżnione przez Ministerstwo  Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dydaktyczna inicjatywa  doskonałości".

- To nagroda dla uczelni, które kształcą najlepiej pod względem  znalezienia pracy i dobrej płacy absolwentów - wyjaśnił rektor PWSIiP  dr hab. Dariusz Surowik. 

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstała "Służba Medyczna Caritas"

9.02.2019, 13:15

"Służba Medyczna Caritas", którą tworzą lekarze, pielęgniarki i położone, powstała przy Caritas Archidiecezji Białostockiej. To pierwsza taka służba w kraju; będzie pomagać potrzebującym i szkolić wolontariuszy z pierwszej pomocy.


Inteligentny fantom trafił do PWSIiP w Łomży

4.12.2018, 16:13

Inteligentny fantom, który potrafi symulować choroby i dolegliwości trafił do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.


Rekord w udzielaniu pierwszej pomocy - uczniowie SP nr 2 w Białymstoku uciskali serce 48 tys. razy

16.10.2018, 20:20

48 tysięcy uciśnięć serca w pół godziny - to wynik uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Białymstoku - w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok