Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Jerzy Nikitorowicz świętuje jubileusz 40-lecia pracy naukowej

Prof. Jerzy Nikitorowicz świętuje jubileusz 40-lecia pracy naukowej

autor: Olga Gordiejew

22.05.2019, 09:47, akt. 10:11

Przez dwanaście lat był dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii, przez dwie kadencje piastował funkcję rektora UwB - profesor Jerzy Nikitorowicz świętuje jubileusz 40-lecia pracy naukowej.

Prof. Jerzy Nikitorowicz świętuje jubileusz 40-lecia pracy naukowej, fot. Olga Gordiejew
Prof. Jerzy Nikitorowicz świętuje jubileusz 40-lecia pracy naukowej, fot. Olga Gordiejew

Jako pedagog, badacz dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzator pokojowego współistnienia kultur i tolerancji - profesor jest osobą niezwykle zasłużoną dla Uniwersytetu w Białymstoku.

Był współinicjatorem powołania i prowadzenia (wraz ze "Wspólnotą Polską") studiów dla polskojęzycznych obywateli Białorusi w Grodnie. Jako rektor uczelni podjął działania związane z powołaniem Filii UwB w Wilnie, które zostały uwieńczone sukcesem w 2007 roku. W powołanej i kierowanej przez niego Katedrze Edukacji Międzykulturowej prowadzone są poświęcone tej problematyce badania, seminaria magisterskie i doktoranckie, konferencje, wydawane są materiały metodyczne dla nauczycieli z zakresu dziedzictwa kulturowego, upowszechniania i ochrony kultury regionalnej i europejskiej.

Wiele zasług na koncie 

Za swoją działalność Profesor był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" za ochronę kultury i dziedzictwa narodowego. W 2012 przyznano mu medal "Zasłużony dla Tolerancji".

Za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został w 2010 roku odznaczony krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z okazji jubileuszu profesora na Wydziale Pedagogiki i Psychologii odbywa się konferencja naukowa "Człowiek pogranicza - wyzwania humanistycznej edukacji". Tematyka wykładów i dyskusji skupiona jest wokół takich zagadnień, jak twórczość i tożsamość człowieka nauki, humanizm w zdehumanizowanym świecie, wielo- i międzykulturowość w refleksji pedagogicznej.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Nagrody marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie kultury przyznane

14.10.2018, 06:35

Sześć osób odebrało nagrody marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


PWSIiP inauguruje nowy rok akademicki

11.10.2018, 10:57

Dwa tysiące studentów rozpoczyna w czwartek (11.10) uroczyście rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 500 rozpoczyna naukę na pierwszym roku. 


Prof. Nikitorowicz z UwB "Zasłużony dla tolerancji"

24.10.2012, 17:56

Były rektor Uniwersytetu w Białymstoku profesor Jerzy Nikitorowicz znalazł się w gronie tegorocznych laureatów nagrody „Zasłużony dla Tolerancji”.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok