Radio Białystok | Wiadomości | Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej wystartuje na zawodach w USA

Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej wystartuje na zawodach w USA

25.05.2019, 16:02, akt. 18:28

Argo II - łazik marsjański skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej - wystartuje w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które w dniach 30 maja - 1 czerwca odbędą się na pustyni w stanie Utah w USA.

źródło: Argo Team
źródło: Argo Team

Trzykrotne zwycięstwo

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów, które odbywają się od 2007 r. Reprezentanci Politechniki Białostockiej w poprzednich latach już trzy razy wygrali te zawody: w latach 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 r. z łazikiem Magma 2.

 Łazik już wyleciał do Stanów

Jak poinformowała rzeczniczka PB Dorota Sawicka, w tym roku studenci białostockiej uczelni wystartują z łazikiem Argo II, który już wyleciał do Stanów Zjednoczonych.

To ósmy łazik studentów PB, który powstawał na wydziale mechanicznym uczelni. W pracach brała udział kilkunastoosobowa grupa, a jego budowę wsparto ze środków budżetu miasta.

Łazik Argo II ma lekkie i wytrzymałe zawieszenie, silnik zintegrowany jest z kołami, a te pozbawione możliwości skrętu. Wyposażony jest w tryb jazdy autonomicznej i system rozpoznawania obiektów.

Osiem zespołów z Polski

Zawody rozpoczną się 30 maja, a o nagrodę powalczy 36 ekip z 10 krajów świata, w tym osiem zespołów z Polski. Oprócz łazika z PB, zakwalifikowały się prace studentów politechnik z Warszawy (łaziki dwóch drużyn), Rzeszowa, Kielc, Wrocławia, Częstochowy oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zadania z innej planety

Zadaniem uczestników zawodów jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań podobnych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach, w szczególności na Marsie.

Wśród zadań studenckie łaziki będą musiały m.in. pobrać próbkę i zbadać teren pod kątem geologicznym i możliwości występowania życia. Skonstruowany robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń i być wsparciem astronauty przy serwisowaniu sprzętu.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Studenci Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku ze stypendiami ministra nauki

1.02.2019, 12:00

Dostaną po 15 tysięcy złotych za wybitne osiągnięcia w nauce. 22 studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku otrzymało roczne stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Młodzi innowatorzy ze wsparciem finansowym od podlaskich przedsiębiorców

28.10.2018, 15:11

W sumie Kapituła Programu Odkrywcy Diamentów przyznała na projekty i stypendia ponad 67 000 zł.


Łaziki

21.09.2018, 12:58

Łaziki marsjańskie rozsławiły Politechnikę Białostocką i stolicę Podlasia. Dzisiaj – laury są, ale nie tak prestiżowe.


Łazik ARGO z Politechniki Białostockiej nagrodzony srebrnym medalem w Kanadzie

16.08.2018, 15:55

Drużyna konstruktorów najnowszego łazika marsjańskiego ARGO z Politechniki Białostockiej wywalczyła srebrny medal na zawodach Canadian International Rover Challenge w Drumheller.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok