Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiono działania edukacyjne, które będą realizowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Przedstawiono działania edukacyjne, które będą realizowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

4.06.2019, 16:18, akt. 9.06.2019, 08:59

Konferencja naukowa o kulturze w XXI wieku, warsztaty dla nauczycieli oraz spektakl dla najmłodszych - znalazły się wśród działań edukacyjnych, które w tym roku będzie realizował Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Przedstawiono działania edukacyjne, które będą realizowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Dorota Sokołowska
Przedstawiono działania edukacyjne, które będą realizowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Dorota Sokołowska

Przedstawiono działania edukacyjne, które będą realizowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ważnym kierunkiem białostockiego teatru jest edukacja teatralna

O nowych projektach edukacyjnych poinformowano dziennikarzy we wtorek (04.06) na konferencji prasowej.

Jak powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Półtorak, główną działalnością teatru jest tworzenie spektakli, ale - jak podkreślił - ważnym kierunkiem białostockiego teatru jest edukacja teatralna. 

Od ponad 10 lat nasi aktorzy prowadzą warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, przekrój grup jest bardzo szeroki. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać środki na warsztaty dla nauczycieli, co w tym roku będzie kontynuowane. W zeszłym roku też podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Wydziałem Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku i to także dobrze wróży na przyszłą współpracę

- mówił dyrektor.

Będzie ogólnopolska konferencja naukowa

Dzięki współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku (UwB) 23 września zostanie zorganizowana ogólnopolska konferencja naukowa "Kultura w Polsce w XXI wieku. Konteksty społeczne, kulturowe i medialne". Dr Ewa Dąbrowska-Prokopowska z UwB mówiła, że konferencja będzie połączeniem praktyki, nauki i doświadczenia, bo jest ona otwarta nie tylko dla naukowców, ale też ludzi tworzących kulturę, instytucji czy organizacji pozarządowych. - Chcemy otworzyć środowisko naukowe na współpracę z osobami, które bezpośrednio i codziennie podejmują działania w zakresie edukacji kulturowej, tworzenia kultury - dodała.

Ewa Dąbrowska-Propokowska mówiła, że na konferencji z jednej strony uczestnicy będą zastanawiać się m.in. co to znaczy dzisiaj kultura, jak można rozmawiać o kulturze w środowisku lokalnym, jaka jest jej specyfika, jak wpływa na nią globalizacja, a także rozmawiać o potrzebach i realnych problemom w kulturze dzisiaj.

Naukowcy z UwB będą też prowadzić badania, dzięki którym w przyszłości zostanie opracowany kompleksowy program edukacji teatralnej w teatrze - mówiła Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego. Dodała, że badania będą prowadzone w ramach dwóch projektów teatru, na które otrzymał on dotację z resortu kultury: warsztaty dla nauczycieli i spektakl dla najmłodszych.

Program dla nauczycieli będzie składał się z różnego rodzaju warsztatów, a pedagodzy będą mogli m.in. lepiej zrozumieć spektakle teatralne, nauczyć się jak prowadzić koło teatralne w szkole a także rozwijać swoje umiejętności.

Teatr Dramatyczny przygotuje spektakl dla najmłodszych "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek"

W październiku Teatr Dramatyczny przygotuje spektakl dla najmłodszych "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek". Zaniewska mówiła, że będzie to spektakl dla dzieci od 3 do 6 lat. - Przedstawienie będzie miało walory edukacyjne: ukaże dzieciom teatr jako miejsce magiczne, opowie czym jest teatr i dlaczego jest tak ważny - dodała Ewa Dąbrowska-Propokowska.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 100 aktorów bierze udział w Regionalnym Festiwalu Teatrów Szkolnych "Mała Scena" w Białymstoku

31.05.2019, 14:16

To dla nich przede wszystkim przygoda, lekcja odwagi i sposób na zyskanie pewności siebie.


Teatr lalek dla dorosłych - to międzynarodowy Festiwal "Metamorfozy" w Białymstoku

30.05.2019, 21:35

Ta impreza ma przełamywać stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci.


Aktorzy BTL-u Ryszard Doliński i Mateusz Smaczny otrzymali nagrody na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

28.05.2019, 09:15

Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek: Ryszard Doliński i Mateusz Smaczny otrzymali nagrody aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" w Sopocie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok