Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci alarmują - stres to coraz poważniejszy problem

Eksperci alarmują - stres to coraz poważniejszy problem

autor: Grzegorz Pilat

19.09.2019, 15:12, akt. 15:20

Stres to coraz poważniejszy problem, który zagraża zdrowiu psychicznym i kondycji organizmu - alarmują eksperci.


Zapytaliśmy białostoczan czy należą do zestresowanej grupy społeczeństwa - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Stresują m.in. praca i konflikty rodzinne 

Aż 80% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu specjalistów potwierdza, że stres towarzyszy im codziennie. Jako główne powody respondenci podają stresującą pracę, konflikty rodzinne i chęć zarobienia większych pieniędzy.

Zapytaliśmy białostoczan czy należą do zestresowanej grupy społeczeństwa. Okazuje się, że większość z zapytanych przez nas osób uważa, że Polacy są mocno zestresowanym narodem. Głównie przez coraz szybsze tempo życia i chęć wyższych zarobków.

Doktor Marcin Kolemba z Uniwersytetu w Białymstoku zauważa, że na tle innych krajów, Polacy jeszcze nie są najbardziej zestresowanym narodem na świecie.

- Gorzej jest m.in. w bardziej rozwiniętych krajach Europy, USA czy Azji. Ale poziom stresu rośnie. Głównie z powodu coraz większych oczekiwań. Ale to wszystko zależy od nas. Jeśli narzucimy na siebie większą presję, większe oczekiwania, tym większy stres będzie nam towarzyszył. To co dla jednego będzie działaniem motywującym go do działania - bo stres może być też motywujący, dla innego będzie przeszkodą nie do pokonania, która bardzo obciąża i pojawiają się nerwy i stres - mówi Marcin Kolemba.

Czy stres może zabić?

- Jeśli poziom stresu jest zbyt duży może to przekładać się na nasze zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne - dodaje dr Marcin Kolemba.

- Może to skutkować m.in. nowotworami, zawałami serca, nadciśnieniem czy po prostu głęboką depresją. To wszystko może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu - podkreśla naukowiec.

Jak radzić sobie ze stresem?

Sposobów jest wiele i są one bardzo indywidualne, ale ten które najczęściej wskazują naukowcy to aktywność fizyczna.

- W zdrowym ciele, zdrowy duch. Jeśli będziemy dbali o aktywność, będziemy odpowiednio wypoczywać i jeść zdrowe rzeczy wtedy najprawdopodobniej poradzimy sobie łatwiej ze stresem - wylicza dr Marcin Kolemba.

Naukowcy tłumaczą, że nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu. Aby odreagować nerwowe sytuacje musimy znaleźć czas na wypoczynek.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy zachęcają do spędzania wolnego czasu na łonie natury

3.05.2019, 10:09

W ten sposób można obniżyć poziom stresu i substancji zapalnych w organizmie, poprawić działanie wielu organów i zwiększyć naszą odporność.


Jak poradzić sobie z maturalnym stresem

26.04.2019, 12:00

Gimnazjaliści i ósmoklasiści mają to już za sobą. Teraz ogromne wyzwanie stoi przed maturzystami. Chodzi oczywiście o egzamin dojrzałości, który jest gigantycznym źródłem stresu, w tym roku zwielokrotnionym jeszcze przez zamieszanie i niepewność, związane ze strajkiem nauczycieli.

Jak sobie z tym wszystkim radzić podpowiadają: psycholog Joanna Nitkiewicz-Powichrowska i doradca zawodowy Kaja Brajczewska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok