Radio Białystok | Wiadomości | Dlaczego młodzi ludzie nie chodzą na wybory?

Dlaczego młodzi ludzie nie chodzą na wybory?

autor: Robert Bońkowski

30.09.2019, 08:40, akt. 08:46

W wyborach do Europarlamentu frekwencja wśród młodych wyborców była najniższa ze wszystkich wyróżnionych grup wiekowych. Do urn poszło zaledwie 27,6% uprawnionych do głosowania z grupy wiekowej 18-29 lat.

Ralf Geithe, Fotolia.com
Ralf Geithe, Fotolia.com


0:00
0:00
Dlaczego młodzi ludzie nie chodzą na wybory? - relacja Roberta Bońkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Skąd wynika ten problem i czy jest szansa zmienić ten zły trend? Socjolog dr Maciej Białous mówi, że wynika to z natury młodych ludzi, którzy w znacznie mniejszym stopniu interesują się polityką i wyborami.


Jest to proces zauważalny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy czy Stanach Zjednoczonych. Skoro skala tego problemu jest tak duża, to można powiedzieć, że zależny jest on od natury młodych ludzi, którzy nie interesują się w tak dużym stopniu polityką. Studiują, uczą się, wchodzą na rynek pracy czy zakładają rodziny. Prawdopodobnie nie czują jeszcze tego, jak duży wpływ polityka ma na ich życie codzienne. Kontakt z różnymi decyzjami politycznymi jest tym większy, im bardziej zagłębiamy się w rynek pracy, kiedy zakładamy rodzinę czy też rodzą się dzieci - mówi dr Maciej Białous. 


Socjolog UwB dodaje, że natury tej nie da się zmienić. By zmienić trend niskiej frekwencji można zmieniać polityków.

W Polsce dużym problemem jest to, że partie głównego nurty nie bardzo rozpoznają potrzeby młodych. Jest kilka dużych wyjątków - jak na przykład "program 500+" czy "0% PiT dla młodych". To co politycy mogą zrobić, to bardziej zainteresować się sprawami młodych ludzi i skierować po prostu do nich program

- dodaje dr Maciej Białous, który zaznacza, że ważnym aspektem jest też zaburzona komunikacja między pokoleniem młodych, a pokoleniem polityków, którzy ubiegają się o mandaty.

Dużym problemem jest też komunikacja. Wydaje mi się, że jest duża różnica międzypokoleniowa pomiędzy politykami, a młodymi wyborcami i sposób przemawiania i interpretacji sprawia, że polityka staje się nieinteresująca dla tych ludzi. Stąd też partie populistyczno-prawicowe i populistyczno-lewicowe ściągają w dużym stopniu młodych wyborców, ponieważ potrafią wykorzystać ich emocje - dodaje socjolog Maciej Białous. 


Najbliższą okazję by oddać swój głos w wyborach będziemy mieli 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą od 7:00 do 21:00. Wybierać będziemy posłów i senatorów do polskiego parlamentu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Serwis Wyborczy - 30.09.2019

30.09.2019, 07:20


Radna gminy Kołaki Kościelne zdobyła mandat bez głosowania

29.09.2019, 14:44

Wiesława Klimaszewska, sołtys wsi Gosie Duże, będzie nową radną gminy Kołaki Kościelne.


Mieszkańcy gmin Wasilków i Dobrzyniewo Duże chcą, by PiS pomógł im ws. północnej obwodnicy Białegostoku

28.09.2019, 16:20

Podlascy działacze PiS chcą, by PKP PLK przedstawiły nowe warianty przebiegu kolejowej północnej obwodnicy Białegostoku - poinformował w sobotę (28.09) na konferencji prasowej w Białymstoku pełnomocnik regionalnych struktur PiS, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Bratobójcza walka - felieton Marka Gąsiorowskiego

26.09.2019, 12:21

Jak dotąd kampania wyborcza w Podlaskiem nie dostarcza zbyt wielu emocji. Te, o ile będą, mogą pojawić się na finiszu, bo pokusa, by siebie pokazać w dobrym świetle, a na przykład politycznego adwersarza w o wiele gorszym, będzie duża. Może dojdzie do jakichś gorących debat. Bez względu na wszystko - jedna wyborcza rywalizacja już dziś przyciąga uwagę i z pewnością polityczne emocje.


Debaty kandydatów do Senatu w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia, wideo]

4.10.2019, 13:35

13 października między 7:00 a 21:00 wybierać będziemy parlamentarzystów. To od nas zależy, kto będzie nas reprezentował w Sejmie i Senacie przez kolejne cztery lata.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego







źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok