Radio Białystok | Wiadomości | Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku

Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku

autor: Źmicier Kościn

12.12.2019, 16:34, akt. 16:49

Utwory Mickiewicza, ale też współczesnych autorów m.in. Ginczanki, Gałczyńskiego czy Kaczmarskiego, recytowali podczas czwartkowych (12.12) przesłuchań uczestnicy 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" w Białymstoku. W finałach bierze udział 27 polonusów z dziesięciu krajów.

Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn
Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn

Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Laureatów poznamy na koncercie galowym

Laureatów poznamy na koncercie galowym, który w sobotę (14.12) odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w czwartek w Akademii Teatralnej w Białymstoku. Wzięli w nich udział uczestnicy m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji. To najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy, którzy wygrali eliminacje w swoich krajach.

Każdy z nich przygotował dwa teksty. Można było usłyszeć teksty nie tylko Adama Mickiewicza, ale też m.in. Andrzeja Waligórskiego, Jacka Kaczmarskiego, Marii Nurowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Zuzanny Ginczanki.

Jak mówiła koordynatorka konkursu Magdalena Kiszko-Dojlidko, największą wartością jest to jak uczestnicy przygotowują swoje teksty, jak je czują i jak je przeżywają. Jak dodała, cieszy ją fakt, iż w tym roku przyjechała nie tylko młodzież, ale też kilku dorosłych uczestników ze swoimi rodzinami. - Bardzo się cieszymy, bo zależy nam, aby ten konkurs jednoczył Polaków - zauważyła Magdalena Kiszko-Dojlidko.

Po raz pierwszy w konkursie bierze udział Ilona Petrenko z Kaliningradu. Jak powiedziała, język polski słyszała od dzieciństwa, ale uczyć się go zaczęła dopiero jako dorosła osoba, już po studiach, teraz sama jest nauczycielką języka polskiego. Dodała, że jest bardzo dumna, iż udało jej się dostać do finału za pierwszym razem. Do recytacji przygotowała wiersz Tadeusza Kubiaka "Kurpiowskie wycinanki" oraz tekst Jacka Kaczmarskiego "Nasz klasa". - Wybrałam Kaczmarskiego, bo słyszałam jego piosenki i ta "Nasza klasa" tak mnie wzruszyła, że pomyślałam, że należy do ludzi to powiedzieć, bo nie każdy słucha Kaczmarskiego i niestety nie każdy w Kaliningradzie wie coś o nim - powiedziała.

Ilona oceniła, że przyjazd na finały jest też ważny ze względu na możliwość spotkania i poznania ludzi z różnych krajów. "Można porozmawiać, popatrzeć w oczy, a to jest bardzo ważne właśnie dzięki poezji" - dodała.

Do Białegostoku po dwóch latach wróciła 18-letnia obecnie Nadeżda Gordik z Mołdawii. Jej zdaniem polskie korzenie miał jej pradziadek i to właśnie on zaszczepił w niej miłość do języka polskiego. W przyszłości chciałaby studiować w Polsce. Dlatego bardzo się cieszyła, gdy dwa lata temu też mogła przyjechać na finały do Białegostoku, choć - jak zaznaczyła - była wtedy bardzo nieśmiała i nie udało się zdobyć żadnej nagrody. Dodała, że w tym roku przygotowała dwa wiersze Mickiewicza "Rozmowa" i "Hej, radością oczy błysną". - Bardzo mi się podobają te teksty. Jeden jest o miłości, drugi jest rewolucyjny. Bardzo chciałam je wyrecytować - powiedziała Nadeżda.

Finały "Kresów" rozpoczęły się w poniedziałek. Uczestnicy wzięli udział w licznych warsztatach teatralnych, oglądali spektakle, zwiedzali miasto. Uczestnicy spotkali się też tradycyjnie na kresowej wigilii. W piątek czekają ich jeszcze przygotowania do gali. Na gali będzie można jeszcze raz usłyszeć wiersze finalistów w teatralnej wersji.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczestnicy konkursu recytatorskiego "Kresy" spotkali się na wspólnej wigilii

11.12.2019, 19:02

Razem śpiewali kolędy i dzielili się opłatkiem. 


Świąteczne paczki trafią do rodaków na Kresach

11.12.2019, 15:37

To wsparcie dla Polaków, którzy za granicami pielęgnują tradycję naszego kraju.


28 uczestników finałów konkursu recytatorskiego "Kresy" przyjechało do Białegostoku

9.12.2019, 09:40

Przyjechali, aby recytować polskie wiersze i nawiązać nowe znajomości. Od poniedziałku (9.12) w Białegostoku goszczą uczestnicy finałów 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok