Radio Białystok | Wiadomości | 15 artystów otrzymało stypendia od prezydenta Białegostoku

15 artystów otrzymało stypendia od prezydenta Białegostoku

20.01.2020, 14:45, akt. 15:21

15 artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, przewodniki i płyty muzyczne.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

15 artystów otrzymało stypendia od prezydenta Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w dwóch kategoriach "Młodzi twórcy" (do 35 roku życia) oraz "Twórcy profesjonalni". Tegoroczne stypendia otrzymało na swoje przedsięwzięcia 15 artystów. Przyznano je po raz 14.


Widzimy w twórcach, i młodych, i profesjonalnych, ogromny potencjał nie tylko dla nich samych, ale również jako potencjał promocyjny dla naszego miasta

 - mówił w poniedziałek (20.01) podczas uroczystości wręczenia stypendiów prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Zwracając się do twórców, powiedział, że cieszy się, iż są w Białymstoku i właśnie w tym mieście tworzą. Dodał, że oprócz wymiaru finansowego stypendium, dla twórców ważne jest też docenienie ich i możliwość zrealizowania swoich projektów. 


Chciałbym państwa zapewnić, że miasto Białystok docenia i prosi o jeszcze

 - mówił Tadeusz Truskolaski.


W imieniu stypendystów głos zabrała trzykrotna stypendysta, animatorka kultury Monika Marciniak. Mówiła, że stypendium to dla wielu twórców możliwość realizacji ich marzeń. 


Na co dzień pracujemy w różnych miejscach i robimy coś dla instytucji, a ten raz do roku czy na kilka lat możemy zrobić coś dla siebie 

- dodała.


Podziękowała też za przyznane stypendium na upowszechnianie kultury, bo - jak mówiła - to podstawa to rozwoju kultury w mieście. "Ucząc młodych odbiorców i nowych odbiorców wychowujemy sobie tak naprawdę przyszłych aktywnych mieszkańców" - dodała Marciniak. W ramach stypendium zrealizuje cykl międzypokoleniowych warsztatów związanych z historią miasta. Finał ma się odbyć w grudniu, kiedy będzie prezentowana instalacja.


Na zrealizowanie spektaklu "Kochanka" stypendium otrzymała aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Justyna Godlewska-Kruczkowska. Mówiła dziennikarzom, że spektakl będzie się opierał na historii romansu Niny Andrycz i Aleksandra Węgierki. Powiedziała, że stypendium to z jednej strony wsparcie finansowe i bardzo się przydaje na realizację marzeń, ale - jak podkreśliła - "wymiar etyczny, radość z docenienia, akceptacji, uznania dla swoich własnych pomysłów jest niewątpliwie najważniejsza i największa".


Dziennikarz Andrzej Kłopotowski otrzymał stypendium na kontynuację swojego projektu "Osiedlownik", czyli - jak mówił dziennikarzom - przewodnik po miejscach nieoczywistych w Białymstoku - po powojennych osiedlach w mieście, po miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic nie ma. "A ja na tych osiedlach uparłem się i postanowiłem wyszukać miejsc interesujących i miejsc z historią" - dodał. O tych miejscach Andrzej Kłopotowski zamieszcza informacje w internecie: na stronie internetowej i profilu na jednym z portali społecznościowych.


Na stypendia artystyczne miasto przeznaczyło w tym roku 300 tys. zł, podzielono je na dwa nabory. W obecnym rozdysponowano 214 tys. zł, w drugim do podziału będzie 86 tys. zł.


Do tej pory wręczono ponad 320 stypendiów na łączną kwotę 2,7 mln zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalscy uczniowie będą mogli ubiegać się o stypendium artystyczne

24.10.2019, 08:05

Na tego typu wsparcie dla młodych artystów miasto będzie wydawać rocznie 50 tysięcy złotych.


Absolwenci białostockiej AT nagrodzeni na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Pekinie

22.10.2019, 13:51

Absolwenci białostockiej Akademii Teatralnej wracają z nagrodami z Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Pekinie.


Prezydent Białegostoku przyznał stypendia uczniom za wyniki w nauce

5.09.2019, 14:04

Ponad 300 uczniów szkół ponadpodstawowych dostawać będzie co miesiąc 250 złotych. To stypendia prezydenta Białegostoku za wyniki w nauce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok