Radio Białystok | Wiadomości | W Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa - w Podlaskiem dotyczy ponad 8 tys. osób

W Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa - w Podlaskiem dotyczy ponad 8 tys. osób

autor: Marcin Gliński

3.02.2020, 13:25, akt. 17:52

Podczas badań i rozmowy z komisją lekarską dowiedzą się czy są zdolni do czynnej służby w armii. Ponad 220 tys. osób w Polsce weźmie udział w rozpoczynającej się kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w Sokółce, fot. Marcin Gliński
Kwalifikacja wojskowa w Sokółce, fot. Marcin Gliński

Kwalifikacja wojskowa w Sokółce - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Badania w powiatach siemiatyckim i sokólskim

W Podlaskiem pierwsze badania odbywają się w poniedziałek (03.02) w powiatach siemiatyckim i sokólskim. W regionie kwalifikacja dotyczy ponad 8 tysięcy osób.

- Sprawdzamy ostrość wzroku, ciśnienie, wzrost, wagę. Jeśli z wywiadu wynika, że nie było żadnych obciążeń chorobowych, że aktualnie nie ma żadnych schorzeń, to oczywiście osoba otrzymuje kategorię A - mówi przewodnicząca Wojskowej Komisji Kwalifikacyjnej w Sokółce lekarz Irena Reut.

- Do kwalifikacji wojskowej zostały wezwane osoby, które w tym roku kończą 19 lat, a więc rocznik 2001. W czasie kwalifikacji wojskowej będziemy prowadzili rekrutację i promocję służby wojskowej. Dlaczego warto zostać żołnierzem? Dlatego, że to jest bardzo fajny zawód, dający wiele możliwości rozwoju. Dający w przyszłości pełną stabilizację zawodową - mówi Wojskowy Komendant Uzupełnień w Białymstoku ppłk. Dariusz Szorc.

Powiat sokólski w ostatnim czasie bardzo mocno wzmocnił nasze klasy mundurowe. Są dwie klasy, w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Klasa w Dąbrowie Białostockiej jest klasa certyfikowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pozyskaliśmy pieniądze na doposażenie tej klasy, zarówno w sprzęt bojowy jak i umundurowanie. I mamy takie plany jeśli chodzi o klasę mundurową w sokólskim liceum. Za każdym razem staramy się, aby ci nasi adepci również przeszli kurs samoobrony i pierwszej pomocy. To jest taki cel, który sobie stawiamy, po to, aby mieli dodatkowe punkty przy ewentualnej aplikacji do służb mundurowych

- mówi starosta sokólski Piotr Rećko. 

Kwalifikacja wojskowa obejmie ponad 224 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa obejmie ponad 220 tys. mężczyzn i niemal 4 tys. kobiet w Polsce i potrwa do końca kwietnia.

Jak informuje MSWiA kwalifikacja wojskowa obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2001 r. oraz urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przeprowadzą ją 392 powiatowe komisje lekarskie powołane przez wojewodów.

Kwalifikacja wojskowa obejmie również kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej  lub pobierające naukę w celu uzyskania takich kwalifikacji, a także kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, jak również kobiety będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja,  lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria - jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

"Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej" - informuje MSWiA.

Należy zabrać ze sobą m.in. dowód osobisty

Resort zaznacza, że osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną (jeśli taką posiadają); aktualną fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 35 mm x 40 mm; dokumenty  potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe, albo  zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Z kolei osoby, które stawią się do kwalifikacji po raz kolejny  powinny przynieść: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający  tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w  tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich  12 lub 24 miesięcy; książeczkę wojskową.

"Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej  w poszczególnych województwach, powiatach (miastach) i gminach zostały  podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda  osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne" - informuje MSWiA.

Resort przypomina, że po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej zostanie orzeczona jedna z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy; kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Na Suwalszczyźnie rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa

3.02.2020, 07:20

Rusza ona w najbliższy czwartek (6.02) i dotyczy ona wszystkich mężczyzn, którzy w tym roku kończą 19 lat.


Kandydaci na żołnierzy WOT rozpoczęli podstawowe szkolenie

1.02.2020, 12:33

Po dwóch tygodniach szkolenia zaczną służbę w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


ppłk Jarosław Kowalewski

30.01.2020, 13:21

- Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli na wypadek wojny, czy dana osoba nadaje się to służby wojskowej, czy nie - mówi Jarosław Kowalewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok