Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura zatrzymała kolejne osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT

Białostocka prokuratura zatrzymała kolejne osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT

11.02.2020, 10:31, akt. 10:55

Kolejne trzy osoby zatrzymano w ramach wielowątkowego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, dotyczącego oszustw podatkowych na wielką skalę. W ich przypadku chodzi przede wszystkim o zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy - poinformowała we wtorek (11.02) prokuratura.

Fotolia.com
Fotolia.com

W całym śledztwie podejrzanych jest już ponad 80 osób

Białostocka prokuratura regionalna śledztwo w tej sprawie prowadzi od połowy 2018 roku. Obejmuje ono kilkanaście wcześniejszych postępowań prowadzonych przez prokuratury z całego kraju. 

Dotyczy działania zorganizowanych grup przestępczych, dokonujących w latach 2013-2016 oszustw podatkowych (uszczuplenia podatku VAT) w związku z wprowadzaniem do obrotu paliw płynnych oraz zmianą przeznaczenia oleju smarowego na olej napędowy. W całym śledztwie podejrzanych jest już ponad 80 osób, kilka jest tymczasowo aresztowanych (część była aresztowana wcześniej). 


Straty Skarbu Państwa sięgają łącznie 700 mln zł

Według szacunków śledczych, we wszystkich wątkach tej sprawy podatkowe straty Skarbu Państwa sięgają łącznie 700 mln zł. We wtorek dla potrzeb tego śledztwa zatrzymane zostały przez CBA trzy osoby, którym śledczy chcą postawić zarzuty w wątku dotyczącym tzw. prania brudnych pieniędzy. Szczegóły zarzutów nie są jeszcze znane, czynności z udziałem zatrzymanych jeszcze nie zostały przeprowadzone - wynika z informacji z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Jak poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa, działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem - prowadzonych przez zatrzymanych - spółek oraz tzw. słupów (podstawianych osób). 

Proceder zmierzał do włączenia do legalnego obrotu gospodarczego pieniędzy uzyskanych z przestępstwa 

 - podała prokuratura. 

Według ustaleń śledztwa, utworzona sieć firm przyjmowała na swoje rachunki, a następnie przekazywała dalej pieniądze pochodzące z uszczuplenia podatku VAT. Szacunki prokuratury mówią o co najmniej 30 mln zł. W związku z zatrzymaniami, funkcjonariusze CBA przeszukali też miejsca zamieszkania tych osób oraz siedziby powiązanych z nimi podmiotów gospodarczych.


Zarzuty dotyczące m.in. kierowania grupą przestępczą

W listopadzie 2019 roku do sprawy zostało zatrzymanych jedenaście osób, którym prokuratura postawiła zarzuty dotyczące m.in. założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udziału w tej grupie, składania urzędowi skarbowemu zawierających nieprawdę deklaracji podatkowych co do wysokości podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu bądź pomocnictwa do tego czynu oraz wystawiania i posługiwania się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę. Dotyczą one również tzw. prania pieniędzy.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że działały dwie grupy, połączone osobowo, jednak o różnych profilach działalności przestępczej. Członkowie jednej z nich zajmowali się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski paliw płynnych, zaś druga grupa prowadziła działalność polegającą na zmianie przeznaczenia oleju smarowego na napędowy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


CBA kontroluje Białostockie Centrum Onkologii

23.12.2019, 07:15

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - dowiedziała się PAP. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Centrum Monika Mróz.


10 wniosków o areszt w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę

28.11.2019, 10:44

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu dziesięć wniosków o aresztowanie osób podejrzanych, w wielowątkowym śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę - poinformował PAP w czwartek (28.11) rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń.


CBA weszło do siedziby "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

26.11.2019, 14:28

We wtorek (26.11) funkcjonariusze z delegatury warszawskiej w siedzibie spółdzielni zabezpieczali dokumenty w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia wyłudzania kredytów i niegospodarności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok