Radio Białystok | Wiadomości | Laptopy, programy komputerowe, internet dla uczniów i nauczycieli - takie zakupy mogą już robić samorządy

Laptopy, programy komputerowe, internet dla uczniów i nauczycieli - takie zakupy mogą już robić samorządy

autor: Michał Buraczewski

27.03.2020, 09:11, akt. 14:51

Laptopy, programy komputerowe, a nawet mobilny Internet dla uczniów i nauczycieli. Takie zakupy mogą już robić samorządy, a pieniądze zwróci unijny budżet.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Komisja Europejska zgodziła się z propozycją polskiego rządu, żeby oszczędności z programu Polska Cyfrowa przeznaczyć na sprzęt do zdalnego nauczania. To 180 milionów złotych, a każda gmina może liczyć na nie mniej niż 40 tysięcy złotych wsparcia.

Najważniejszym celem tego projektu jest to, aby sprzęt trafił do najbardziej potrzebujących nauczycieli i uczniów. Czyli takich, którzy w  tym momencie, z uwagi na braki sprzętowe, albo brak dostępu do  internetu nie mogą w pełni korzystać ze zdalnego nauczania. To kwota nie  mniej niż 40 tysięcy złotych. Myślę że w poniedziałek ogłosimy, jaka  będzie maksymalna kwota tego dofinansowania

- mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Cyfryzacji.

Część podlaskich samorządów już zwróciła się do szkół o wskazanie potrzebnego sprzętu. Na wsi zdalne nauczanie jest utrudnione - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym Barbara Klimaszewska: "Największym problemem jest zła jakość Internetu. Piętnastu uczniów nie ma w ogóle laptopa, ani komputera w domu i korzystają tylko z telefonów. Jakość odbieranych materiałów budzi duże zastrzeżenia".

"Dwóch uczniów nie ma ani internetu, ani laptopa. Będziemy wspólnie z panem wójtem analizować jakie mamy dostępne komputery, żeby można  było je tym uczniom przekazać" - dodaje dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czeremsze Joanna Gnatowska. 

Szkoły mogą bezpłatnie wypożyczać swoje komputery - przypomina minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Taki sprzęt szkolny może być użyczony albo nauczycielowi albo uczniowi. Za wyposażenie szkół odpowiada samorząd terytorialny. Poszczególne gminy, powiaty i miasta są zobowiązane do tego, aby szkoły odpowiednio wyposażyć

- mówi Dariusz Piontkowski.

Wnioski o sfinansowanie sprzętu komputerowego dla nauczycieli i uczniów samorządy będą mogły składać od 1 kwietnia. W związku z epidemią szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do świąt wielkanocnych.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Apel Unii Metropolii Polskich do szefa MEN ws. e-edukacji

26.03.2020, 16:12

Nie wszystkie szkoły i rodziny są przygotowane do e-edukacji, dlatego ta forma nauki powinna być możliwością do powtórki materiału; nie brakuje "wykluczonych cyfrowo" - ocenia Unia Metropolii Polskich w apelu do szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.


Dariusz Piontkowski

23.03.2020, 08:23

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.


Szef MEN: wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca

21.03.2020, 06:00

Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i - jeżeli będzie taka potrzeba, wystawiać im oceny - poinformował w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski.


CKE: Jeśli przerwa w szkole będzie przedłużona dalej niż do świąt, to egzaminy trzeba będzie przesunąć

18.03.2020, 13:41

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie wyklucza przesunięcia terminów egzaminów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 14:46

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok