Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

23.03.2020, 08:23, akt. 16:05

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Określone zostały też zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzona możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.


Lech Pilarski: Mamy de facto dwa dni na to, żeby przygotować się do pracy zdalnej. Sądzi pan, że wszystko pójdzie dobrze?


Dariusz Piontkowski: Myślę, że w tej chwili już dużo rzeczy idzie dobrze, bo z tego, co wiem, przytłaczająca większość szkół - ponad 95 proc. - zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi.

Zdajemy sobie sprawę, że nauczyciele w ostatnich kilku dniach wykonali ogromną pracę, aby przygotować się do nowego sposobu kontaktu ze swoimi uczniami. Niektórzy z nich robili to już wcześniej, ale jestem pełen szacunku i podziwu dla tych wszystkich, którzy w ciągu tych kilku dni poznali nowe metody pracy, skontaktowali się z uczniami, zorganizowali się i dziś to nauczanie w dużej mierze trwa.

Aczkolwiek tak jak mówiliśmy; te pierwsze kilkanaście dni poświęcone było raczej temu, by powtarzać wiadomości, rozszerzać wiedzę, a niekoniecznie robić systematyczny wykład. Ponieważ przerwa jednak się przedłużyła, uznaliśmy, że nie ma innego wyjścia. Skoro nie chcemy, aby były to tylko i wyłącznie ferie, to musimy systematycznie prowadzić nauczanie nowymi metodami.


Co to znaczy, że uczniowie będą oceniani?


Mogą mieć wystawione oceny za pracę, którą będą wykonywali przez najbliższe dni. To nie oznacza, że nagle wszyscy muszą mieć klasówki, wszyscy muszą być odpytywani, natomiast nauczyciel może ocenić postęp pracy swoich podopiecznych i może wystawiać oceny. Rozporządzenie, które wydaliśmy w piątek (20.03), przewiduje taką możliwość. Daje także możliwość klasyfikowania uczniów.

Nie wskazujemy jakieś jedynej metody pracy, bo zarówno komunikatorów, jak i sposobów pracy jest dosyć dużo. Bardzo dużo zależy od możliwości technicznych zarówno nauczyciela, jak i uczniów.

Musimy pamiętać także o pewnych ograniczeniach - nie każdy musi mieć dostęp do szybkiego internetu, nie u każdego w domu musi być tak, że każdy członek rodziny ma swój komputer czy laptop, więc nauczyciel musi brać to pod uwagę.

Prostszym sposobem komunikacji wydaje się poczta mailowa bądź dziennik elektroniczny, który ma przytłaczająca większość szkół. To także są metody na to, by kontaktować się z uczniami.

Generalnie w rozporządzeniu wskazujemy, że chcielibyśmy unikać takich sytuacji, że uczeń non stop przez 6, 7 czy 8 godzin jest przed monitorem komputera. Zresztą nie byłoby to możliwe. Stąd wyraźnie mówimy o tym, żeby stosować różne metody wobec tych samych uczniów, uwzględniając także ich możliwości techniczne oraz psychofizyczne, czas, który muszą poświęcić na wykonywanie zadań.

O tym ostatnim wspominam wielokrotnie, ponieważ docierają do nas sygnały, że czasami nauczyciele nie doceniają czasu, który trzeba przeznaczyć na wypełnienie zadań w ramach poleceń, które przesyłają do uczniów i warto by pamiętali o tym, że czasami skopiowanie linków, wysyłanie polecenia to dużo mniej czasu niż potem praca na zadany temat czy odpowiedzenie na jakieś pytania.


Uczniowie także wdrażają się do systemu pracy zdalnej i trzeba dać im szansę, aby to opanowali.


Trzeba wyraźnie powiedzieć, że tak naprawdę nie będzie sukcesu, jeżeli nie będzie zaangażowania po obu stronach. To nie tylko kwestia tego, czy nauczyciel przygotuje jakieś materiały i będzie zachęcał ucznia do tego, by zechciał z nim pracować, ale zależy to także od tego, na ile odpowiedzialnie uczniowie podejdą do tej pracy.

Czasami przecież trudno będzie sprawdzić nauczycielowi, czy uczeń rzeczywiście pracuje. Poza taką wirtualną lekcją, podczas której uczeń i nauczyciel mogą się wzajemnie widzieć, w innych formach pracy jest to mniej możliwe i tu bardzo dużo zależy od odpowiedzialności uczniów.

W przypadku tych młodszych tu także pewna rolę będzie po stronie rodziców. Oczywiście nie chcę, aby to rodzice odrabiali prace za swoje dzieci, ale raczej o to, by zachęcali je do sięgania do poleceń nauczyciela. Czasami może to być np. przeczytanie lektury czy fragmentu podręcznika.

To nie zawsze musi być taka praca, która kojarzy nam się od razu z wideokonferencją. Tak jak mówię: nie zawsze w każdym domu są możliwości techniczne, choćby z tego powodu, że jest dwoje lub troje rodzeństwa i trzeba dzielić się dostępem do komputera.


Czy czas "narodowej kwarantanny" zostanie wykorzystany do zbilansowania tego, czym dysponujemy, jeśli chodzi o zdalną pracę i cyfrową szkołę? Gdzie w tym momencie jesteśmy technologicznie?


Rzeczywiście to dobry moment do tego, aby sprawdzić, czym dysponują poszczególne szkoły. Poza dyrektorami czy nauczycielami informatyki trudno znaleźć lepsze źródło informacji. Staramy się takie informacje zbierać. Być może będzie możliwa pomoc także ze strony państwa.

Przypomnę jednak, że za wyposażenie szkół odpowiadają samorządy. To one powinny także wziąć pod uwagę to, czym dysponują szkoły i co ewentualnie można jeszcze zrobić.

Przy tej okazji warto powiedzieć, że nie zawsze nauczyciel musi korzystać ze swego prywatnego sprzętu. Jeżeli go nie ma lub ten, który jest, ma niewystarczające możliwości techniczne, albo z jakichś innych powodów nie chce korzystać ze swego sprzętu, może przecież skorzystać z komputerów, które znajdują się w szkole, i to za ich pomocą pracować z uczniami. Przecież szkoła nie jest miejscem zakażonym. Można tam spokojnie iść do pracy, jeżeli nie ma możliwości kontaktu z domu.

Jeśli chodzi o ogólnopolską sieć edukacyjną, rozpoczęliśmy to kilkanaście miesięcy temu. W momencie, kiedy startowaliśmy, zaledwie 10 proc. szkół w Polsce miało dostęp do szerokopasmowego, szybkiego internetu, czyli zakładaliśmy, że to jest przynajmniej 100 Mb/s.

W tej chwili ponad połowa wszystkich szkół już ma możliwość podłączenia się do ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Nie wszystkie chcą z tego korzystać, z różnych powodów. Czasami mają jakieś inne łącze, które dobrze funkcjonowało. A czasami mam wrażenie, że dyrektorzy czy samorządy ciągle jeszcze ociągają się z tym, żeby dołączyć do OSE.

Odnotowaliśmy też zjawisko przedziwne - w kilkunastu wypadkach w ostatnich kilkunastu dniach doszło do sytuacji, że na przykład dyrektorzy nie chcieli wpuszczać ekip remontowych, budowlanych, które chciały doprowadzić szybkie łącze do szkoły, zasłaniając się ochroną przed koronawirusem. Samo szybkie łącze raczej wirusa do szkoły nie doprowadzi, także apeluję do wszystkich dyrektorów, którzy zastanawiają się i którzy w najbliższym czasie mają mieć podłączone szybkie łącze, żeby pod tym pretekstem nie utrudniali pracy.

Natomiast wiem również, że czasami szybkie sieci już są zamontowane, już są położone kable w ziemi i czasami nie ma dostępu czy łącza z jakimś operatorem. Warto również na to zwrócić uwagę, bo w poprzednich latach różne instytucje kładły tę sieć światłowodową.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.


Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.


Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.

Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.


Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2020

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.03.2020

- Pracodawca nie może sam wprowadzić kwarantanny. Taką decyzję podejmuje Inspektor Sanitarny. Wówczas wszyscy muszą się jej podporządkować - pracodawcy i pracownicy. Wtedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.03.2020

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".

Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
10.03.2020

"W kontenerach nie będą wykonywane badania medyczne, to będą czynności bezkontaktowe w relacji pacjent - pracownik, tak żeby nie stwarzać dodatkowego ryzyka" - mówi dyrektor USK.

st. sierż. Piotr Niewiarowski, Urszula Telicka-Hajduk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.03.2020

Głównym celem jest zwiększenie świadomości seniorów m.in. na temat oszustw "na wnuczuka" czy w zakresie podpisywania umów. Podlaska policja przygotowała pilotażowy projekt "Uniwersytet Bezpiecznego Seniora".


Rafał Tomaszczuk, fot. Joanna Szubzda

Rafał Tomaszczuk [wideo]

rzecznik prasowy podlaskiego NFZ
9.03.2020

Konsultanci doradzą, co zrobić, by otrzymać pomoc - Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z UwB
6.03.2020

"Wydaje mi się, że bardzo szybko ludzie znudzą się takimi ciągłymi sensacyjnymi informacjami, że koronawirus jest już w Polsce, jest już w Białymstoku, jest już gdzieś tam" - mówi Maciej Białous.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska - rośnie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
5.03.2020

"Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym województwie rośnie. Stan na środę to 103 osoby, na czwartek - 114" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska - jak higiena może zmniejszyć ryzyko zachorowania [wideo]

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
4.03.2020

"Dbajmy o siebie, nie tylko ze względu na koronawirusa. Myjmy ręce najczęściej jak to tylko możliwe, a nie tylko przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety" - radzi prof. Zajkowska.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński - o działaniach w razie wystąpienia koronawirusa w Białymstoku

przewodniczący Zespołu do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej
4.03.2020

"Nie jest rolą miasta odwoływanie różnego typu imprez od razu, wszędzie powinien rządzić zdrowy rozsądek. My możemy tylko i wyłącznie na tą chwilę być elementem profilaktycznym i też takim, który nie będzie potęgował paniki" - mówi Przemysław Tuchliński.

Joanna Szeląg, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Szeląg - gdzie szukać pomocy i czy prewencyjne nosić maseczki ochronne?

specjalista medycyny rodzinnej
4.03.2020

Jest pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem z Chin. To mężczyzna hospitalizowany w Zielonej Górze. Co zrobić, kiedy mamy objawy infekcji, ale nie mamy pewności czy to nowa choroba?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok