Radio Białystok | Wiadomości | Parki narodowe oraz strażacy apelują o niewypalanie traw

Parki narodowe oraz strażacy apelują o niewypalanie traw

31.03.2020, 17:59, akt. 18:04

O niewypalanie traw, bo szkodzi to przyrodzie i ludziom, zaapelowały parki narodowe Narwiański i Biebrzański oraz strażacy. Tylko w ostatnią niedzielę (29.03) nad Narwią spłonęło ok. 20 ha trzcinowisk. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

ploy96, Fotolia.com
ploy96, Fotolia.com

Na terenie obu parków narodowych znajdują się trzcinowiska, rozlewiska w dolinach rzek Narwi i Biebrzy.


Jesteśmy w momencie, kiedy trwają wiosenne przeloty i przyloty ptaków, rozpoczyna się okres lęgowy. Podpalanie trzcin w tym okresie jest bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ nie chodzi tu tylko o skutki społeczne i ekonomiczne, ale także o skutki przyrodnicze. Wypalanie traw, to zabójstwo wielu gatunków zwierząt

 - napisano we wtorek na profilu Narwiańskiego Parku Narodowego na portalu społecznościowym.


Narwiański PN poinformował tam, że w niedzielnym pożarze w rejonie Kurowa spłonęło ok. 20-25 ha trzcinowisk, a prawdopodobną przyczyną było podpalenie na skutek wypalania traw. Podkreślono, że rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja susza, także wiatr. 


Z całego naszego przyrodniczego serca apelujemy: Stop wypalaniu traw!

 - czytamy na profilu Narwiańskiego PN.


O pierwszych pożarach łąk poinformował również Biebrzański PN i zaapelował o niewypalanie traw. Podkreślono, że wiosna jest "wyjątkowo sucha", a lekkomyślne podpalanie traw może przynieść tragiczne skutki, niszczy się gleba - a nie się użyźnia - giną też zwierzęta.


Pracownicy obu parków podkreślają także, że pożary na podmokłych terenach są trudne do opanowania ze względu na trudno dostępny teren, pożar może się długo tlić w głębi torfowiska, akcje ratunkowe niosą także za sobą ogromne koszty, brakuje wody.


Jest też niebezpieczne dla ludzi, nie tylko strażaków

 - podkreślono w facebookowym wpisie Biebrzańskiego PN. 


Park przypomina również, że efektem wypalania traw może być utrata przez rolników unijnych dopłat bezpośrednich.


O niewypalanie traw apelują również strażacy. W 2020 r., do końca marca, w Podlaskiem strażacy odnotowali łącznie 990 pożarów, z czego 207 to pożary traw - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Tomasz Gierasimiuk.


W całym 2019 r. strażacy gasili w regionie około tysiąca pożarów traw i była to jedna czwarta wszystkich pożarów w regionie. "Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 256 ha. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 58 minut, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 8 godzin i 42 minuty" - czytamy w przekazanym PAP opracowaniu podlaskich strażaków na ten temat.


Strażacy podkreślają, że mimo iż poprawia się świadomość społeczeństwa na temat skutków wypalania traw, problem ten wraca co roku, i wciąż jeszcze są ludzie, którzy uważają, że wypalanie traw użyźnia glebę.


Strażacy alarmują, że po suchej zimie roślinność jest wysuszona, susza utrzymuje się, a skutkiem nieodpowiedzialnych zachowań człowieka mogą być tragiczne pożary: od nieużytków ogień często przechodzi na tereny leśne, zadymienie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi, ogranicza też widoczność na drogach, a to może prowadzić do kolizji i wypadków.


Straż Pożarna przypomina także, że za wypalanie traw grożą kary z kodeksu wykroczeń. Można dostać do 5 tys. zł grzywny, a jeżeli skutkiem takiego wypalania jest pożar, w którym zagrożone jest mienie i życie ludzi - przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności.


Trwa ogólnopolska kampania przeciwdziałania wypalaniom traw stoppozaromtraw.pl, którą prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Lasy Państwowe.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Strażacy ugasili pożar łąk i trzcin w Narwiańskim Parku Narodowym

29.03.2020, 21:31

Ogień pojawił się około 20:00 w okolicach Kurowa i rozprzestrzenił na okoliczne tereny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok