Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - zostań w domu z ATB, eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik i kącik bajkowy

Kultura online - zostań w domu z ATB, eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik i kącik bajkowy

autor: Olga Gordiejew

8.04.2020, 14:57, akt. 15:32

Dziś moc propozycji - zarówno dla fanów sztuk teatralnych, jak i dla miłośników jazzu.

"Odys wracaj do domu", Fot. Bartek Warzecha/ATB
"Odys wracaj do domu", Fot. Bartek Warzecha/ATB

Zostań w domu z ATB

Akademia Teatralna w Białymstoku w środę (8.04) o godz. 19:00 udostępni nagranie spektaklu "Odys wracaj do domu" w reżyserii Marcina Bikowskiego (dramaturgia: Marcin Bartnikowski) z 2017 roku, zrealizowanego jako spektakl dyplomowy ówczesnego IV roku studentów naszej uczelni. Nagranie pochodzi z archiwum uczelni i było rejestrowane w celach dokumentacyjnych. Spektakl będzie dostępny w internecie przez tydzień (do 15 kwietnia).


"Odys wracaj do domu" to historia bohatera, który po dziesięciu latach tułaczki wraca do żony i syna. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce. "Odys wracaj do domu" zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami i współczesną opowieścią o nas samych. Wszystko po to, by sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku.

W spektaklu wykorzystano fragmenty "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje "Ulissesem" Joyce’a, fragmenty wypowiedzi studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz masę inspiracji językiem internetu.


Eksperymentuj z Centrum Nauki Kopernik

W czasie kwarantanny Centrum Nauki Kopernik edukuje online. To kolejna placówka edukacyjna, która ze względu na stan epidemii przeniosła swoją aktywność do internetu.

"W sieci udostępniane są między innymi pomysły na domowe eksperymenty" - mówi Katarzyna Nowicka rzecznik Centrum Nauki Kopernik.

Szczegóły można znaleźć na stronie kopernik.org.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Nauki Kopernik.Domowy kącik bajkowy

Nie od dziś wiadomo, że na nudę najlepsze są książki. Aktorka Dominika Miękus w towarzystwie dziwacznych stworów: Kudłatego Pazura, Kotoperza, Małoperza, Zębatka i Bajkotka czyta niezwykłe opowieści, wciągając słuchaczy w teatralną przygodę, oczywiście nie wychodząc z domu. Domowy kącik bajkowy ma już dwa odcinki, ale szykują się kolejne.


Anne Fine "Czytanie w ciemnościach"


Maria Łastowiecka "Kto kiedy zasypia"Kwarantanna na na ze Skubasem 

A kto chciałby posłuchać koncertu live to w ramach "Kwarantanna na na" dziś chwila zapomnienia ze Skubasem. To także możliwość wsparcia Szlachetnej Paczki podczas koncertu live. Początek o 18:00 na Facebook app. 


Czas na jazz

Dla wszystkich fanów jazzu mamy dobrą wiadomość - można obejrzeć i przesłuchać koncert Marcusa Millera zarejestrowany w 2013 r. 

Marcus Miller to amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej. Wystąpił z Metropole Orchestra podczas gali Edison Jazz / World Awards. W fachowym środowisku styl gry Marcusa Millera uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją.
Spacer po ekspozycjach Musée d'Orsay w Paryżu

Fanom sztuki przełomu XIX i XX wieku polecamy wspaniały spacer po ekspozycjach Musée d'Orsay w Paryżu. Kolekcja muzeum składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i grafiki. Istnieje także dział poświęcony sztuce architektury, gdzie można znaleźć rysunki, projekty i modele budynków. Wśród zbiorów malarstwa największym powodzeniem cieszą się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, podczas wirtualnego zwiedzania możemy obejrzeć obrazy van Gogha, Maneta, Degas, Cezanne`a.

https://artsandculture.google.com

https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok