Radio Białystok | Wiadomości | Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

autor: Dominika Dębska, Olga Gordiejew

13.04.2020, 06:48, akt. 07:09

Dziś (13.04) Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli osiem dni.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Zmartwychwstanie Jezusa jedną z najważniejszych prawd wiary

To dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary, każdy dzień tej oktawy ma rangę uroczystości - wyjaśnia ks. Karol Piniewski z parafii św. Maksymiliana w Białymstoku.

W kolejnych dniach oktawy wierni słuchają fragmentów Ewangelii, w  których zmartwychwstały Chrystus ukazuje się swoim uczniom - przypomina bp Henryk Ciereszko "Tak jak uczniowie idący do Emaus, rozpoznali go, a  On zniknął im z oczu, to jednak ponieśli radosną wieść, że spotkali  Żyjącego, Zmartwychwstałego, że On - chociaż odszedł, chociaż jest  niewidoczny - jest z nami, żyje, idzie z nami w naszą codzienność".

Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do  Miłosierdzia Bożego - która jest przygotowaniem do kolejnego wielkiego  święta - pierwszej po Wielkanocy niedzieli - zwanej Niedzielą Miłosierdzia.

Lany Poniedziałek

W polskiej tradycji ważnym symbolem tego dnia jest woda, a polewanie nią nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z budzeniem przyrody do życia – mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł. 

W niektórych podlaskich wsiach do dziś żywa jest też tradycja wiosennego, wielkanocnego kolędowania. 

W ty roku, ze względu na kwarantannę i akcję #zostańwdomu, wiosennych kolędowników nie spotkamy pod oknami domów. Ale możemy podtrzymywać tę tradycję i wielkanocne życzenia śpiewać w domu.
Do śpiewania konopielek w domu zachęca też Podlaski Instytut Kultury. Artyści z zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone”, stworzyli w ramach projektu "Ot!Głosy” instruktaże pieśni tradycyjnych. Filmy udostępnione są w internecie, jako pierwsze pojawiły się trzy różne konopielki z Tyniewicz, Tykocina i Lipska.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni biskupi w orędziu wielkanocnym: wrogość i egoizm ogarniają serca wielu

12.04.2020, 16:18

O świecie w upadku, który "narzuca inny ideał życia, odciąga od prawdziwej drogi i celu", pisze w orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.


Jak sobie poradzić z nadmiarem kalorii w święta? - radzi psychodietetyk

12.04.2020, 12:02

Przy suto zastawionym stole i razem z rodziną - tak zwykle spędzamy Święta Wielkanocne. W tym roku jest trochę inaczej. Z powodu pandemii musimy ograniczyć bezpośredni kontakt z bliskimi i wyjścia z domu. Świątecznych potraw raczej jednak nie zabraknie.


Wielkanocne tradycje naszych przodków

12.04.2020, 11:07

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Zgodnie z podlaskim zwyczajem ten dzień należało spędzić w domu - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.


Wielkanoc - co było pierwsze, jajo czy kura?

12.04.2020, 09:46

Nie ma Wielkanocy bez jajek. Zwykłych gotowanych, ale i smakowicie faszerowanych. Z czym jajo kojarzy się przedszkolakom ?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok