Radio Białystok | Wiadomości | Gmina Choroszcz dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów do zbierania deszczówki

Gmina Choroszcz dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów do zbierania deszczówki

16.05.2020, 16:27, akt. 16:35

Gmina Choroszcz zachęca mieszkańców do budowy systemów zbierania wody deszczowej i przyznaje dotacje na ten cel.

donikz, stock.adobe.com
donikz, stock.adobe.com

Można dostać do dwóch tysięcy złotych. W najbliższych dniach będą podpisane pierwsze umowy na takie dotacje - poinformował PAP Urząd Miejski w Choroszczy. Wnioski o wsparcie można składać do końca czerwca.

Główny cel programu to lepsze gospodarowanie wodą, lepsze wykorzystanie wód opadowych, by w mniejszym stopniu zużywać wodę pitną do innych celów, np. podlewania ogrodów.

Do połowy maja do urzędu w Choroszczy wpłynęło kilkanaście pierwszych wniosków o dotacje, przygotowane są pierwsze umowy - poinformowała PAP Urszula Glińska z tego urzędu. "Zainteresowanie programem wśród mieszkańców jest duże. Dziennie pracownicy odbierają do kilkudziesięciu telefonów w tej sprawie" - dodała.

To pierwszy taki program w tej gminie. Wprowadzono go uchwałą radnych, która była podjęta w kwietniu. W uchwale nie podano łącznej kwoty, jaką gmina chce przeznaczyć na ten cel.

Po dotacje na system gromadzenia wody deszczowej mogą sięgać osoby fizyczne zameldowane w gminie Choroszcz na pobyt stały, które nie zalegają z należnościami na rzecz gminy. Dotacja jest refundacją kosztów poniesionych np. na zakup i montaż urządzeń do systemu zbierania i wykorzystywania deszczówki, zbiorników na wodę czy remont już istniejącego systemu, by działał sprawniej.

Dotacja nie może być natomiast wykorzystana na dokumentację przygotowania inwestycji czy projekt budowlany.

Nie są też refundowane koszty inwestycji zrealizowanych przed zawarciem umowy z gminą. Gmina najpierw zawiera umowę z mieszkańcem, ten realizuje inwestycję i dopiero wtedy otrzyma refundację.

Maksymalnie można dostać dotację w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż dwa tysiące złotych.  Zbudowany system mieszkaniec musi utrzymać przez 5 lat. Gmina może w tym czasie dokonywać kontroli takiej inwestycji.

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński zachęca mieszkańców do oszczędzania wody. Przypomina, że były lata w gminie, że były problemy z wodą czy jej jakością, zanim nie zmodernizowano systemu wodociągowego, ale teraz problemem jest susza.

"[...] widzimy co dzieje się z zasobami wody w naszym kraju z roku na rok. Jest coraz trudniej, a zjawisko suszy, niestety, już nie brzmi tak egzotycznie jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego jako społeczeństwo jesteśmy zmuszeni do oszczędzania wody. Tym bardziej cieszę się, że wsparcie w postaci dotacji na budowę systemów do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych możemy zaoferować naszym mieszkańcom" - podkreśla cytowany w informacji prasowej o programie dotacji burmistrz Wardziński. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej - alarmują ekolodzy

27.04.2020, 15:08

Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej - mówią przedstawiciele Greenpeace Polska.


Czy suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dokończy budowę kanału deszczowego i zbiornika retencyjnego?

17.04.2020, 09:16

Inwestycja stanęła pod znakiem zapytania, gdy wykonawcy za jej sfinalizowanie zażądali 3 mln zł więcej niż oferowała miejska spółka.


Susza może zaszkodzić gospodarce - podlascy rolnicy mają powody do niepokoju

14.04.2020, 07:08

Nie tylko epidemia koronawirusa zaszkodzi gospodarce. Jeśli spełnią się długoterminowe prognozy pogody, czeka nas wielka susza.


Woda a zmiany klimatu

6.09.2019, 13:18

Polska wysycha - ostrzegają naukowcy. Susza dziesiątkuję plony i może powodować kłopoty z produkcją zielonej energii. W niektórych miejscach wysychają rzeki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok