Radio Białystok | Wiadomości | Forum Mniejszości Podlasia poparło kandydaturę Rafała Trzaskowskiego

Forum Mniejszości Podlasia poparło kandydaturę Rafała Trzaskowskiego

9.07.2020, 13:47, akt. 13:50

Działacze Forum Mniejszości Podlasia reprezentującego społeczność prawosławną udzielili w czwartek (09.07) poparcia w wyborach prezydenckich Rafałowi Trzaskowskiemu. W ich ocenie ten kandydat łączy, a nie dzieli.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Duże skupiska wiernych Cerkwi są w stolicy tego regionu i jego południowo-wschodniej części.

Forum Mniejszości Podlasia od 2006 r. współpracuje w kolejnych wyborach z Platformą Obywatelską. Po ostatnich wyborach samorządowych w Radzie Miasta Białystok znalazło się pięcioro radnych FMP, którzy dostali się tam z list Koalicji Europejskiej. Obecnie jest ich czworo, bo jeden z nich został zastępcą prezydenta Białegostoku.

W czwartek FMP oficjalnie poparło kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, a w konferencji wzięli udział radni miejscy z FMP i poseł KO Eugeniusz Czykwin.

- Nam bliżej jest do Rafała Trzaskowskiego, do człowieka, który łączy, a nie dzieli - mówił na konferencji prasowej zwołanej w centrum Białegostoku zastępca prezydenta miasta Adam Musiuk. Dodał, że Trzaskowski już teraz zgrupował wokół siebie różne elektoraty, m.in. Szymona Hołowni. - My chcemy, żeby w naszym kraju po wyborach panował spokój, panowała zgoda i to jest kandydat, na którego w tej materii liczymy - mówił Adam Musiuk.

Podkreślił, że ważna rzeczą jest to, iż Trzaskowski jest samorządowcem, a - jak powiedział - samorządy obecnie są zagrożone, a miasta są ważne dla społeczeństwa, także dla reprezentowania mniejszości. - Wiemy, że on (Trzaskowski-PAP) po wyborach będzie na samorządowców patrzył przychylnym okiem i tak jak do tej pory miasto Białystok rozwijało się, będzie mogło dalej funkcjonować - dodał Adam Musiuk.

Poseł KO, działacz środowiska prawosławnych Eugeniusz Czykwin powiedział, że dla każdej społeczności poczynając od rodziny, małej miejscowości, a także dużych miast bardzo ważna jest "zgoda, porozumienie". "

Ponieważ jesteśmy w takim wyjątkowym miejscu w całym kraju, gdzie zamieszkują mniejszości w znaczącej liczbie narodowe, wyznaniowe, to ta zgoda, porozumienie, zgodne współżycie jest jeszcze może i ważniejsze

 - powiedział Eugeniusz Czykwin.

Ocenił, że niestety w ostatnich latach pojawiły się środowiska, a także politycy i media, które - jak podkreślił - "to zgodne współżycie tych społeczności naszych zakłócają, zagrażają temu dobremu współżyciu". - Ja osobiście nad tym bardzo boleję, ponieważ takie działania, które mają miejsce na terenie naszym: marsze czy to w Hajnówce czy takie akty nieprzyjazne wobec tych środowisk, to rosną w nich obawy, bojaźń - mówił i dodał, że na to nie może być zgody. Dlatego - jak powiedział Eugeniusz Czykwin - bliżej mu do Rafała Trzaskowskiego. Zachęcał też innych do oddania głosu na tego kandydata.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbigniew Ziobro: wizje Polski według Dudy i Trzaskowskiego są diametralnie różne

8.07.2020, 13:24

- Wybory prezydenckie rozstrzygną o kierunku rozwoju Polski - mówił w środę (8.07) w Białymstoku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Rafał Rudnicki przeprasza za słowa, które wypowiedział w czasie wizyty wicepremiera Glińskiego

7.07.2020, 11:15

Polityk przeprosił na Twitterze, za swoje słowa.


Szef PO namawiał w Podlaskiem do głosowania na Rafała Trzaskowskiego

7.07.2020, 09:54

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka namawiał podczas wizyty w Podlaskiem do głosowania w II turze wyborów prezydenckich na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.


Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w województwie podlaskim [zdjęcia, wideo]

7.07.2020, 07:09

Prezydent odwiedził we wtorek (7.07) Suwałki, Augustów, Tykocin, a wizytę w Podlaskiem zakończył w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok