Radio Białystok | Wiadomości | Zbigniew Ziobro: wizje Polski według Dudy i Trzaskowskiego są diametralnie różne

Zbigniew Ziobro: wizje Polski według Dudy i Trzaskowskiego są diametralnie różne

autor: Paweł Wądołowski

8.07.2020, 13:24, akt. 17:35

- Wybory prezydenckie rozstrzygną o kierunku rozwoju Polski - mówił w środę (8.07) w Białymstoku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro w Ciechanowcu, fot. Paweł Wądolowski
Zbigniew Ziobro w Ciechanowcu, fot. Paweł Wądolowski

Ze Zbigniewem Ziobrą rozmawia Paweł Wądołowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ziobro przestrzega przed KO: będzie tak jak było, tylko że jeszcze bardziej

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej przekonywał, że po ewentualnym wyborze na prezydenta kandydata Koalicji Obywatelskiej można się spodziewać "mniej więcej" tego, co było "przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej".


- Jeszcze bardziej będzie ograniczana rola państwa w wielu regionach Polski, likwidacje urzędów pocztowych, jednostek policji, połączeń kolejowych - to wszystko, co było konsekwentnie realizowane za czasów PO będzie w wizji pana Trzaskowskiego realizowane jeszcze bardziej. To, co Platforma mówiła ustami swoich ówczesnych liderów, że 500 plus nie ma, nie było i nie będzie, bo nie ma na to pieniędzy, te hasła wrócą - podkreślał minister w Białymstoku.


Zbigniew Ziobro wrócił też do kwestii wieku emerytalnego. Zarzucał PO, że w tej sprawie "jedno było mówione, a zupełnie coś przeciwnego Platforma Obywatelska, partia pana Trzaskowskiego i w tym sensie pan Trzaskowski, zrobili - wydłużyli wiek emerytalny". - Jestem przekonany, że do tej idei pan Trzaskowski, gdyby został prezydentem, wracałby dlatego, że silna jest presja Brukseli, aby wydłużyć w Polsce wiek emerytalny - dodał.

"Fundamentalna różnica" wizji prezydentur

W ocenie ministra sprawiedliwości "fundamentalna różnica" wizji prezydentur między kandydatami dotyczy polityki zagranicznej. - Polityka godnościowa, dobrej współpracy z naszymi sąsiadami, przyjaciółmi, ale jednocześnie z zachowaniem pierwszeństwa naszych polskich interesów - mówił o polityce realizowanej przez Andrzeja Dudę.

O jego kontrkandydacie powiedział, że jest zwolennikiem koncepcji, "by było jeszcze więcej Europy, w tym sensie, by rozmywać uprawnienia państw narodowych, w tym Polski, na rzecz Brukseli". - To byłoby ze stratą dla oddziaływania Polaków na to, co realnie dzieje się i zachodzi w naszym kraju - mówił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości przekonywał, że ta różnica wizji Polski dotyczy też "rewolucji obyczajowo-światopoglądowej". Zarzucał Trzaskowskiemu, że stara się ją wprowadzać "czasami tak cichaczem" jako prezydent Warszawy.


- Prezydent Duda jest gwarantem tego, że Polska, która jest krajem wolności, będzie dalej krajem wolności. Jest tak naprawdę obrońcą wolności - mówił Ziobro w Białymstoku.


Spotkanie z OSP w Ciechanowcu

W Ciechanowcu Zbigniew Ziobro spotkał się ze strażakami - ochotnikami w sprawie wsparcia podlaskich placówek z Funduszu Sprawiedliwości. Do Podlaskiego trafiło od 2019 r. blisko 800 tysięcy złotych.


-  O strażakach słyszymy najczęściej podczas klęsk żywiołowych czy pożarów takich jak w Biebrzańskim Parku Narodowym, kiedy wszyscy mówią o ich pracy. Ale trzeba pamiętać o tym, że to właśnie OSP każdego dnia jest pierwszą służbą, która udziela pomocy w wielu sytuacjach - zaznaczył Zbigniew Ziobro.


Fundusz Sprawiedliwości jest finansowany m.in. z nawiązek wpłacanych przez przestępców w wyniku orzekanych przeciwko nim wyroków sądowych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk w Podlaskiem: stawiamy na rozwój sportu powszechnego [wideo]

8.07.2020, 06:58

Minister sportu, która w środę (8.07) odwiedza Podlaskie, podsumowuje dotychczasowe działania w ramach programu "Klub". Mówiła, że w tym roku przeznaczono 54 mln zł, by wspomóc wszystkie małe i średnie kluby sportowe w Polsce.


Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi

7.07.2020, 16:55

Wozy strażackie trafią do 49 gmin w całej Polsce. W związku z drugą turą wyborów prezydenckich organizowana jest kolejna edycja "Bitwy o wozy".


Szef PO namawiał w Podlaskiem do głosowania na Rafała Trzaskowskiego

7.07.2020, 09:54

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka namawiał podczas wizyty w Podlaskiem do głosowania w II turze wyborów prezydenckich na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.


Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w województwie podlaskim [zdjęcia, wideo]

7.07.2020, 07:09

Prezydent odwiedził we wtorek (7.07) Suwałki, Augustów, Tykocin, a wizytę w Podlaskiem zakończył w Łomży.


Niektórzy samorządowcy z powiatu białostockiego poparli Rafała Trzaskowskiego

6.07.2020, 19:57

Uważają, że doświadczenie na stanowisku prezydenta Warszawy, działa na korzyść Rafała Trzaskowskiego. 


Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

3.07.2020, 00:59

Do inwestowania zachęcał samorządy premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek (2.07) w Podlaskiem przekazał ich przedstawicielom promesy na dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok