Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w województwie podlaskim [zdjęcia, wideo]

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w województwie podlaskim [zdjęcia, wideo]

Prezydent odwiedził we wtorek (7.07) Suwałki, Augustów, Tykocin, a wizytę w Podlaskiem zakończył w Łomży.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Pikniku "Produkt Polski" w Tykocinie - relacja Olgi Gordiejew

Prezydent z wizytą w Tykocinie - relacja Olgi Gordiejew

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Augustów - relacja Marcina Kapuścińskiego

Przemówienie Andrzeja Dudy w Augustowie

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Suwałk - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ubiegający się o reelekcję prezydent RP Andrzej Duda wizytę w naszym regionie rozpoczął od Suwałk, gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta w Parku Konstytucji 3 Maja."Potrzebujemy wielkich inwestycji"

- Ubiegam się o urząd prezydenta RP na drugą kadencję po pierwsze po to, aby zabezpieczyć to wszystko, co do tej porty zostało państwu przekazane (...) wszystkie te programy społeczne, żeby to było utrzymane, żeby nie było ani zabrane, ani pogorszone, ale nie tylko. Bo to był wstęp. Ja chcę, żebyśmy teraz prowadzili ambitną i odważną politykę  gospodarczą - mówił w Suwałkach Andrzej Duda.


Według prezydenta, obok rozwiązań prorodzinnych i programów społecznych potrzebna jest teraz odważna i zdecydowana polityka inwestycyjna.


- Polska musi się cała równo rozwijać. Potrzebujemy wielkich inwestycji, tych o charakterze suwerennościowym, takich jak przekopanie Mierzei Wiślanej po to, żeby zbudować kanał, żeby nie trzeba było Rosjan pytać, czy możemy wpłynąć na nasze polskie wody Zalewu Wiślanego, żebyśmy wzmocnili tutaj swoje strategiczne bezpieczeństwo, ale także, żeby mogła się rozwijać gospodarka w tej części Polski - powiedział Andrzej Duda.


Ale - jak dodał - to także inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny.


- Wielki port lotniczy, którego Polska potrzebuje, bo jesteśmy dużym państwem w sercu Europy, leżymy w samym środku Europy, a każde duże, szanujące się państwo Europy Zachodniej ma taki wielki port lotniczy. I my też taki port lotniczy powinniśmy mieć - oświadczył prezydent.


Podkreślił, że nie należy też zapominać o inwestycjach lokalnych, które będą realizowały samorządy. - I po to trzeba ustanowić Fundusz Inwestycji Lokalnych, aby nawet te najmniejsze gminy mogły skorzystać z pieniędzy i dokonać tak zwanego wkładu własnego, biorąc chociażby środki, które będą do nas przychodziły z Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Duda.Redukcja biedy wśród dzieci

Prezydent przekonywał też, że dopiero od pięciu lat rodzina rzeczywiście znajduje się w centrum zainteresowania i pod szczególną opieką ze strony polskich władz, dzięki polityce ukierunkowanej na człowieka i na polską tradycyjną rodzinę wielopokoleniową.

Zaznaczył, że "choć przykro to mówić, trzeba było zacząć od tego, by w ogromnym stopniu zlikwidować w Polsce biedę".


- I to się udało. Przez pięć lat wyprowadziliśmy z nędzy, dosłownie, milion dwieście tysięcy ludzi w naszym kraju - podreślał prezydent i dodawał, że "mamy w tej chwili społecznie najlepszą sytuację w naszej historii", a bieda dzieci została zredukowana o 90 proc. dzięki wprowadzeniu programów 500 plus, 300 plus, tzw. 13. emeryturze oraz podwyżce najniższych wynagrodzeń.


Dwa filary rozwoju: nowoczesne technologie i polska tradycja 

Ubiegający się o reelekcję prezydent wskazywał, że rozwój ma się opierać na dwóch filarach: nowoczesnej gospodarce z najnowszymi technologiom - także dzięki inwestycjom zagranicznym i krajowym - oraz polskich tradycjach, kulturze, wartościach, które są "wielką naszą siłą".


- Te wartości pozwolą nam się dalej budować, pozwolą nam wychowywać następne pokolenia, pozwolą nam kształcić kolejne pokolenia ludzi zakochanych w naszej ojczyźnie, patriotów zakochanych w jej wartościach - mówił, prosząc o wsparcie w wyborach i opowiedzenie się za polityką "nowoczesnego rozwoju przez pryzmat rodziny i człowieka".


Wizyta w Augustowie

Prezydent z Suwałk udał się do Augustowa. Złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą na Domu Turka. Tuż po wojnie mieściła się tam siedziba NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa, które w tym miejscu dokonywały zbrodni na działaczach podziemia niepodległościowego.

Na spotkanie z prezydentem na Rynku Zygmunta Augusta przybyło kilkaset osób z całego regionu.

- Nie możemy wrócić do sytuacji, że rozwój dotyczyć będzie tylko wielkich miast, a mniejsze miejscowości znów stracą wsparcie władz centralnych - powiedział w Augustowie prezydent.W pierwszej turze wyborów w Augustowie głos na Andrzeja Dudę oddało ponad 46 proc. wyborców. W powiecie augustowskim wynik był jeszcze wyższy i wyniósł niemal 53 proc.


Bon turystyczny zastrzykiem finansowym

Podczas spotkania z mieszkańcami Augustowa Andrzej Duda mówił o swoim projekcie bonu turystycznego.


- Tutaj, do państwa, na Ziemię Augustowską co roku przyjeżdżają setki tysięcy, miliony ludzi, żeby wypocząć. Przyjeżdżają z całej Polski. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, że już niedługo, przyjadą rodziny, przyjadą dzieci, przywożąc bon turystyczny wszystkim tym, którzy tutaj świadczą usługi turystyczne, wszystkim tym, którzy mają wakacyjną, urlopową ofertę dla naszych rodaków i dla innych gości - stwierdził prezydent.


- Wierzę w to, że dzięki temu po tym trudnym okresie zyskacie państwo zastrzyk finansowy - podkreślił Andrzej Duda.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r. Ustawa o bonie turystycznym, której projekt przedłożył prezydent, uchwalona 19 czerwca, wróciła do Sejmu z propozycjami poprawek Senatu.


Apel w Tykocinie o jeszcze wyższą frekwencję

Prezydent odwiedził też Tykocin, gdzie odbywał się piknik rodzinny "Produkt polski w Tykocinie" organizowany przez miejscowy samorząd i samorząd województwa podlaskiego. Przed swoim krótkim wystąpieniem prezydent Duda odwiedził stoiska m.in. z regionalną żywnością. Towarzyszyła mu była premier w rządzie PiS Beata Szydło.Prezydent, odnosząc się do informacji, że w pierwszej turze w gminie Tykocin głos na niego oddało 70 proc. osób, Andrzej Duda apelował o jeszcze  wyższą frekwencję 12 lipca.


- Chciałem prosić, żebyście poszli do wyborów, żebyście nie zawiedli. Co więcej, chciałem prosić, żebyście jeszcze namawiali do tego innych, żebyście namawiali swoich sąsiadów, swoje rodziny, swoich przyjaciół, znajomych, żeby jak najwięcej osób do tych wyborów poszło. Chciałbym, żeby wynik frekwencji był jeszcze lepszy niż w pierwszej turze - mówił Andrzej Duda w Tykocinie.


Prosił, aby wyborcy jeszcze raz mu zaufali i oddali na niego swoje głosy.


Prezydent w Łomży: to jest nasza dziejowa szansa

Wizytę w naszym regionie prezydent zakończył w Łomży. Spotkał się z mieszkańcami na Placu Niepodległości. W swoim przemówieniu podkreślił, że z danych Komisji Europejskiej wynika, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa Polska przetrwała najlepiej ze wszystkich krajów Europy.

- Mamy cały czas stosunkowo najwyższy PKB (...). Oczywiście to PKB według prognozy nie jest dodatnie, ale jest kilka razy mniej negatywne niż to, co w innych wielkich krajach UE - powiedział. Jak zaznaczył, zdaniem ekspertów oznacza to, że w 2021 roku Polska powinna mieć już dodatnie PKB, na poziomie takim jak w latach 2016-2019, czyli co najmniej 4,3 proc.


- To oznacza, że mamy ogromną szansę powrotu na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Dużo szybciej niż inni, a to oznacza, że jesteśmy w stanie znacznie szybciej gonić i dogonić rozwojowo Europę Zachodnią. To jest nasza dziejowa szansa, musimy ją wykorzystać - podkreślił Andrzej Duda.Jak podkreślił prezydent, na kolejne lata szykuje nam się bardzo dobra perspektywa finansowa w ramach polityk unijnych. - Oprócz następnej perspektywy finansowej, czyli kolejnego budżetu UE na lata 2021-2027, przewidywane jest wprowadzenie także Europejskiego Funduszu Odbudowy 750 mld euro dla krajów UE, by wyrwać się z kryzysu poprzez inwestycje - mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że "ten czas i te pieniądze musimy wykorzystać jak najlepiej dla rozwoju naszego kraju, by skutkiem tego było podniesienie jeszcze jakości życia".


- Mam tu ogromną ambicję i wolę, ale do tego konieczne jest dobre współdziałanie między prezydentem i rządem. Taką politykę państwu obiecują, bo tylko ona będzie tworzyła i budowała - zaznaczył prezydent.


- Cały naród jest winien szacunek rolnikom - podkreślał też prezydent Andrzej Duda. Mówił o tym w kontekście początków epidemii, gdy wiele osób robiło bardzo duże zakupy i były momenty, kiedy sklepowe regały świeciły pustkami.


- Cały polski naród jest winien szacunek polskim rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Proszę sięgnąć niedaleko pamięcią - sam początek pandemii koronawirusa. Troszeczkę panika w społeczeństwie w miastach. Ludzie biegną do supermarketów, do sklepów, przez 2-3 dni telewizje pokazują puste półki. I co? I nic, bo te półki natychmiast się zapełniały, dlatego że polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe - podkreslił Andrzej Duda.


Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę (12.07). Startują w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.


źródło: PAP | red: rbon, zmj, ary, kap


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni KO zachęcają do głosowania na Rafała Trzaskowskiego

6.07.2020, 15:33

Według nich to najlepszy kandydat na ten urząd. Radni klubu Koalicji Obywatelskiej podlaskiego sejmiku zachęcają do głosowania w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. Mówili o tym na konferencji prasowej w Białymstoku przed obradami sejmiku województwa podlaskiego.


Maląg: trwają prace nad nowymi edycjami programów dla seniorów

6.07.2020, 14:15

Trwają prace nad nowymi edycjami programów rządowych dla seniorów – poinformowała w poniedziałek (6.07) w Kleosinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister spotkała się z organizacjami korzystającymi z takich programów.


Prezydent podpisał i skieruje do Sejmu projekt zmiany konstytucji

6.07.2020, 13:37

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (6.07) projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze tego dnia skieruje projekt do Sejmu.


W Białymstoku rozdano sadzonki dębów - akcja "Dąb prezydencki"

4.07.2020, 15:01

Kilka tysięcy sadzonek dębów trafi w sobotę i niedzielę do mieszkańców województwa podlaskiego w ramach akcji "Dąb prezydencki", którą przygotował komitet #PodlaskieDlaDudy, popierający reelekcję prezydenta RP Andrzeja Dudy. Akcję zainaugurowano w sobotę w centrum Białegostoku.


Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

3.07.2020, 00:59

Do inwestowania zachęcał samorządy premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek (2.07) w Podlaskiem przekazał ich przedstawicielom promesy na dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok