Radio Białystok | Wiadomości | Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik, Marcin Gliński, Marek Zabrocki, Paweł Wądołowski

3.07.2020, 00:59, akt. 14:36

Do inwestowania zachęcał samorządy premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek (2.07) w Podlaskiem przekazał ich przedstawicielom promesy na dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Mateusz Morawiecki w ośrodku szkoleniowym Jagiellonii Białystok, fot. Joanna Szubzda
Mateusz Morawiecki w ośrodku szkoleniowym Jagiellonii Białystok, fot. Joanna Szubzda

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem - relacja Pawła Wądołowskiego

Premier spotkał się z mieszkańcami Moniek - relacja Edyty Wołosik

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził mieszkańców Sokółki - relacja Marcina Glińskiego

Mateusz Morawiecki w Wysokiem Mazowieckiem - relacja Pawła Wądołowskiego

Premier w Hajnówce - relacja Marka Zabrockiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premier: kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą

Na początek spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami Bielska Podlaskiego. Przekazał symboliczne czeki na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.W Bielsku Podlaskim premier wręczył promesy ośmiu gminom, na łączną kwotę ponad 9,9 mln zł oraz promesę na 2,5 mln zł dla powiatu. Najwięcej środków - 5,2 mln zł ma trafić do Bielska Podlaskiego.


- Te pieniądze mają służyć przedsiębiorcom, wspierać inwestycje za pośrednictwem środków rządowych. To są środki, z którymi rząd przychodzi na pomoc samorządom, pomaga i wspiera realizację różnych projektów - podkreślał Mateusz Morawiecki.


Podkreślał, że Fundusz tworzą "w stu procentach" pieniądze z budżetu państwa. "Ważne jest też to, żeby realizacja była w rękach firm lokalnych, na tym mi bardzo zależy, żeby kupować polskie produkty od wczoraj po obniżonych cenach, bo wdrożyliśmy nową matrycę VAT na kilkaset produktów (...), a więc obniżyliśmy ceny" - dodał.


- Oby fundusz służył jak najlepiej, a z punktu widzenia gospodarczego - oby był tym kołem zamachowym do wyjścia z tego kryzysu, który komentatorzy nazywają kryzysem stulecia. A mi się wydaje, że przejdziemy przez niego raczej suchą nogą, no może troszeczkę taką umoczoną ale tak jak udało nam się bronić miejsca pracy, mam nadzieję że tutaj w Bielsku Podlaskim również (...), tak wydaje mi się, że kolejne miesiące będą przynosiły coraz to lepsze wiadomości gospodarcze" - dodał Mateusz Morawiecki.


- Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze do pokonania tego kryzysu - zakończył swoje wystąpienie.


Morawiecki wizytował w Hajnówce

W Hajnówce premier mówił o harmonii między społeczeństwem a gospodarką. - To właściwie jedno. Przyroda i gospodarka też powinny być w harmonii tak jak tutaj w Hajnówce. Dziękuję samorządowcom, że dokonujecie wysiłków, żeby utrzymać równowagę - podkreślał.


- Dla nas i Andrzeja Dudy to jest program na całe życie - utrzymać społeczną harmonię i równowagę przy równoczesnym dobrobycie, przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody. Niech to będzie motyw przewodni naszego działania. Tutaj potrzebne są inwestycje - zaznaczył premier w Hajnówce.Premier przekazał samorządowcom hajnowskim ponad 8 milionów złotych promesy. Blisko 15 milionów ma trafić do powiatu wysokomazowieckiego.

Łącznie powiaty i gminy w województwie podlaskim z Funduszu Inwestycji Lokalnych mają dostać kwotę ok. 230 mln zł. Ponad 43 mln zł z tej kwoty ma trafić do powiatów, ponad 183 mln zł do gmin - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku na podstawie danych MSWiA.


Morawiecki o koronawirusie: czekamy na szczepionkę

Morawiecki przekonywał w Wysokiem Mazowieckiem, że sytuacja związana z koronawirusem - jak to ujął - "stabilizuje się".


- Stabilizuje się w sensie jak najbardziej pozytywnym, coraz mniej w trendzie jest zachorowań, zgonów jeszcze mniej - to mnie szczególnie cieszy. To już jest teraz choroba, można powiedzieć, jak inne, czekamy tylko na szczepionkę. Myślę, że kilka miesięcy i ktoś na świecie ją wynajdzie, bo wielkie pieniądze poszły na jej opracowanie - mówił.


"I instytucje, które oceniały pierwszą turę wyborów potwierdziły, że została ona zorganizowana w bardzo właściwy sposób. Nie bójmy się zatem pójść do tej drugiej tury, zachęcam wszystkich mieszkańców waszego powiatu (...), bo nie wszyscy poszli tak tłumnie, tak licznie jak poprzednio, może się niektórzy niepokoili" - mówił premier w Wysokiem Mazowieckiem.

Powołując się na "instytucje międzynarodowe" i "naszych nawet krytycznych epidemiologów" premier mówił w Wysokiem Mazowieckiem, że warunki sanitarne bezpiecznego głosowania są zapewnione.


- Wystarczy założyć maseczkę, zresztą osoby starsze - zgodnie z decyzją ministra zdrowia - będą poza kolejnością zapraszane do głosowania - powiedział Morawiecki.


Premier w bazie treningowej Jagiellonii: to przyszłość naszej piłki nożnej

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, powstające z państwowym dofinansowaniem nowoczesne ośrodki treningowe to "wielka nadzieja na przyszłość" polskiej piłki nożnej. Jak mówił w czwartek wizytując ośrodek Jagiellonii Białystok, takie projekty mają zachęcać młodych piłkarzy, by chcieli tam budować swoją karierę zamiast wyjeżdżać za granicę.Ośrodek treningowy Jagiellonii został oddany do użytku przed rokiem. To trzy boiska, w tym jedno na zimę zadaszane i zaplecze z szatniami i administracją. Trenują tam nie tylko drużyny dziecięce i młodzieżowe, ale też zespół ekstraklasowy. Inwestycja kosztowała blisko 19 mln zł brutto; większość pieniędzy to wkład własny SSA Jagiellonia. 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie z resortu sportu i turystyki, pochodzące z funduszu rozwoju kultury fizycznej.

Akcentując państwowe wsparcie takich projektów, Mateusz Morawiecki mówił, że "to właśnie na takich boiskach treningowych widzimy przyszłość naszej piłki nożnej". Przypominał tradycje Jagiellonii, obchodzącej w tym roku stulecie istnienia.


- Robimy takie projekty, przede wszystkim po to, żeby ci młodzi piłkarze nie musieli myśleć o karierze w Manchesterze, Barcelonie czy w Madrycie. Żeby dla nich marzeniem było grać w Białymstoku albo w innych miastach Polski, tam, gdzie się urodzili, tam gdzie się wychowali, w tych miastach, które kochają - mówił Morawiecki.


Poinformował, że w ciągu czterech lat, do końca 2019 roku, z budżetu państwa trafiło ponad 2,5 mld zł jako dofinansowanie różnych inwestycji w infrastrukturę sportową w całym kraju. Jak podał, to łącznie ok. 6 tys. obiektów sportowych, w tym takie jak białostocki ośrodek treningowy.

"Jestem przekonany, że takie obiekty, to nie tylko odciąganie młodzieży od różnych, niezbyt mądrych aktywności, w kierunku czegoś, czego potrzebujemy: sportu, wychowania, dyscypliny, wytrwałości, regularności - to są te cechy, których wszyscy chcemy przecież u Polaków" - mówił premier.


Mateusz Morawiecki w Sokółce: zachęcam do inwestycji publicznych

Do inwestowania zachęcał samorządy premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w Podlaskiem przekazuje ich przedstawicielom promesy na dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Premier mówił w Sokółce (Podlaskie), że inwestycje publiczne powinny być reakcją samorządów na kryzys wywołany koronawirusem.

"Dziękuję państwu, że podejmujecie tę sztafetę, tę pałeczkę inwestycji publicznych. Że tego typu ruch pomoże nam szybciej wyjść z tego kryzysu. Musimy teraz przełamać ten strach przed inwestowaniem i tu jest wielka rola dla samorządów, dla gmin, powiatów, państwa polskiego i dla Unii Europejskiej" - podkreślał premier w Sokółce, gdzie promesy na dofinansowanie odebrali samorządowcy z powiatu sokólskiego

Morawiecki dodał, że UE "rozpędza się trochę powoli, ale idziemy w dobrym kierunku". Zapewniał, że będą "wielkie środki" unijne na inwestycje, choć - jak ocenił - pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. "Negocjacje jeszcze trwają, ale te wielkie pieniądze na pewno będą" - podkreślił. Oceniając zachowanie państwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią uznał, że "zadziałało błyskawicznie". Wskazał na takie mechanizmy, jak tzw. Tarcza Finansowa. Powołując się na dane Eurostatu podał, że Polska ma drugi od końca poziom bezrobocia w UE. "To jest miara sukcesu" - zauważył szef rządu.

Dziękował samorządowcom, którzy "wiedzą, że teraz jest ten czas na inwestowanie". "W drogi, modernizację szpitali, szkół, oświetlenia, we wkład własny. To jest teraz potrzebne i wtedy znowu, za 2-3 miesiące zadziwimy świat, zadziwimy Europę, że tak szybko potrafimy wychodzić z tego kryzysu" - podkreślił.Wcześniej również w Zambrowie dziękował samorządom za realizację różnych inwestycji. "Bo właśnie nowych inwestycji potrzebujemy, żeby wyjść z kryzysu szybko. I cieszę się też, że najważniejsze instytucje międzynarodowe, które nas otaczają, potwierdzają, że nasz model wyjścia z kryzysu jest właściwy, jest najlepszy może w Europie nawet" - mówił tam premier.

Nawiązując do swojej niedawnej wizyty w zambrowskiej firmie Monolit i kampanii przed wyborami prezydenckimi Morawiecki zaznaczył, że udało się w Polsce obronić miejsca pracy w dobie pandemii, bo "jak monolit" byli prezydent, Sejm i rząd.

Morawiecki powtórzył w Zambrowie, że obecny czas przed wyborami prezydenckimi jest "ważny w historii".


- Będziemy stali przed nową epoką: albo przed epoką szansy wyjścia z kryzysu bardzo szybko, tak jak już teraz wychodzimy, albo będzie to czas chaosu, paraliżu, klinczu, wetokracji, weta dla weta, "nie bo nie", czyli polityka pana Trzaskowskiego - mówił premier.


"Oni, przeciwnicy polityczni, w tej desperacji, żeby pan Andrzej Duda nie wygrał, są w stanie przygotować każdą mistyfikację" - przekonywał Morawiecki.

W Supraślu promesy odebrali samorządowcy z powiatu białostockiego. Morawiecki mówił tam o dobrej sytuacji budżetu państwa, która - jak powiedział - "pozwala wyasygnować kwoty na inwestycje" samorządowe. "Proszę o przyjęcie tych środków z pożytkiem dla mieszkańców, dla waszych gmin i powiatów. Niech one będą zainwestowane, wtedy jeszcze szybciej będziemy potrafili wyjść z tych tarapatów, w które wpadła gospodarka całego świata" - powiedział.


"To samorządowcy są najbliżej ludzi"

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził również mieszkańców Grajewa. Spotkał się z nimi przy Pomniku Niepodległości. Mówił, że "to samorządowcy są najbliżej ludzi i najlepiej wiedzą co mieszkańcom jest potrzebne".

Przekazał przedstawicielom powiatu, miasta i gmin symboliczne promesy na pieniądze z tworzonego Funduszu Inwestycji Samorządowej.

Premier nawiązał też do swojej wizyty w Grajewie z sierpnia ubiegłego roku. Odwiedził wtedy budowany dopiero Park Solidarności.


- Niecały rok temu byłem w Grajewie i planowaliśmy otworzyć Park Solidarności. Pan burmistrz, pan starosta i panowie posłowie pokazywali mi wówczas, gdzie ten park ma być. Wiem, że jest on już gotowy - mówił premier Mateusz Morawiecki.


Premier w Parku Solidarności spotkał się z mieszkańcami. Było to już kolejne czwartkowe (2.07) spotkanie premiera z mieszkańcami podlaskich miejscowości. Wcześniej Mateusz Morawiecki odwiedził m.in. Wysokie Mazowieckie, Zambrów i Białystok.


Premier w Augustowie: dziękuję prezydentowi za bezpieczną Polskę

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Augustowie (Podlaskie) podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za bezpieczną Polskę i za dbałość o polskie bezpieczeństwo. Zachęcał także do głosowania w wyborach na urzędującego prezydenta RP.

Morawiecki przebywał w czwartek w Podlaskiem, gdzie odwiedził kilkanaście miast. Jednym z ostatnich miast na jego drodze był Augustów, gdzie spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami.


- Dzisiaj jesteśmy krajem bezpiecznym, zresztą krajem bezpiecznym jak dawno nie byliśmy, chyba od kilkudziesięciu lat, śmiało mogę powiedzieć. Ale chcę szczególnie jednej osobie podziękować za to bezpieczeństwo, za tę dbałość o polskie bezpieczeństwo i za skuteczność w doprowadzeniu Polski do takiego stanu w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego, w ramach NATO. Gdzie mogę powiedzieć jesteśmy dzisiaj najlepiej chronieni, najbezpieczniejsi od wielu, wielu lat, od dziesięcioleci. I tą osobą jest oczywiście Andrzej Duda - podkreślił premier.


Morawiecki dodał, że za rządów PO w Polsce było zaledwie kilkuset żołnierzy NATO, a dzisiaj jest to 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy NATO. „To jest skuteczna polityka pana prezydenta Andrzeja Dudy. Współpraca w ramach Trójmorza, a Trójmorze to też (drogi) S61, S19, tak ważne dla Podlasia. To jest ten ruszt komunikacyjny Podlasia, który przyciągnie tutaj nowych inwestorów" - zapewnił szef rządu.

Premier poprosił zebranych w Augustowie do głosowania na Andrzeja Dudę. "Pan prezydent świetnie się czuje i w świecie, i w każdym powiecie, i w Białym Domu i Domu Strażaka i w Domu Seniora, taki jest pan prezydent" - podkreślił Morawiecki.

Dodał, że PiS ma szansę przez kolejne lata naprawiać Polskę, którą "popsuli nam nasi przodkowie bardzo dawno temu, jeszcze w XVII wieku". "Tam gdzieś są korzenie upadku naszych instytucji, sądownictwa, brak skarbowości, brak wojska" - zauważył premier.

Według Morawieckiego prezydent Andrzej Duda wierzy w Polskę. „W niej pokłada swoje nadzieje i stara się każdego dnia, żeby ona była chociaż odrobinę lepsza. I takiego prezydenta chciałbym, żebyśmy wybrali 12 lipca" - mówił szef rządu podczas późniejszej wizyty w Suwałkach, gdzie zakończył swoją wizytę w woj. podlaskim. Dzień wcześniej (1.07) szef rządu odwiedził Siemiatycze.
źródło: PAP, twitter.com/PremierRP | red: zmj, rbon


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzaskowski: gwarantuję, że pomogę rządzącym i będę negocjował duże pieniądze z UE

1.07.2020, 20:59

Na razie mamy dobrą propozycję dot. środków z UE, tylko teraz trzeba ją wynegocjować; tego nie robi się za pomocą pisania listów, trzeba się zabrać do negocjacji, i ja to gwarantuję, że akurat w tym rządzącym pomogę i będę negocjował duże pieniądze z UE - oświadczył w środę (1.07) Rafał Trzaskowski.


"Pójdźmy 12 lipca na wybory" - zachęca premier Morawiecki

1.07.2020, 20:45

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w środę (1.07) do wyborców, by nie dali sobie "wcisnąć kitu", który - według niego - "wciska" im opozycja. Nie dajmy sobie zamydlić oczu tym kuglarzom, fałszerzom, pójdźmy 12 lipca do wyborów, bo wtedy będzie szansa walki o lepszą Polskę - mówił premier.


Premier odwiedził Siemiatycze [zdjęcia]

2.07.2020, 04:48

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek (2.07) z mieszkańcami województwa podlaskiego. Wizytę w naszym regionie zaczął w środę wieczorem od Siemiatycz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok