Radio Białystok | Wiadomości | UMB stworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

UMB stworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

16.09.2020, 16:57, akt. 17:08

10 mln zł z Agencji Badań Medycznych dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - podała w środę (16.09) uczelnia. W Polsce ma powstać dziesięć takich centrów, które mają przyciągać podmioty zainteresowane prowadzeniem badań klinicznych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Na stworzenie tych centrów Agencja Badań Medycznych rozdysponowała w konkursie 100 mln zł.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel poinformował w komunikacie, że ośrodek w Białymstoku miałby odgrywać rolę centrum, w którym byłyby prowadzone różne badania kliniczne na wczesnym ich etapie. Partnerami w projekcie będą oba szpitale kliniczne prowadzone przez uczelnię: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

"Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) należy do najbardziej dynamicznych uczelni medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, od lat prowadzi innowacyjną politykę naukową i ma duże doświadczenie w realizacji projektów B+R. W latach 2010-2019 jednostki UMB zrealizowały 392 badania kliniczne, z czego 386 stanowiły badania komercyjne, a 6 badania niekomercyjne" - podano w komunikacie.

Uczelnia dodała, że sponsoruje również dwa badania niekomercyjne związane z kardiologią i onkologią. "W wyniku tych działań, w 2020 roku Uniwersytet został jednym z pięciu członków POLCRIN (Polish Clinical Research Infrastructure Network). Utworzenie Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych na UMB będzie kolejnym etapem rozwoju badań medycznych w województwie podlaskim, który pozwoli na zagospodarowanie luki w systemie badań klinicznych i realizację ambitnych, innowacyjnych projektów naukowych" - napisała uczelnia.

Pieniądze na projekt będą wydane na modernizację pomieszczeń pod centrum wsparcia badań, zakup potrzebnego oprogramowania, zatrudnienie personelu.

Centrum badań ma w kompleksowy sposób zarządzać zleconymi badaniami, wszystko ma się odbywać według określonych standardów. Ośrodek ma pozyskiwać zlecenia na badania kliniczne, przygotowywać je, wyceniać, rejestrować, realizować, koordynować, rozliczać.

"Celem długofalowym jest zwiększenie zaangażowania uniwersytetu i szpitali uniwersyteckich w inicjowanie i realizację badań klinicznych o najwyższej wartości dla pacjenta. Powołanie wyspecjalizowanego ośrodka pozwoli na standaryzację i usprawnienie procedur, a przez to podniesienie jakości prowadzonych badań klinicznych" - napisano w komunikacie. Placówka ma także współpracować z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, by zachęcać do udziału w badaniach pacjentów nad nowymi terapiami i najnowszymi metodami leczenia.

UMB podkreśla, że w Polsce badania kliniczne prowadzone są głównie w szpitalach lub na oddziałach klinicznych, ponadto w większości dotyczą one bardziej zaawansowanych stadiów badań, a badania w fazie wstępnej są rzadkie.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok