Radio Białystok | Wiadomości | Po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

Po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

30.09.2020, 17:44, akt. 18:03

Na kary po 15 lat więzienia skazał w środę (30.09) Sąd Okręgowy w Białymstoku dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. Prokuratura żądała kar po 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Budynek Sądu Okręgowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Budynek Sądu Okręgowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do zabójstwa doszło pod koniec grudnia 2018 r. Zwłoki samotnie mieszkającej kobiety znaleźli w jej mieszkaniu sąsiedzi. Dwa tygodnie później policja zatrzymała pierwszego z podejrzanych, niedługo potem drugi, wraz z obrońcą, zgłosił się do prokuratury.


Zaatakowali straszą, schorowaną kobietę, bo chcieli ją okraść

Z ustaleń śledztwa wynika, że staruszka została przez napastników skrępowana, do ust wepchnięto jej knebel, który - po zaciśnięciu - doprowadził do uduszenia. Sprawcy zabrali z mieszkania nieustaloną kwotę pieniędzy i papierosy, którymi kobieta handlowała. Prokuratura przyjęła w akcie oskarżenia, że sprawcy działali z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, chciała kar po 25 lat więzienia.

Białostocki sąd okręgowy obu oskarżonych uznał za winnych, ale ocenił, że działali z zamiarem ewentualnym zabójstwa. Tzn. przestępstwo miało cel rabunkowy (chodziło o pieniądze i papierosy), ale działając w brutalny sposób wobec 80-letniej, z trudem poruszającej się kobiety, którą siłą rzucili na łóżko i zakneblowali, powinni byli przewidzieć, że może się to zakończyć zgonem przez uduszenie.


Napad był zaplanowany - uważa sędzia 

Jak mówiła, uzasadniając wyrok sędzia Beata Brysiewicz, napad był zaplanowany; jeden ze sprawców miał problemy finansowe, potrzebował pieniędzy m.in. na czynsz i do przestępstwa namówił swego kolegę. Znał on kobietę, sam u niej wcześniej kupował papierosy. Atak nastąpił od razu po otwarciu przez nią drzwi, została rzucona na łóżko i przez napastników na zmianę dociskana, potem zakneblowali jej usta, bo wzywała pomocy.

Sędzia zwróciła uwagę, że przewidywali możliwość zakneblowania staruszki, bo mieli ze sobą szary podkoszulek, którego w tym celu użyli. Knebel został tak mocno zaciśnięty supłem z tyłu głowy, że doprowadził do uduszenia w czasie - jak ocenił biegły - od kilkunastu sekund do kilku minut.

Według przyjętej linii obrony, gdy oskarżeni wychodzili z mieszkania, kobieta żyła, ale sąd jednoznacznie ocenił, że to wskutek ich działania zmarła. "Obezwładniając starszą, słabszą kobietę, powalając ją na łóżko (...), po dokonaniu zakneblowania pani pokrzywdzonej i przyciśnięciu jej dodatkowo do tego łóżka, uniemożliwili jej jakiekolwiek poruszenie się" - mówiła sędzia.

Dodała, że pozostawiając staruszkę w takim stanie sprawcy "godzili się na to, że może nastąpić zgon". Mówiła też, że "każdy przeciętnie myślący człowiek" wie, że zaciśnięcie knebla może spowodować zgon.

"Motywem działania oskarżonych była chęć uzyskania korzyści finansowej" - dodała sędzia Brysiewicz. Przypominała, że biegli nie wykryli chorób psychicznych czy czynników ograniczających poczytalność oskarżonych, a jedynie zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu i narkotyków.

Sąd uznał jednocześnie, że w tym przypadku kara 25 lat więzienia byłaby - mimo wszystko - "niewspółmiernie surowa" i skazał obu oskarżonych na 15 lat więzienia. Jako okoliczność łagodzącą sąd potraktował fakt, że obaj prawidłowo funkcjonowali w życiu rodzinnym, w areszcie utrzymują te kontakty (jeden z żoną i dzieckiem, drugi z rodzicami i rodzeństwem).

Obaj są bowiem tymczasowo aresztowani; sąd w środę (30.09) te areszty przedłużył o kolejne pół roku. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces w sprawie zabójstwa kobiety w 1996 roku rozpoczął się przed białostockim Sądem Okręgowym

2.09.2020, 13:33

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył w środę (2.09) proces w sprawie zabójstwa starszej kobiety dokonanego ponad 24 lata temu.


Na wokandę sądu apelacyjnego wróciła sprawa dotycząca gwałtu i zabójstwa mieszkanki Sokółki

30.06.2020, 12:15

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (30.06) - po uchyleniu wyroków skazujących przez Sąd Najwyższy - proces odwoławczy dwóch mężczyzn oskarżonych o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce. Sprawa jest przed sądem apelacyjnym po raz trzeci.


Jest akt oskarżenia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

4.05.2020, 12:50

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej kobiety. Do zbrodni doszło w jej mieszkaniu w Czarnej Białostockiej; według śledczych, motyw był rabunkowy. Oskarżonym grozi dożywocie.


Koniec procesu odwoławczego Hindusa oskarżonego o podwójne zabójstwo - wyrok za tydzień

5.03.2020, 13:11

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (05.04) proces odwoławczy Hindusa, oskarżonego o podwójne zabójstwo i usiłowanie zabójstwa trzeciej osoby. Przed sądem pierwszej instancji zapadł wyrok 14 lat więzienia. Apelację złożył obrońca; chce nadzwyczajnego złagodzenia kary.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok