Radio Białystok | Wiadomości | Na wyremontowanej stacji w Hajnówce brakuje kładki dla niepełnosprawnych - uważają lokalne władze [zdjęcia]

Na wyremontowanej stacji w Hajnówce brakuje kładki dla niepełnosprawnych - uważają lokalne władze [zdjęcia]

autor: Adam Janczewski

29.12.2020, 07:43, akt. 07:43

Przebudowano tory, perony, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców PKP PLK nie pomyślało o niepełnosprawnych. W Hajnówce na wyremontowanej stacji kolejowej powstała nowa kładka dla pieszych, która nie ma podjazdów ani wind.

Stacja kolejowa w Hajnówce, fot. Adam Janczewski
Stacja kolejowa w Hajnówce, fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Na wyremontowanej stacji w Hajnówce brakuje kładki dla niepełnosprawnych - uważają lokalne władze - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Lokalne władze zapowiedziały interwencję w tej sprawie.

- To jest przykre, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, bo ta kładka jest dla nich niedostępna. Oczywiście można dotrzeć do dworca i peronów, ale to jest bardzo długa droga. Dlatego występujemy do zarządców PKP PLK, a także do pełnomocnika wojewody do spraw osób niepełnosprawnych o podjęcie interwencji. Coś trzeba z tym zrobić. To nie jest budujące, kiedy mieszkańcy i podróżni przyjeżdżają i widzą nowy obiekt, przebudowaną nową kładkę bez ułatwień dla niepełnosprawnych. Ciężko jest zrozumieć, dlaczego w dzisiejszych czasach nie przewidziano takiego rozwiązania - tłumaczy burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.


Interwencję zapowiedział też starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


- Byłem przekonany, że powstanie wejście dla osób niepełnosprawnych, ewentualnie winda. Widać, że roboty są zakończone, dlatego też będziemy reagować. Musi być schodołaz, albo winda. Wyślemy do PKP PLK zapytanie, czy tak faktycznie zostanie - jeżeli tak, to będziemy wnioskować o montaż urządzenia - informuje starosta.


PKP PLK odpiera zarzuty. Twierdzi, że nie było technicznej możliwości, by zrobić podjazdy na nowej kładce.


- Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa nachylenie schodów nie pozwala na budowę lub montaż dodatkowych elementów tzw. podjazdów. PLK mogą współpracować z miastem w zakresie dodatkowych ułatwień w przejściu przez kładkę. W tej sprawie prowadzone są rozmowy - zapewnia Tomasz Łotowski z PKP PLK.


Tomasz Łotowski podkreśla, że powstały cztery nowe perony, do których zapewniono dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania.


- W tym celu wyremontowano i zabezpieczono przejście przez tory od strony ul. Kolejowej. Do peronów 1 i 2 jest również zapewniony dostęp ul. Dworcową, gdzie dostępne są także miejsca parkingowe dla pasażerów. Do wszystkich peronów prowadzą wygodne i zabezpieczone pochylnie, umożliwiające wjazd wózkiem lub rowerem. Dzięki takim rozwiązaniom każda osoba bezpiecznie może wejść lub wjechać na perony - tłumaczy pracownik PKP PLK.


Przebudowa stacji w Hajnówce to część modernizacji trasy Bielsk Podlaski-Hajnówka, która kosztowała ponad 88 mln zł. Dzięki temu na tę trasę po 25 latach wrócą pociągi pasażerskie.

Z Białegostoku do puszczańskiego miasteczka dojechać będzie można w 80 minut.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hajnówka: starostwo powiatowe przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą praw konsumenta

28.12.2020, 16:41

Dzięki temu będzie można dowiedzieć się m. in. jak bezpiecznie zawierać transakcje i na co zwracać uwagę przy pożyczce. Starostwo powiatowe w Hajnówce przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą praw konsumenta - 12 porad na 12 miesięcy.


W Hajnówce pojawiły się nowe tablice informacyjne ze wskazówkami dla turystów

25.12.2020, 10:15

Nowe tablice informacyjne pojawiły się w Hajnówce. Są na nich wskazówki dla turystów - m. in. plan miasta z zaznaczonymi kluczowymi atrakcjami.


Jest nowa umowa na przewozy kolejowe w Podlaskiem

11.12.2020, 16:47

Pociągi mają jeździć szybciej, a na kolejowe trasy mają wrócić dawno zapomniane połączenia. Jest nowa umowa na przewozy kolejowe w województwie podlaskim.


Prace na linii kolejowej Lewki-Hajnówka dobiegają końca

29.11.2020, 13:10

Ta inwestycja pozwoli na powrót pociągów pasażerskich na tę trasę po ponad 25 latach. Kończą się prace budowlane na linii kolejowej Lewki-Hajnówka.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Jeszcze w tym roku może być przywrócone połączenie kolejowe Białystok-Hajnówka

10.07.2020, 17:23

Już wkrótce wróci do rozkładu jazdy połączenie kolejowe Białystok - Hajnówka. Zapowiedzieli to na konferencji na dworcu PKP w Białymstoku politycy, samorządowcy i przedstawiciele spółki Polregio, którzy następnie wybrali się w symboliczny przejazd nową trasą.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok