Radio Białystok | Wiadomości | Drogowy węzeł Porosły jest już otwarty [wideo]

Drogowy węzeł Porosły jest już otwarty [wideo]

30.12.2020, 09:48, akt. 1.01.2021, 22:01

Od środy (30.12) kierowcy mogą korzystać z drogowego węzła Porosły na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. Powstało tam 10 km nowych jezdni i pięć dużych obiektów inżynierskich, co ma zapewnić bezkolizyjny i szybszy ruch samochodów.

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
Węzeł Porosły już otwarty - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tzw. węzeł Porosły to sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy trasą S8 w połączeniu z drogą wojewódzką nr 676. Taka inwestycja wiązała się m.in. z koniecznością stworzenia bezkolizyjnych przejść nad linią kolejową oraz połączenia dróg z Trasą Niepodległości. Dzięki temu, korzystając z tzw. śródmiejskich obwodnic, można teraz szybko wyjechać z Białegostoku w kierunku stolicy.Drogowy węzeł Porosły już gotowy - trwają odbiory techniczne [zdjęcia]W środę (30.12) odbyło się symboliczne otwarcie tego węzła drogowego. Ostatnie zapory na otwartych odcinkach jezdni mają być usunięte najpóźniej do rana w czwartek.Budowa rozpoczęła się na początku 2019 roku, wtedy też wprowadzono na wjeździe do miasta duże zmiany w ruchu, również dla ciężarówek jadących w tranzycie do granicy z Białorusią czy Litwą, co powodowało ogromne korki. Koszt całej drogowej inwestycji - jednej z najdroższych w mieście - to ponad 277 mln zł, z czego większość to dofinansowanie unijne i rządowe.

Węzeł Porosły otwarty - przejazd z Al. Jana Pawła II w Białymstoku na trasę S8 i z powrotem:


"To inwestycja kończąca tak naprawdę wielkie inwestycje drogowe w Białymstoku, która będzie wizytówką miasta" - mówił w czasie otwarcia prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Podkreślał, że wjazd do miasta od strony Warszawy będzie teraz "bezpieczny, bez korków". 

Prezydent mówił, że dwa lata temu, w sytuacji rosnących cen materiałów i wykonawstwa, ale i możliwości utraty unijnego dofinansowania miasto stanęło przed dylematem, czy nie zrezygnować z tej budowy:

It's now or never - jeśli bym tej decyzji o budowie nie podjął w 2018 roku, ta inwestycja prawdopodobnie przez długie, długie dziesiątki lat, by powstać już nie mogła - podkreślał Tadeusz Truskolaski.


Tadeusz Truskolaski przypominał, że formalnie inwestorem jest miasto, ale budowa prowadzona była w partnerstwie m.in. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. W czasie otwarcia węzła dziękował wszystkim podmiotom, które pomogły np. w uzyskaniu dofinansowania czy pozwoleń. Prezydent wymienił np. resorty funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju, pracy i technologii, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, wojewodę podlaskiego, marszałka województwa czy starostę białostockiego.

Węzeł Porosły otwarty - wjazd do Białegostoku z trasy ekspresowej S8 w stronę Trasy Generalskiej:


Węzeł Porosły otwarty - przejazd przez drogi serwisowe i lokalne:
źródło: PAP | red: bs, zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest umowa ws. przebudowy drogi od węzła Porosły do miejscowości Krupniki

29.12.2020, 16:25

To inwestycje długo wyczekiwane przez mieszkańców.


Drogowy węzeł Porosły już gotowy - trwają odbiory techniczne [zdjęcia]

18.12.2020, 14:14

Główne prace już się zakończyły, teraz trwają odbiory techniczne. Już wkrótce kierowcy będą mogli w pełni korzystać z wybudowanego węzła Porosły, czyli sieci dróg przy wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy.


Budowa węzła drogowego w Porosłach zakończona, ale nadal są objazdy

14.12.2020, 07:52

Dzięki tej inwestycji wjazd i wyjazd z Białegostoku ma być łatwiejszy.


Budowa węzła Porosły zakończy się tydzień później, niż planowano

3.12.2020, 12:53

O tydzień później niż przewidywano zakończą się prace przy budowie drogowego węzła Porosły przy wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok