Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Sejn domaga się zwrotu działki, na której miały powstać zabytkowe sukiennice

Burmistrz Sejn domaga się zwrotu działki, na której miały powstać zabytkowe sukiennice

autor: Marcin Kapuściński

11.01.2021, 19:09, akt. 12.01.2021, 09:13

Burmistrz Sejn walczy przed sądem o zwrot nieruchomości, gdzie Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami planowało odbudowę spalonych w czasie wojny sukiennic. Stowarzyszenie nie chce jednak oddać terenu i oczekuje dodatkowych kilku lat na realizację przedsięwzięcia.

Wizualizacja projektu sejneńskich sukiennic, źródło: muzeum.sejny.pl
Wizualizacja projektu sejneńskich sukiennic, źródło: muzeum.sejny.pl

Rozpoczęty w poniedziałek (11.01) przed Sądem Okręgowym w Suwałkach proces dotyczy gruntu w centrum Sejn. W 2010 roku miejscy radni przekazali go towarzystwu, a te zadeklarowało, iż w ciągu 10 lat odbuduje tam pochodzący z XIX wieku obiekt.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski podkreśla, że skoro czas minął, to miasto ma prawo domagać się zwrotu działki, gdzie zamiast sukiennic jest zaniedbany park.


Nic tam nie zrobiono i nic nie wybudowano. Co więcej, sejneńskie towarzystwo cały czas sygnalizuje poważne braki finansowe zagrażające normalnemu funkcjonowaniu. Nie rokuje to dobrze. Jest to mienie publiczne, a mi zależy, aby ścisłe centrum miasta nie popadało ruinę. Nie mam wątpliwości, że powinienem odzyskać ten teren. Upłynął określony czas, więc to dla mnie zadanie obligatoryjne i nie mam innego manewru - mówi Arkadiusz Nowalski.


Innego zdania jest prezes Sejneńskiego Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Robert Klucznik. Uważa on, że zwrotu nieruchomości może domagać się jedynie rada miejska. Proponuje, aby miasto jeszcze przez kilka lat pozostawiło grunt we władaniu jego stowarzyszenia. Chce on w tym czasie znaleźć środki na odbudowę sukiennic.


Naszym celem nie jest zagarnianie tego terenu. Dlatego proponujemy miastu ugodę. Miałaby ona na celu umożliwienie obudowy. Przedstawimy jednak zapewnienie, że w wypadku, gdyby nasze stowarzyszenie się rozwiązało, to działka automatycznie wraca do miasta. Oddamy wtedy również obiekt, który byśmy tam wybudowali - deklaruje Robert Klucznik.


Burmistrz Nowalski odrzucił jednak taką propozycję. Kolejna rozprawa odbędzie się za dwa tygodnie.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kapituła Fundacji Polcul przyznała Bożenie Szroeder z "Pogranicza" nagrodę za "Kroniki sejneńskie”

10.01.2021, 10:48

Kroniki Sejneńskie, Bajki z Pogranicza o lokalnej historii, zajęcia ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale i uczniami szkół w klasach: literackiej, muzyki klasycznej, muzyki miejsca, czy sztuki ludowej. To znaki rozpoznawcze działań edukacyjno-artystycznych Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach, który kształci lokalnych patriotów, ale zarazem nowoczesnych ludzi otwartych na świat.


Augustów i Raczki nie dostaną masztu z narodową flagą

8.01.2021, 11:21

Tylko w trzech gminach północnej części woj. podlaskiego nie będzie masztów z polską flagą, sfinansowanych w ramach rządowego projektu "Pod biało-czerwoną". Największą aktywność w tym przypadku wykazali mieszkańcy wiejskiej gminy Sejny. Znaleźli się na drugim miejscu w woj. podlaskimi i 40 w kraju.


Najprawdopodobniej w styczniu prokuratura zakończy śledztwo w sprawie dewastacji cmentarza staroobrzędowców w gminie Giby

5.01.2021, 10:59

Śledztwo trwa od kilku miesięcy. Jak poinformował nas Prokurator Rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda, wpłynęła już opinia biegłego z zakresu badań aerologicznych, a do przesłuchania pozostał ostatni świadek.


Papierosy w zmywarce i wersalce - kontrabandę wartą 800 tys. zł znaleziono w jednym z domów w Sejnach [zdjęcia, wideo]

31.12.2020, 13:36

Magazyn nielegalnych papierosów zlikwidowały w Sejnach podlaskie służby. Zatrzymano dwie osoby.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok