Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z UMB potwierdzili 12 wariantów koronawirusa - w tym "mutacje podlaskie"

Naukowcy z UMB potwierdzili 12 wariantów koronawirusa - w tym "mutacje podlaskie"

autor: Renata Reda

19.02.2021, 15:27, akt. 17:20

Pierwszy w Polsce południowoafrykański wariant koronawirusa potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Naukowcy analizowali mutacje wirusa u około 70 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na jego obecność - mieszkańców różnych części województwa podlaskiego. 

- Wyniki badań są zaskakujące - mówi rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

Analizy wykazały obecność różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym wariantów alertowych, takich jak wariant brytyjski, który stwierdzono u 18 osób i pierwszy w naszym w kraju, wariant południowoafrykański. 

Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii, wariant belgijski i pochodzenia rosyjskiego oraz nowe, dotychczas nieopisywane warianty wstępnie nazwane jako podlaskie - mówi Marcin Tomkiel.

Zaznacza, że nie wiadomo jak często występują te odmiany koronawirusa, bo badania przeprowadzono na zbyt małej grupie osób.

Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii, wariant belgijski i pochodzenia rosyjskiego.

Pierwszy w Polsce południowoafrykański wariant koronawirusa odkryto u mieszkańca Suwalszczyzny. Test w kierunku COVID-19 przeprowadzono tydzień temu. 

Wyniki były dość niepokojące, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej szczegółowe badania, a te potwierdziły wariant południowafrykański" - mówi kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku  Joanna Reszeć. 

Dodaje, że nie zna przebiegu choroby u pacjenta, bo to jest w gestii Sanepidu. 

Tzw. podlaskie warianty odkryto u mieszkańców Bielska Podlaskiego, Sokółki i Grajewa. 

Badania przeprowadzili pracownicy Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierunkiem dr hab. Joanny Reszeć. 

Realizują oni projekt badań nowego szybkiego testu molekularnego, który w ciągu 45 minut potrafi wykazać  zakażenie koronawirusem.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Polsce wykryto tzw. brytyjską mutację koronawirusa o wyższej zakaźności

21.01.2021, 13:21

W Polsce wykryto tzw. brytyjska mutację koronawirusa, która charakteryzuje się wyższą zakaźnością. Fakt wykrycia zgłoszono już do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID).


Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 30 mln

15.01.2021, 16:08

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła w piątek (15.01) 30 milionów - wynika z najnowszego bilansu AFP, opartego na oficjalnych danych z poszczególnych państw.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok