Radio Białystok | Wiadomości | Łomża: Rok więzienia za podrzucenie szkodliwych odpadów

Łomża: Rok więzienia za podrzucenie szkodliwych odpadów

autor: Adam Dąbrowski

3.03.2021, 18:40, akt. 19:11

Sąd Rejonowy w Łomży skazał na rok więzienia dwóch mężczyzn, którzy kilka lat temu zostawili na działce w Przytułach szkodliwe odpady. Jak się okazało, były to zużyte lakiery i inne substancje używane np. w stolarniach.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Sprowadzenie bez zezwoleń szkodliwych odpadów chemicznych z zagranicy i składowanie ich w sposób narażający środowisko naturalne to tylko jeden z zarzutów. Drugi dotyczył oszustwa i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez właścicieli nieruchomości.

W maju 2017 r. Michał T. i Andrzej S. zdobyli klucze do bramy na ogrodzony teren, który - jak twierdzili - chcą wydzierżawić, a ostatecznie nawet kupić. Tymczasowo miały tam parkować ich pojazdy. Okazało się jednak, że mężczyźni pozostawili na działce 165 tysiąclitrowych plastikowych pojemników i 250 dwustulitrowych beczek wypełnionych łatwopalnymi chemikaliami.

Stan pojemników i sposób ich przechowywania wzbudziły niepokój sąsiadów, którzy obawiali się, że opakowania będą się rozszczelniać, a zawartość zanieczyści glebę i okoliczne wody. Zainteresowali tą sprawą Straż Pożarną i Inspekcję Ochrony Środowiska oraz wymiar sprawiedliwości.

Sąd uznał winę właścicieli i orzekł karę bezwzględnego więzienia oraz kary finansowe - 50 tys. zł na naprawienie szkody i po 10 tys. zł. nawiązki na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wyrok nie jest prawomocny.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spółka z Michałowa nie popełniła przestępstwa zakopując odpady na jednym z osiedli

15.02.2021, 11:03

Gminna spółka z Michałowa nie popełniła przestępstwa w związku z zakopywaniem odpadów na jednym z osiedli. To prawomocna decyzja prokuratury, która analizowała zawiadomienie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące nielegalnego przetwarzania śmieci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok