Radio Białystok | Wiadomości | Oszuści wciąż próbują okradać metodą "na zdalny pulpit" - ich ofiarą padła mieszkanka Sokółki

Oszuści wciąż próbują okradać metodą "na zdalny pulpit" - ich ofiarą padła mieszkanka Sokółki

autor: Grzegorz Pilat

4.03.2021, 14:19, akt. 14:32

Przypadkowo blokując konto bankowe, mieszkanka z okolic Sokółki nie straciła wszystkich oszczędności. Wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszuści chcieli okraść 55-latkę metodą "na zdalny pulpit".

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

W trakcie rozmowy telefonicznej fałszywy przedstawiciel banku powiedział, że doszło do włamania na konto bankowe kobiety.

Polecił jej zainstalowanie w telefonie aplikacji, w celu zabezpieczenia zgromadzonych na koncie środków. Po zakończonej instalacji, zgodnie z instrukcjami fałszywego pracownika bankowego, kobieta ponownie zalogowała się do panelu bankowości elektronicznej podając kod autoryzacyjny. Po chwili, otrzymała wiadomość SMS o dodaniu do zaufanych urządzeń mobilnych kolejnego urządzenia. Przez to, że 55-latka zalogowała się przez nieuwagę do bankowości elektronicznej z innego urządzenia zablokowała swoje konto. Właśnie dzięki tej pomyłce uniknęła kradzieży 

- mówi st. post. Ewelina Wiśniewska z KPP w Sokółce.

Takiego szczęścia nie miała 45-latka z Sokółki, do której oszust zadzwonił tego samego dnia. Kobieta straciła 5 tys. zł.

Tego samego dnia zadzwonił do niej oszust. 45-latka również usłyszała w słuchawce mężczyznę mówiącego ze wschodnim akcentem. Metoda działania przestępcy była taka sama. Osoba podająca się za pracownika banku poleciła kobiecie jak najszybsze zainstalowanie w telefonie określonej aplikacji. Niestety 45-latka wykonała wszystkie instrukcje oszusta, który natychmiast zwiększył dzienny limit wypłaty środków z jej konta i dokonał przelewu blisko 5000 złotych na zagraniczne konto

- dodaje st. post. Ewelina Wiśniewska.

Kolejny raz podlascy policjanci apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon komórkowy czy internet. Podkreślają, że każdy telefon z prośbą o zainstalowanie jakiejkolwiek aplikacji na telefonie jest próbą kradzieży pieniędzy lub danych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uważajmy na oszustów wyłudzający kody BLIK - ostrzega policja

3.03.2021, 14:39

Blisko 1000 zł stracił mieszaniec gminy Dąbrowa Białostocka, który przekazał przestępcom jednorazowy kod BLIK.


Mieszkanka Augustowa po powrocie z zagranicy oszukana metodą na "brytyjskiego policjanta"

26.02.2021, 13:44

To dość popularne oszustwo za granicą, jednak rzadko spotykane w Polsce - podkreślają policjanci. Mieszkanka Augustowa po powrocie z Wielkiej Brytanii została oszukana przez mężczyznę podającego się za brytyjskiego funkcjonariusza policji.


23-latek spod Krasnopola chciał kupić ciągnik, stracił 15 tys. zł

25.02.2021, 12:01

Podlascy policjanci apelują o ostrożność przy internetowych zakupach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok