Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze apelują o złagodzenie wymagań w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli

Lekarze apelują o złagodzenie wymagań w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli

autor: Edyta Wołosik

5.03.2021, 12:15, akt. 13:07

To apel do samorządowców, by złagodzili nieco wymogi podczas tegorocznej rekrutacji do przedszkoli. Chodzi o szczepienia dzieci.

Andrey Kuzmin - stock.adobe.com
Andrey Kuzmin - stock.adobe.com

Lekarze apelują o złagodzenie wymagań w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W niektórych gminach, np. Supraśl, wymagane jest zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie dziecka zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem. Lekarze chcą zwolnić rodziców z obowiązku przychodzenia w czasie pandemii do przychodni po specjalny druk. Jak mówią, wpisy o szczepieniach są w książeczkach zdrowia.

Sprawa ma związek z apelem lekarzy rodzinnych, do których zgłaszają się rodzice po zaświadczenie potwierdzające, że dziecko zostało zaszczepione zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień. Na Twitterze pojawił się m.in. taki wpis lekarki: "Grafiki pełne, szczepienia przeciw COVID-19 trwają, rośnie liczba infekcji, a tu żądanie, by lekarz potwierdził coś, co i tak jest w książeczce zdrowia".Do tablicy z prośbą o współpracę został wywołany zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, odpowiedzialny w mieście za edukację.


- W rekrutacji do białostockich przedszkoli nie wymagamy takiego zaświadczenia - zapewnia. - Z tego, co ustaliłem, to jest inicjatywa jednego z prywatnych przedszkoli, które nie bierze udziału w miejskiej rekrutacji - dodaje Rafał Rudnicki.


Faktem jest, że niektóre samorządy wprowadziły jako jedno z kryteriów rekrutacji do przedszkoli przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach. W naszym regionie dotyczy to np. gminy Supraśl, gdzie są trzy publiczne placówki. Ale - jak mówi sekretarz gminy Mariusz Żukowski - w tym roku z powodu pandemii niekoniecznie musi to być zaświadczenie. - Dopuszczamy również możliwość przedstawienia książeczki, w której jest potwierdzenie wykonania szczepień - informuje.

W rekrutacji do przedszkoli obowiązują kryteria ustawowe. To m.in. wielodzietność rodziny lub sytuacja, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego z rodziców. Samorządy mogą jednak wprowadzać też swoje i jednym z nich jest właśnie poświadczenie, że dziecko jest zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy samorządowcy złożyli dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych

4.03.2021, 13:52

Dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych złożyli podlascy samorządowcy do kuratora oświaty. To prawie trzy razy mniej niż rok temu.


Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół i przedszkoli

23.02.2021, 18:30

Jest ponad 10 tysięcy miejsc w przedszkolach i ponad 2700 w szkołach podstawowych. W środę (24.02) rozpoczyna się nabór do białostockich placówek oświatowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok